Oblíbili jste si spisovatelku Scarlett Wilkovou? Pak vás jistě potěší dnešní recenze na její novinku – historický román s názvem Ty chladné oči.

Scarlett Wilková pracuje jako novinářka. Posledních dvacet let píše především pro Magazín DNES, kde se zaměřuje na rozhovory a témata týkající se společenských trendů. Do pozornosti čtenářů se dostala románem Až uvidíš moře. K jeho napsání ji inspirovaly vzpomínky řeckých pamětníků: v roce 1948 dorazilo do naší země tisíce uprchlíků, kteří kvůli občanské válce opustili Řecko. Jaký osud čeká desetiletou dívku, která se v Československu ocitla ze stejného důvodu? To se v románu dozvíte. Dále napsala knihu Málokdo ví o zpěvačce Haně Zagorové.

Ve svém románovém debutu se autorka inspirovala minulostí. A jinak tomu není ani v její novince: opět zpracovala málo reflektované téma novodobých dějin. Příběh jako takový je smyšlený, ale k jeho napsání ji stejně jako v případě první knihy inspirovala vyprávění, která vyslechla při práci pro Paměť národa. Hlavními hrdiny jsou ruská dívka a český mladík, kteří se potkávají během nacistické okupace Smolenska. Ona pracovala v zemi okupované německou armádou jako zdravotnice, on bojoval v řadách německého wehrmachtu jako spousta dalších obyvatel Slezska. Později se usadili v socialistickém Československu, jenže jejich život poznamenal strach… Bude jejich minulost odhalena? Jak se jim povede? A jak se vyrovnají se svou minulostí?

Po úspěchu, kterého autorka dosáhla se svým prvním románem, se nyní ocitla v nelehké situaci. Při hodnocení totiž hrají velkou roli očekávání čtenářů. Podaří se autorce dosáhnout kvalit první knihy? Nezklame své čtenáře?

Příběhy této talentované české autorky jsou čtivé a poučné. Líbí se mi, jaká témata zpracovává. Nyní se zabývá nucenou kolaborací a také tím, co všechno člověk udělá, aby ochránil sebe a svou rodinu. V dnešní době je poměrně těžké napsat vyprávění s originálním námětem. Scarlett Wilkové se to však už podruhé podařilo. A troufám se tvrdit, že její druhý román bude minimálně tolik úspěšný jako první. Já jsem na její další literární počin netrpělivě čekala. Jde o jedny z mála příběhů, které mě do sebe vtáhnout tak, že je nedokážu odložit a dokonce kvůli nim obětuji i pár hodin spánku. Nejspíš tedy nemusím říkat, že ani toto vyprávění mě nezklamalo. Myslím, že autorky příznivci budou opět nadšení.

Scarlett Wilková má zajímavý styl psaní. Velmi těžko se popisuje: píše jednoduše, polopaticky. I když rozebírá i složitější témata, místy děj plyne rychleji, jindy si naopak autorka dává načas, ale vše je jasné a pochopitelné. Píše čtivě, realisticky, okamžitě vás vtáhne do děje. A po dočtení o příběhu ještě nějakou dobu budete přemýšlet. Dokáže věrohodně zachytit atmosféru i pocity hlavních hrdinů. Nejspíš proto zaujme široké spektrum čtenářů.

Komu bych knihu doporučila? Milovníkům historických románů, rodinných ság a naší historie. Tak si ji nenechte ujít!

Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 16. března. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

Emil věděl, že dělá hloupost, přesto se s ní jednoho dne vypravil na nejbližší velitelství SS. Tedy ne že by byl až takový hlupák, aby o tom neřekl důstojníkovi, tak zlé to s ním nebylo. Uklidnilo ho, že od něj dostal průvodní dopis, ve kterém žádal, aby dotyčné byla informace o jejím muži sdělena, neboť jde o manžela ženy, která obětavě pracuje pro lazaret a pomohla řadě raněných německých vojáků. Emil mu totiž vysvětlil, že Neonila je zdravotnice a že by ráda v lazaretu pracovala. Důstojník nejdříve odvětil, že si tedy nechá zjistit, zda se jí dá věřit a co vlastně umí, ale když ji pak k němu Emil přivedl, na prověřování zapomněl. Emil s uspokojením pozoroval, že jeho nadřízený na mladou zdravotnici zírá, stejně jako na ni zíral on, když ji viděl poprvé. A pomyslel si, že kdyby se tento pan doktor v rámci uhnízdění v tomto klidném, od fronty vzdáleném místě spřátelil s touto místní ženou, mohla by to být okolnost, která by ještě pravděpodobněji odvrátila hrozivou možnost, že ho to tady třeba časem přestane bavit a rozhodne se přesunout jinam.

Ty chladné oči – Scarlett Wilková. Praha: Motto, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92