Dnes pro vás mám tip na další magické dobrodružství: znáte sérii Nikdyuš, kterou píše australská autorka Jessica Townsendová? U mnohých čtenářů po celém světě sklidila obrovský úspěch. Někteří její příběhy dokonce přirovnávají k těm o brýlatém chlapci s jizvou na čele – a přiznejme si, že to je skutečně velká pocta. Pokud i vy sérii Nikdyuš znáte, tak jste nejspíš postřehli, že už se konečně po několika letech čekání můžete pustit do třetího dílu s názvem Prázdnince: Hon na Morrigan Crowovou!

Opět se setkáte se svými oblíbenými hrdiny. Já jsem se na návrat mezi studenty elitní Divinské společnosti moc těšila. Byla jsem zvědavá, jakým výzvám se hlavní hrdinka Morrigan Crowová bude muset postavit tentokrát. Má toho totiž už dost za sebou, ale nebojte se, autorčina fantazie je nesmírně bohatá, takže se i tentokrát skutečně máte na co těšit! Nechci vám toho z děje prozradit příliš, přece jen jde už o třetí díl, ale alespoň lehce nastínit ho mohu: Morrigan se pustí do pátrání po léku proti děsivé nemoci, která se všude šíří. Jenže se ocitne v obrovském nebezpečí! Co myslíte, podaří se jí ze svízelné situace vyváznout?

Celý příběh nabírá na obrátkách a můžete se těšit i na pořádnou dávku napětí! Někteří čtenáři jistě odhadnou, jakým směrem se vyprávění bude ubírat. Zároveň však v knize najdete i několik překvapivých momentů – a přesně tak to mám ráda. A samozřejmě i nadále platí, že jde o naprosto originální vyprávění, za což si autorka zaslouží obrovskou pochvalu. Právě tím jsou totiž její knihy mimořádné.

Série Nikdyuš se už dávno stala mou srdeční záležitostí. Mé hodnocení tedy určitě není tak objektivní, jak by mělo být. Ale stejně svůj názor napíši: já si každý díl neskutečně užívám. Úplně se během čtení vracím do svého dětství – do doby, kdy jsem se seznamovala s Harrym, jeho kamarády a Bradavicemi. Mé pocity jsou stejné jako před lety. Z pohádek jsem stále nevyrostla a tato série je jednoduše skvělá – stejně jako příběhy o Harrym, i vyprávění o Morrigan dokáže zaujmout děti i dospělé!

Překladu knihy se zase chopil Vladimír Medek. Já se musím přiznat, že lepšího překladatele fantasy příběhů pro děti neznám. Pan Medek je ve své práci opravdu dobrý a nepřestává mě fascinovat jeho slovní zásoba a cit pro jazyk – kolik nových chytlavých slov asi ještě dokáže vymyslet? I jeho zásluhou je série Nikdyuš tak úspěšná i u nás. Co myslíte, co se přesně skrývá pod pojmem Prázdnice? A jaké novotvary si překladatel pro čtenáře ještě připravil? Pusťte se do čtení a uvidíte!

Bohužel i já ale na závěr musím nakousnout téma, do kterého se vlastně ani příliš pouštět nechci… Bystří a češtinářsky zdatnější čtenáři v knize skutečně najdou mnoho chyb, na což upozorňují i další recenzenti. Kdo je za ně zodpovědný? Ať už je to kdokoli, chyby určitě negativně ovlivňují dojem čtenářů z celé knihy. A v tomto případě je to obrovská škoda. Děj je skvělý, autorce se podařilo vytvořit naprosto originální příběh pro děti a mládež, takže je smutné, že knize nebyla věnována lepší péče. Snad to nakladatelství napraví třeba alespoň v dalším vydání…

Pokud jste četli předchozí dva díly, určitě si nenechte ujít ani tento. Návrat mezi známé hlavní hrdiny si určitě (stejně jako já) užijete!

Ukázka:

Postupně se otočila na obě strany a dívala se na studenty, kteří capkali za ní.
„Vím, o čem teď uvažujete. O tomtéž, o čem uvažují studenti každý rok. Co to pro vás znamená? Dali jste se nevědomky naverbovat do armády bojující proti silám temnot a strávíte zbytek života zápolením se stvůrami noci?“
Což vůbec nebylo to, o čem Morrigan předtím uvažovala, ale teď ano.
„Ano, možná. Jestli vám právě o to jde. Jestli jste právě v tom dobří. Ale možná nebudete muset ta neřádstva nikdy znovu spatřit. Možná že váš osud, vaše celoživotní úloha v Divinské společnosti je přinášet světu světlo, ať už bude mít jakoukoliv podobu – hudbu nebo umění, nebo politiku, nebo schopnost uvařit opravdu vynikající bramborovou a pórkovou polévku –, které by vyvážilo temnotu a odvedlo od ní pozornost lidí. Které by uchránilo Nikdyuš, aby ho nepohltila.“
Na konci chodby, hned u dveří, zůstala radní Quinnová stát a otočila se čelem k Jednotce 919. Byla o několik palců menší než většina z nich, Morrigan však měla pocit, že na ni shlíží nějaký obr.
„Nevím, jakou úlohu bude kdo z vás studentů hrát v životní činnosti Divinské společnosti,“ pronesla potichu. „To záleží na vás.“
Dveře za ní se otevřely. „Vítejte na Shromaždišti.“

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou – Jessica Townsendová. Praha: Albatros, 2023.
logo-albatros-media-5162a4e38cf92