Dnes potěším fanoušky švédské spisovatelky Kristiny Ohlssonové! Opět se totiž můžete pustit do nového příběhu, který právě vyšel. Jde o knihu s názvem Ledoborec – druhý díl detektivní série s hlavním hrdinou Augustem Strindbergem.

Já jsem se s Augustem Strindbergem seznámila přesně před rokem díky prvnímu dílu zmíněné série, který nese název Bouře. Vyprávění o zmizení jednačtyřicetileté učitelky Agnes Erikssonové mě tehdy zaujalo. Ještě dnes si vybavuji detaily, což je známka toho, že autorka odvedla velmi dobrou práci! Možná i vy si vzpomenete, že pátrání po Agnes brzy uvízlo na mrtvém bodě. Vypadalo to, že byla oblíbená, neměla žádné nepřátele a vedla spokojený život… Přesto se po ní slehla zem! Ale zpět k postavě Augusta Strindberga – právě po něm je totiž celá série pojmenovaná. Z prvního dílu víme, že August opustil Stockholm a přestěhoval se do Hovenäsetu – staré rybářské osady s několika stálými obyvateli. A to přesně v ten osudný večer, kdy Agnes zmizela. Navíc si pronajal dům s temnou minulostí. Nikdo, kdo věděl, co se v domě stalo, by v něm dobrovolně nezůstal! Mě tehdy napadla otázka, zda skutečně neví, co se v domě před třiceti lety odehrálo… Jak to bylo, už však velmi dobře víte, pokud jste první díl četli. (Pokud ne, napravte to!).

A nyní máte možnost se s Augustem a také s dalšími postavami z prvního dílu opět setkat. I tentokrát vás autorka zavede do Hovenäsetu. August už zde má své místo a vypadá to, že je po letech zase šťastný. Jenže osud si s lidmi často zahrává: štěstí není věčné a problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Tentokrát mají podobu požáru, který zničí dvě chatky u moře. Jenda z nich patří právě Augustovi, druhá místnímu starousedlíkovi Axelovi. A tak se na scénu vrací i inspektorka Maria Martinssonová – sympatická členka vyšetřovacího týmu pro závažné trestné činy, kterou jsem si oblíbila už v prvním díle. Žena s dobře vyvinutou intuicí, která precizně vykonává svou práci. Ovšem z prvního dílu víme, že ani Marii se nevyhýbají problémy – zejména v osobním životě. Jaký směr její život nyní nabere? A podaří se jí vyřešit další komplikovaný případ, který se záhy rozšíří i o vraždu? A ještě jednu věc vám prozradím: v nebezpečí se ocitnou oba mí oblíbení hrdinové: Marie i August!

„V jednom domě v Hovenäsetu narůstalo zoufalství. Čas utíkal příliš rychle a tajemství bylo příliš mnoho. A s tajnostmi přišla samota.“

Autorčin nový příběh má přes pět set stran. Už z tohoto počtu lze odvodit, že nás čeká další komplikované vyprávění s několika zápletkami. Pro Kristinu Ohlssonovou je typické, že se své čtenáře nejprve snaží uvést do děje. Tempo vyprávění je tedy zpočátku pomalejší, ale jakmile se v ději začnete orientovat, zrychluje se. Také vám rozhodně vše nenaservíruje – jak se říká – na stříbrném podnose. Některé důležité věci vyplouvají na povrch postupně a vy musíte příběh pozorně sledovat, aby vám nic zásadního neuteklo. Mohli byste třeba přehlédnout některou z indicií, jež vám autorka čas od času nabídne!

I tento příběh je napínavý a čtivý. Nejsem fanynkou drastických scén a zbytečné brutality, takže se mi líbí, že mohu sáhnout po severské kriminálce, kde tyto scény téměř nejsou – na rozdíl od jiných knih stejného žánru. Myslím, že za tohle získá autorka plusové body nejen ode mě, ale i od mnoha dalších čtenářů.

Pokud se vám líbila Bouře, určitě si nenechte ujít novinku Ledoborec. Setkáte se s vašimi oblíbenými postavami a zjistíte, jak se dál vyvíjejí jejich životy.

Ledoborec – Kristina Ohlssonová. Praha: Kniha Zlín, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92