A máme tu další tip na knihu, která potěší všechny romantické duše! Autorka Rebecca Raisin vás přenese do Paříže, kde se nachází Obchůdek s knihami.

Sarah Smithové, majitelce knihkupectví Na Růžku v Ashfordu, se momentálně příliš nedaří. Má napnutý rozpočet: lidé nakupují málo knih a majitel budovy jí zvýšil nájem. Co když nakonec bude muset obchod zavřít? Snad alespoň v osobním životě bude i nadále šťastná… Už téměř rok má přítele a i nyní jí pouhý telefonní hovor od něj vykouzlí úsměv na tváři. Konečně potkala muže, který ji miluje takovou, jaká doopravdy je! Bohužel však kvůli svému povolaní (Ridge pracuje jako reportér) tráví mnoho času v zahraničí: momentálně je už několik týdnů v Kanadě, ale den jeho návratu se nezadržitelně blíží. A Sarah už se opětovného (vášnivého) shledání nemůže dočkat. 

„Zatím byl náš vztah mnohem víc na dálku, než jsem čekala, protože jako novinář neustále létal po celém světě. Ze všeho toho odloučení mě často bolelo srdce a dny byly plné otupělosti. Naštěstí jsem měla své knihy a pěkný romantický příběh je ideální bojovník proti osamělosti.“

Ovšem život často není takový, jaký si ho lidé naplánují. A tak Ridge nakonec ve smluvený den nedorazí, protože kvůli pracovním povinnostem se z Kanady přesune rovnou na další týden až dva do Indonésie. Kolikrát ještě Ridge svůj naplánovaný příjezd zruší? Proč je pro něj práce pokaždé důležitější než Sarah? A jak dlouho ještě budou hrát hru „na čekanou“?

„Poslední dobou mezi našimi setkáními byly čím dál větší mezery. Chápala jsem, že je pro něj jeho práce důležitá, ale stejně jsem ho chtěla jen sama pro sebe.“

Zdá se, že Sarah dochází trpělivost. I když knihy miluje, obsluhování zákazníků v knihkupectví a věčné čekání na přítele ji nenaplňuje. Jenže z jakýchkoli zásadních změn má strach…

„Bála jsem se, že mi život protéká mezi prsty jen proto, že jsem moc stydlivá na to, abych popadla opratě.“

A přesně v tomto okamžiku dostane nabídku od své kamarádky z Paříže: Sophie vlastní pařížské knihkupectví Bylo nebylo na břehu Seiny. Už nějakou dobu obě vzájemně sdílí všechny radosti a strasti knihkupeckého života. Kvůli milostnému zklamání však Sophie v Paříži nevydrží už ani den. Řešení je nasnadě: vymění si své obchody. Sarah pojede do Paříže a bude se starat o knihkupectví Bylo nebylo, Sophie převezme anglické knihkupectví Na Růžku. Co myslíte, jak se Sarah k této prosbě postaví?

„Mohla bych se prostě zvednout a odjet? Co moji přátelé, můj život, moje knižní miminka? Můj strach ze změn? A co Ridge, co by na to řekl on? Ale v mém životě… něco chybělo. Nemohlo by to být řešení?“

Každý pravý knihomol si tento příběh zamiluje. A pokud máte rádi i Paříž, bude pro vás román sázkou na jistotu. Konečně se mi zase do rukou dostala kniha, která působila na mou duši jako balzám. Ukrývá v sobě totiž všechno, co mám ráda. Hlavní hrdinka je sympatická, bojuje s životními těžkostmi, bojí se změn, přesto si uvědomuje, že nastal čas na nějaký důležitý životní krok. A tak se po hlavě vrhá do velkého dobrodružství! I když se obává, co jí její rozhodnutí přinese, necouvne!

Příběh mi v mnoha ohledech připomínal romány od mé oblíbené autorky Julie Caplinové. I když děj jako takový není příliš originální, stejně jsem se do knihy zamilovala a jen těžko jsem čtení přerušovala. Ano, nejspíš brzy odhadnete, jak vše dopadne. Ale to mi ani trochu nevadilo. S hlavní hrdinkou jsem prožívala její životní dobrodružství a držela jí pěsti, aby vše nakonec skončilo tak, jak si vysnila.

Knihy, knihkupectví, vztahy a Paříž – město lásky. Dokonalá kombinace, která mě naprosto uspokojila. Autorka se mi tedy námětem dokonale trefila do vkusu. A ještě pro vás mám jedno malé doporučení: přečtěte si knihu před Vánocemi – třeba v době adventu, který se už také po roce zase pomalu blíží, protože tehdy se odehrává i část tohoto příběhu. Uvidíte, že se hned o něco více bude těšit na Vánoce! A pokud se vám příběh zalíbí, měli bychom se dočkat i pokračování, na které já se už teď těším.

Ukázka:

„Pořád vykládáš o tom, jak bys chtěla navštívit město lásky – a teď máš jedinečnou příležitost, kamarádko. Po našich jazykových lekcích mluvíš francouzsky dost dobře na to, aby sis poradila.“ Slova se z ní prudce řinula a předchozí klid byl ten tam. „Ušetřila bys mi tolik bolesti. Potřebuju se přesunout někam, kde mě nikdo nezná, kde už za žádných okolností nebudu mít možnost najít si někoho nového.“
Při té poznámce jsem se pokusila potlačit úsměv. Už dřív jsem totiž Sophie líčila, že v Ashfordu se v podstatě nevyskytují svobodní muži a že do doby, než se ve městě náhle objevil Ridge, jsem měla téměř neexistující milostný život.
„Sophie, ráda bych ti pomohla, ale už teď jen taktak udržuju obchod nad vodou…“ Chvilku jsem se rozmýšlela, pročísla jsem si vlasy rukou. Už jsem měla přerostlou ofinu, která mi sahala až k obočí. Jak by to mohlo fungovat? Jak bychom jedna druhé mohly vést podniky, starat se o finance, logistiku? Já provozovala i e-shop, kde jsem sháněla vzácné knihy – jak by to Sophie mohla převzít?
Hlavu jsem měla plnou všech těch drobných zádrhelů. Kdybych tu nechala své knihy, bylo by to stejné, jako bych tu nechala dítě. Svůj obchod jsem milovala, jako by to byla živá bytost, oddaný nejlepší přítel, který mě nikdy neopustí. Navíc jsem se ještě nikdy nevydala nikam dál od Ashfordu, natožpak abych někam letěla letadlem – to by prostě nešlo.
„Prosím,“ žadonila Sophie hlasem plným bolesti. „Zamysli se nad tím. Na všech detailech se ještě dohodneme. Víš přece, že to s čísly umím, zvednu ti obrat.“ Oči měla plné slz. „Musím odsud odjet, Sarah. Jsi má jediná naděje. Navíc vánoční Paříž je přece na seznamu tvých přání…“

Obchůdek s knihami – Rebecca Raisin. Praha: Cosmopolis, 2023.