Autorka Maggie Brookes si získala srdce mnoha čtenářů válečným románem Vězňova žena. Inspirovala se skutečným příběhem moravské dívky, která v době druhé světové války skončila v zajateckém táboře. Vyprávění o nesourodé dvojici – britském vojáku Billovi a venkovské dívce Izabele – čtenáře uchvátilo. Jak si povede její další kniha V lásce a válce, v níž se také inspirovala skutečnými událostmi a ve kterém opět hraje hlavní roli láska a odvaha?

Autorka vás zavede do první poloviny dvacátého století: konkrétně do let 1936–1939, kdy ve Španělsku probíhala občanská válka, která rozdělila národ na dvě skupiny. Příznivci levice se domnívali, že majitelé půdy a katolická církev udržují zemi v bídě a nevědomosti středověku. Příznivci pravice se obávali, že se Španělsko stane komunistickou a ateistickou zemí. Roku 1936 se pravicová armáda pokusila o převrat. Nastal obrovský zmatek a celý konflikt se zvrhl ve válku mezi demokraticky zvolenými republikány a fašisty, kteří se je snažili svrhnout. I když byla uzavřena mezinárodní dohoda o nezasahování, do konfliktu se zapojili i Hitler, Mussolini či Stalin. Ačkoli občanská válka trvala „jen“ tři roky, mnoho lidí zahynulo a spousta dalších musela opustit své domovy.

A právě do Španělska, kde tehdy probíhala občanská válka, zavedl osud i Lucy – hlavní hrdinku příběhu. Rozhodla se, že jako dobrovolnice bude pomáhat místním uprchlíkům. To však není jediný úkol, který ji v centru zuřícího konfliktu čekal: její dva přátelé – bratři – bojovali na opačné straně války. Lucy je chce najít a přivést zpět domů. Podaří se jí to?

Lucy patří mezi silné ženské hrdinky, které neustále prokazují velkou odvahu. Během čtení si uvědomíte, jak moc silná je lidská vůle a co všechno člověk vydrží, když nechce přijít o život… A takové příběhy dnes mnoho čtenářů často vyhledává. I když se autorka vrací do minulosti, zároveň jde stále o aktuální téma. Lucy se dostala do nezáviděníhodné situace, vždy v sobě ale našla sílu postavit se ke všem problémům čelem a bojovat, seč jí síly stačily. I když čelila děsivé realitě chudoby a nejistoty, vždy se odrazila ode dna a snažila se najít cokoli optimistického. Což jí vlilo novou energii do žil. Objevuje se zde i oblíbený motiv milostného trojúhelníku: Lucy si totiž bude muset ujasnit, co ke kterému z bratrů cítí… A autorka vám ukáže, že láska překoná i ty největší hrůzy a utrpení!

Vzhledem k tématu, kterým se kniha zabývá, v ní nechybí ani několik dramatických momentů. Věřte, že budete s hlavními hrdiny soucítit. Samozřejmostí jsou i situace, ve kterých budou někteří z nich bojovat o život. Celý příběh představuje dokonalou ukázku válečné bezohlednosti, kterou bohužel vždy nejvíce odnesou nevinní lidé.

Líbí se mi, že Maggie Brookes nejprve nastínila situaci: vysvětlila, jak občanská válka ve Španělsku vlastně vznikla. Pokud tedy patříte k méně informovaným čtenářům, jistě těchto pár úvodních stránek oceníte. Romány podle skutečných událostí jsou mezi čtenáři oblíbené. Máte-li je rádi i vy, určitě vás potěší, že autorka ve svém příběhu využila vedle několika fiktivních postav i ty skutečné. A skutečně došlo k většině skutků, které v románu vykonala Lucy.

Kniha potěší všechny milovníky historických románů a silných ženských hrdinek. Pokud se vám líbil předchozí autorčin román, určitě si nenechte ujít ani tento – v mnoha směrech si jsou podobné, takže předpokládám, že se vám oba budou líbit.

Ukázka: 

Leden 1937 byl mírný, vlhký, šedý a depresivní a Lucy nevěděla, jak by ho přečkala bez svých žáčků, kteří jí šlapali na nohy, objímali ji a rozesmávali. Věděla, že se jí po nich bude hrozně stýskat, ale přísně si řekla, že tyhle děti mají střechu nad hlavou a teplé oblečení i jídlo. Ona musí jít pomoci těm, kteří nic toho nemají.

Noviny byly plné španělské občanské války. Lucy sedávala každý večer s paní Murrayovou, poslouchaly zprávy v rádiu a studovaly mapu Španělska, snažily se zjistit, kde zuří nejtěžší boje. Franco se pokoušel dobýt Madrid. Kdyby se zmocnil hlavního města, bylo by po všem. Lucy si vzpomněla na La Pasionariu a její slogan: No pasarán! – neprojdou. 

V lásce a válce – Maggie Brookes. Praha: Domino, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92