Dnes přináším tip na knihu pro maminky malých holčiček! Také se vám nevyhnula mánie spojená s Elsou, její sestrou Annou, roztomilým sněhulákem Olafem a dalšími postavami z Arendelle? Ani nám ne… A proto vím, jak malým holčičkám udělat obrovskou radost. Pořiďte jim knížku s pohádkami s jejich oblíbenými hrdiny z Ledového království. Já jsem zvolila novinku s názvem Ledové království: čtyři pohádky, která vyšla letos v únoru. Nicméně pokud by vás zrovna tato kniha nezaujala, můžete vybrat jakoukoli jinou – výběr pohádek s motivem Ledového království je opravdu široký. Přesvědčte se sami a prohlédněte si dostupné tituly na webových stránkách nakladatelství Albatros Media.

Jak napovídá název, v knize najdete čtyři pohádky: Olaf a kamarád z vajíčka, Ztracená hračka, Zemní obr nespavec a Tajemný poklad. V první se dozvíte, co (či spíše kdo) se ukrývá ve vajíčku, které Olaf nalezl v Kouzelném lese při procházce s Annou a Elsou. Ve druhé pohádce pomohou Elsa s Annou najít ztracenou hračku malého Erika. A nebojte se, ani zde nechybí Olaf se svým vřelým objetím! Hlavním hrdinou třetí pohádky je nespokojený Zemní obr. Nemůže totiž v noci spát. A vy se dozvíte, zda mu naši kamarádi dokáží pomoci. A v posledním vyprávění vás čeká pátrání po ukrytém pokladu. Elsa s Annou objevily mapu k jeskyni, ve které by podle staré legendy měl být vzácný poklad. Co jeskyně ve skutečnosti ukrývá? Nechte se překvapit!

Líbí se mi, že ve všech čtyřech pohádkách vystupují všichni hlavní hrdinové (Elsa, Anna, Olaf, Kristoff a Sven). Nestane se, že by se děti své oblíbené postavy nedočkaly – žádné zklamání v tomto směru tedy nehrozí. Pohádky nejsou dlouhé, kniha nemá ani sto stran, takže vychází necelých dvacet pět stran na jednu pohádku. Většinu stránky navíc zabírají krásné ilustrace, textu je minimum.  Já oceňuji i větší písmenka, myslím, že se dá kniha využít třeba k prvnímu čtení – zejména holčičky Elsu s Annou milují, takže jde o velmi dobrou motivaci naučit se číst.

Oficiálně je kniha určena dětem od čtyř let. Ač obvykle podobné knihy doporučuji i mladším čtenářům, tentokrát s doporučeným věkem souhlasím. Proč? Domnívám se, že tyto pohádky děti zaujmou v případě, že hlavní hrdiny už znají z filmu. A vzhledem k jeho délce si myslím, že dříve než ve čtyřech letech ho svým dětem nejspíš nepustíte. Nebo třeba i pustíte, ale děti pravděpodobně neudrží tak dlouho pozornost. Není tedy kam spěchat, předškolní dítě už si film užije a následně bude nadšené i z knihy.

Pokud máte doma malou milovnici Elsy jako já, jsem si jistá, že ji kniha potěší. U nás má obrovský úspěch: dcerka se příběhů nedokáže nabažit a čteme je pořád dokola.

Ledové království: čtyři pohádky – kolektiv autorů. Praha: Egmont, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92