Přemýšleli jste někdy o tom, proč se všechny holčičky touží stát princeznami? Nebylo by mnohem zajímavější být třeba čarodějkou? Vždyť čarodějnice jsou zběhlé v kouzelnickém umění, vaří čarovné lektvary a provozují zvrhlé čáry. Což může být velká zábava!  Přesvědčí vás o tom i Hrozálie – hlavní hrdinka knihy Hrozálie se chce stát čarodějnicí, kterou napsala Susanna Isernová.

Hrozálie vás zavede do Zakletého údolí, kde se nachází Chmurná Lhota. Nad údolím se zlověstně tyčí Zakázaný zámek, ke kterému se už dlouho nikdo nepřiblížil. Na zámku totiž přebývají tři čarodějnice, se kterými se samozřejmě seznámíte: trojčata Klapálie, Kornélie a Mechomorka. O jejich hrůzostrašných kouzlech a nelítostném smíchu se proslýchá široko daleko! Tři sestry mají mnoho společného, přesto se od sebe liší. Čím? I to zjistíte. A samozřejmě každá z nich vlastní kočku. Co myslíte, kdo se k čarodějnicím odváží na návštěvu? Ano, hádáte správně: devítiletá Hrozálie z Chmurné Lhoty. Proč se za čarodějnicemi vydá?

„Celé hodiny jsem koukala z okna na temné zdi zámku a toužila po tom, abych mohla čarodějnice poznat a odhalit jejich tajemství. A tak jsem jednoho dne sebrala odvahu a zazvonila u jejich dveří.“

Co myslíte, jak se čarodějnice k Hrozálii zachovají? Vyženou ji? Promění v ropuchu? Nebo snad v něco úplně jiného? Nebo ji pozvou dovnitř? Pusťte se do čtení a dozvíte se odpovědi na všechny otázky!

Líbí se mi zpracování knihy. Oceňují větší velikost textu – díky tomu se dětem kniha bude dobře číst. Text navíc doprovázejí krásné a výstižné ilustrace, takže se děti během čtení rozhodně nebudou nudit. Kniha je oficiálně určena dětem od pěti let. Já bych však řekla, že vhodnější je pro malé školáky (klidně i ve věku hlavní hrdinky), kteří už umí číst. Všechny milovnice čarodějnic příběh zaujme a alespoň budou mít motivaci ke četní. Určitě ale můžete pohádku předčítat i menším dětem. A nemusíte se bát, že budou z příběhu vystrašené. I když možná zpočátku čarodějnice působí hrozivě, po pár stránkách si je oblíbí.

Hrozálie je sympatická hrdinka, která se jen tak něčeho nezalekne a ničím se nenechá odradit. Jde si za svým a dětem ukáže, jak důležité je překonávat vlastní strach. A také to, jak čelit různým nástrahám, které na ně ve světe čekají. Dále děti uvidí, jak důležité je nepodléhat stereotypům: vůbec nevadí, když se člověk něčím liší od ostatních. Že má každá čarodějnice kočku? Možná ano, ale také může mít místo kočky jiné zvířátko: třeba králíčka! A místo koštěte může létat i na koberci! A to stále není vše, čím vás ještě Hrozálie překvapí. Nebojí se být svá a originálně si poradí snad v každé situaci. Pro děti jistě bude inspirativní a nezapomenutelnou hrdinkou.

Nenechte si ujít příběh plný magie, kouzel a tajemství. Pokud toužíte po pořádném magickém dobrodružství a čarodějnickém kurzu, pusťte se do čtení. A jestli se vám bude kniha líbit, vypadá to, že vyjde i pokračování. My si ho určitě pořídíme, protože má starší dcera je z pohádky nadšená.

Hrozálie se chce stát čarodějnicí – Susanna Isernová. Brno: Host, 2023. 

HOST-logo