Sice je teprve září, ale uteče to a bude konec roku. A pokud i vy jste (stejně jako já) rádi připraveni, nastal čas pomalu vyhlížet ten správný diář, který vám bude v dalším roce každodenním pomocníkem. A pozor: já už mám vybráno! Už v tomto roce jsem využívala diář od Lucie Gránové a Nicole Sestak z blogu A Cup of Style, který vydalo nakladatelství Slovart. A protože jsem s ním spokojená, rozhodla jsem se pořídit ho i na příští rok. Chcete vědět, jaký je? A zda se oproti minulému roku v něčem změnil?

I tentokrát si můžete vybrat ze dvou variant: diář ve formátu A5 a diář ve formátu A6. Obsah (a tedy i počet stran) je samozřejmě totožný, takže záleží jen na tom, který rozměr upřednostňujete. Já jsem už loni sáhla po menším formátu, tzn. formátu A6. A zvolila jsem dobře: diář mám neustále po ruce, nosím ho všude s sebou, takže mám raději menší formát, který nezabere tolik místa.

Spokojená jsem i se vzhledem diáře. Líbil se mi už letošní model, který má oranžové a fialové motivy na bílém základu. Dávám přednost decentnímu provedení, což se povedlo. A i diář na rok 2024 je krásně barevně vyladěn. Světle modrá barva vždy patřila k mým favoritům a v kombinaci s béžovou to diáři neskutečně sluší! Jednoduché, decentní a krásné. Stejně jako ilustrace od Anny Vančurové.

Co se týče obsahu, příliš věcí se (naštěstí) nezměnilo. Já se neobejdu bez záložky, abych si mohla založit aktuální týden a nemusela pořád hledat správné datum a zbytečně se hledáním zdržovat. I diář na rok 2024 má všitou záložku. A nechybí ani praktická gumička, která v kabelce drží diář zavřený. Dále se neobejdu bez ročního plánovače, kam si zaznamenávám nejdůležitější události, na které nemohu a nechci zapomenout. Díky tomu mám vždy přehled: stačí rychle nakouknout a bez dlouhého listování hned vidím, co a kdy se děje. Samozřejmostí je i přehled českých a slovenských státních svátků. Stejně tak se neobejdu bez měsíčního plánovače, který je opět umístěn na začátku každého měsíce – sem zaznamenávám jen pracovní záležitosti. I díky němu se ve všem rychle orientuji, nic důležitého nezmeškám a mám v diáři oddělené „pracovní“ a „osobní“ povinnosti. Do měsíčního plánovače totiž zaznamenávám jen pracovní věci. A co by to bylo za diář, kdyby v něm chyběl klasický týdenní přehled? Také ho zde najdete. Toto rozvržení se mi v letošním roce osvědčilo, takže jsem ráda, že se v tomto směru nic nezměnilo! Dále nechybí ani „to do“ listy, místo na uchování vzpomínek a v každém měsíci jsou také dvě tematicky různě zaměřené strany, které si můžete vyplnit (např. Co budeš letos číst?, Magické Vánoce, Not to do list, Cestovatelská přání atd.).

Novinkou však je, že za každým měsícem najdete dvě volné strany. Tuto změnu vítám, protože pokud si potřebujete udělat k danému měsíci nějakou rozsáhlejší poznámku, můžete právě sem. Musím však také podotknout, že kvůli tomu ubyly volné stránky na konci diáře – v diáři na letošní rok jich bylo o polovinu více. I tak ale vnímám změnu jako pozitivní, protože když spočítám celkový počet volných stran určených na poznámky dle vlastního uvážení, je jich v nové verzi více. Jen se změnilo rozvržení.

Bohužel však došlo i k jedné negativní změně: na zadních deskách chybí kapsička, kam šlo vložit cokoli potřebného (vizitku, přeložený formulář atd.). Samozřejmě nejde o velkou tragédii a od používání diáře mě tento fakt neodradí, ale už teď vím, že mi kapsička bude chybět.

Pokud tedy pominu zmíněnou chybějící kapsičku, má A Cup of Style: Diář 2024 vše, co od diáře očekávám. A i když je na stránkách nakladatelství Slovart zařazen do sekce Young adult (respektive do sekce Pro děti a mládež), rozhodně plně uspokojí i dospěláky. Jak jsem již napsala, využívám ho celý letošní rok a jsem s ním naprosto spokojená. Nemusíte se tedy bát, že by byl jeho obsah přizpůsoben puberťákům. Já jsem si už teď jistá, že i v příštím roce mi diář bude dobrým společníkem a usnadní mi organizaci každodenních povinností.

A Cup of Style: Diář 2024 – Lucie Gránová, Nicole Sestak. Nakladatelství Slovart (#booklab), 2023. 

LogoSlovart