Chcete si přečíst nějaký román pro ženy? Ale nevíte, do kterého se pustit? Pak mám pro vás tip: co třeba zkusit knihu Královna noci, kterou napsala švédská autorka s českými kořeny Simona Ahrnstedtová?

Simona Ahrnstedtová má na svém kontě již několik románů pro ženy. Velký úspěch zaznamenala s knihou Nepřátelé a milenci, na kterou následně navázala i (neméně úspěšnými) dalšími díly. Většina její tvorby má společnou jednu věc: píše pro ženy a o ženách. Což platí i o její novince Královna noci.

Hlavní hrdinkou je totiž Kate Ekbergová: úspěšná, okouzlující a charismatická podnikatelka – majitelka jednoho z nejpopulárnějších nočních klubů, která se na vrchol dostala díky své píli a důvtipu. Jenže i úspěšná žena se může dostat do pořádných potíží – včetně Kate, která čelí vyděrači. Proč? Co po ní chce? To se v příběhu samozřejmě dozvíte! 

A protože i toto vyprávění je tak trochu pohádka, objeví se v něm rytíř na bílém koni, který zoufalou ženu zachrání. Nebo zachrání ona jeho? Samozřejmě záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na vše díváte… Nicméně jsem si jistá, že ženy budou nadšené z postavy Jacoba Grima. Jde o (na první pohled usedlého) bankéře, který má za sebou docela složité období. A bystřejší čtenáři už jistě tuší, že právě Kate se mu nesmazatelně zapíše do života. Jak se bude vztah mezi těmito hlavními hrdiny vyvíjet? Co mají společného, čím se liší? Vše zjistíte, když se pustíte do čtení!

Problémové vztahy, nevěra, alkoholismus – to jsou témata, která najdete v mnoha knihách. I Simona je do svého nejnovějšího příběhu zahrnula. A přidala ještě zhroucení, týrání a již zmíněné vydírání. Myslíte, že je toho až příliš? Nebojte se, autorka vše promyslela a zvolila od všeho správnou dávku. Výsledkem je dokonalý koktejl, který byste nejraději „vypili“ na jeden zátah. Ano, skutečně se máte na co těšit.

Troufnu si tvrdit, že knihy od Simony se vám budou líbit i v případě, že nepatříte k fanouškům románů pro ženy. Píše totiž takovým způsobem, že dokáže zaujmout široké spektrum čtenářů. V jejích příbězích najdete všechno, co mají mít. Dokáže propojit rovnou několik důležitých témat – a to takovým způsobem, že se do knihy okamžitě začtete a nechcete ji odložit. I když i Simona se sem tam nedokáže vyhnout nějakému klišé, v jejím podání to nakonec vůbec jako klišé nevyzní.

Líbí se mi, jak autorka pracuje s postavami. Ať udělají cokoli, jejich chování je uvěřitelné. Určitě se ve způsobu psaní odráží i to, že Simona Ahrnstedtová je také licencovanou psychologickou poradkyní a kognitivní behaviorální terapeutkou. Všechna svá vyprávění má dokonale promyšlená, postavy propracované a v jejich chování se odrážejí i vlastní zkušenosti z oboru psychologie. A jestli si myslíte, že autorčiny romány jsou obyčejnými zástupci tzv. červené knihovny, pak vás musím vyvést z omylu. Sice v nich najdete i pořádnou dávku lásky a vášně, ale nechybí ani napínavé okamžiky. Vše je tedy pěkně vyvážené.

Pokud autorčiny předchozí romány znáte, jsem si jistá, že si nenecháte ujít ani Královnu noci. A pokud neznáte, tak právě tato novinka vás jistě přesvědčí o tom, že příběhy Simony Ahrnstedtové zkrátka stojí za přečtení.

Ukázka:

„Dobrý den,“ pozdravila vysokou blondýnu, která jí přišla naproti.
„Noah je nemocný,“ oznámila jí žena a nijak při tom neskrývala škodolibost. Hleděla na Katina prsa, lichotivě se vzdouvající ve vínové vlně. „Musíte přijít jindy,“ odtrhla oči a chystala se odejít. Určitě aby zdrtila nějakého žadatele o půjčku nebo spořitele, pomyslela si Kate s odporem.
„To bych nerada,“ pronesla hlasem, v němž se jí podařilo zakrýt paniku.
Zrovna když se chystala něco dodat – i když přesně nevěděla co –, cinkl jí v kabelce telefon. Posměvačná, anebo možná přepracovaná bankéřka toho využila a vytratila se.
Třeba je to Noah, zadoufala Kate a napadlo ji, jakého stébla se žena v takovémhle průšvihu ještě může chytit.
UW: Děvko. Kde jsou prachy?
Bezva. To je dneska den.
Vzhlédla od telefonu, dočasně ochromená. Vždyť ty peníze právě shání. Nebo se o to aspoň snaží.

Královna noci – Simona Ahrnstedtová. Praha: Metafora, 2023.

logo