Opět nastal čas představit vám po mnoha titulech pro dospělé čtenáře nějaké čtení pro děti. A nejspíš už vás vůbec nepřekvapí, že jsem zase zvolila jednu z knih od Disneyho. I když vyšla už v srpnu minulého roku, v naší sbírce nějakým nedopatřením chyběla. Jde o knihu z edice 5minutových pohádek. Ano, hádáte správně, přečtení jednoho příběhu zabere okolo pěti minut. Proto mám tuto edici moc ráda. Mé děti vyžadují před spaním čtení každý den a tak netrvá uspávání dlouho. Za půl hodiny stihneme přečíst obvykle čtyři pohádky – podle toho, jak moc si o nich ještě společně povídáme a jak detailně prohlížíme obrázky.

Většina knih z této edice se zaměřuje na jedno jediné téma, respektive na hlavní hrdiny z jedné pohádky. Tato je výjimkou, protože v ní najdete hned jedenáct příběhů s postavami z několika pohádek. Řekla bych však, že ač to tak na první pohled nevypadá, většina z nich osloví spíše holčičky. (Tak pozor, aby kluci nebyli zklamaní – nemusíte se ale bát, na konci článku najdete tipy i pro chlapečky!) Hned první pohádka vypráví o vynalézavé dívce Miře z Indie, která se stala královským detektivem poté, co vyřešila záhadu a zachránila tak mladého prince. Jaké detektivní dobrodružství čeká Miru tentokrát? Těšit se můžete i na malou upírku Vampirinu. Vee vás seznámí s novým domovem své rodiny v Pensylvánii a společně s kamarádkami Poppy a Bridget vás vezme na návštěvu do strašidelné Transylvánie! Doktorka Plyšáková bude ordinovat v nemocnici pro hračky. Čekají na vás i tři příběhy s Kámoši hafíky. Dva mopslíci, Bingo a Rolly, oslaví své narozeniny, zahrají si na chůvy a zařídí, aby jejich kamarádka Chloe mohla strávit Den otců se svým tatínkem. A co by to bylo za knihu s pohádkami od Disneyho, kdyby v ní chyběl Mickey a jeho přátelé? Holčičky budou jistě nadšené z jejich záchranné akce s jednorožcem! Dále uvidíte, jak Mickey, Minnie, Donald, Daisy, Goofy a Pluto stráví deštivý den, navštívíte Minnie a Daisy v butiku s mašlemi a zjistíte, jaké překvapení připravila Minnie pro Daisy a Kukačenku.

Velkou předností jsou opět obrázky. Ačkoli jsem dospělá, i mě moc baví. Natož děti! Pokud už máte děti s rozvinutou slovní zásobou, můžete se s nimi během čtení i „vyměnit“. I když ještě neumí číst, díky obrázkům dokáží jednotlivé příběhy bez problémů odvyprávět. A doporučený věk? Stejně jako většina podobných knih je i tato určena dětem od 4 let. Záleží však na konkrétním dítěti. Některé si vyprávění v ní ukrytá určitě dokáže užít i dříve, jiné naopak až později. Nezbyde vám tedy nic jiného, než to vyzkoušet a uvidíte sami.

Nakladatelství Egmnot vydalo i mnoho jiných 5minutových pohádek! Těšit se můžete třeba na Medvídka Pú a jeho přátele ze Stokorcového lesa, na Mickeyho a jeho přátele Minnie, Donalda, Daisy, Goofyho a samozřejmě také Pluta, na Šmouly a jejich nepřítele Gargamela, na černého králíčka Binga či na psí hrdiny z Tlapkové patrolykteří jsou vždy připraveni všem podat pomocnou tlapku. Holčičky budou určitě nadšené z Pohádek o koních a princeznách či z Pohádek zpod mořské hladiny a kluci si zase přijdou na své u Závodnických pohádek či u pohádek o mašinkách. Ať vyberete jakoukoli ze zmíněných knih, určitě neuděláte chybu.


Disney Junior: 5minutové pohádky – kolektiv. Praha: Egmont, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92