Patříte k milovníkům série Stmívání či Upířích deníků? Pak je tato recenze určena právě vám! Dnes si totiž představíme novinku od Tracy Wolffové s názvem Touha.

A o čem autorka vypráví? O dívce, která se po smrti rodičů stěhuje na Aljašku. Nastupuje na Katmerskou akademii – na internátní školu, kde je ředitelem její strýc. A postupně zjišťuje, že škola i její spolužáci jsou tak trochu podivní…

I já patřím ke čtenářkám, které si v dospívání plnými doušky užívaly sérii Stmívání. Ještě dnes si pamatuji, jak obrovským boomem tehdy byla. Samozřejmě se Touha v ledasčem liší, ale i tak jsem si čtení užila a zavzpomínala na časy před několika lety. Nepatřím tedy úplně mezi cílovou kategorii čtenářů a young adult příběhy čtu již pouze sporadicky, ale rozhodně nelituji času, který jsem s touto knihou strávila. Příjemně mi zpestřila několik letních večerů.

Ani tady samozřejmě nechybí romantická linka: mezi hlavními hrdiny vystupuje upír Jaxon Vega. Jaké skrývá tajemství? A proč to k němu Grace tolik táhne? I když on je odhodlaný držet se od ní co nejdál a hraje si na nepřístupného. Jenže znáte to: někdy zrkátka věci nejdou podle plánu… Zároveň musím napsat, že autorka zatím mnoho zápletek pouze naťukne, což znamená, že se můžeme těšit ještě na další porkačování. A věřte, že po zvratech, ke kterým dojde ke konci vyprávění, se nebudete moci pokračování dočkat…

Ačkoli část děje se mi podařilo odhadnout, nechybí ani nečekané zvraty. Některé hlášky mě pobavily, takže jsem se během čtení i zasmála. Líbily se mi názvy kapitol, autorka zvolila skvělý systém! Určitě oceňuji, že v příběhu nejsou žádná hluchá místa a děj pěkně plyne. Přece jen má kniha skoro pět set stran. Délkou se však nenechte odradit, čte se velmi dobře! K tomu přispívá i očekávání z postupného odhalování nového nadpřirozeného světa, intriky a napínavé okamžiky. Vždy se najdou čtenáři, které budou podobné příběhy bavit – a to autorka jistě dobře ví.

Tracy Wolffová se přiznala, že miluje upíry, draky a vůbec vše, co řádí v noci. Nebudu vám lhát, Touha je pohádkou s nereálným základem, která však uspokojí právě všechny milovníky upírů, vlkodlaků, draků i čarodějnic. Příběh plný klišé (sexy hlavní hrdina, což vám Grace každou chvíli připomene; oba hlavní hrdinové si prošli mnoha těžkostmi a díky tomu mají hodně společného, ačkoli jsou vlastně jinak každý úplně jiný; nenávist měnící se v lásku…), přesto mě v mnoha ohledech fascinoval. Grace působí jako velmi naivní dívka. Ocitla se ve světě, který je plný nadřirozených bytostí. Poměrně dlouho jí trvá, než zjistí, co se okolo ní vlastně děje. Ale musím říct, že mě její nevědomost bavila. Autorka si mě dokázala získat, okamžitě jsem se do příběhu začetla. A jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.

Mladší čtenáři budou určitě nadšení, starší možná méně – přece jen jde o nenáročný (pohádkový) příběh. Na druhou stranu já jsem se i tak dokázala do čtení plně ponořit. Ne vše se autorce podařilo dotáhnout až do konce, třeba se však vysvětlení dočkáme v dalším pokračování. Pokud si chcete nostalgicky zavzpomínat „na staré dobré pubertální časy“ a přečíst si další ze srdceryvných upířích příběhů, bude Touha dobrou volbou i pro starší ročníky. A kdo ví, třeba se vám nakonec bude líbit i více jak před lety Stmívání.

Ukázka:

Stojím ve dveřích před asfaltovou vzletovou dráhou, dívám se na malé letadlo, do kterého mám nastoupit, a ze všech sil se snažím ovládnout strach a nervozitu.
Což se lehko řekne, ale hůř udělá.
Nejen proto, že mám za okamžik opustit všechno, co jsem dosud znala, i když jsem si ještě před dvěma minutami nepřála nic jiného. Ale jak si prohlížím tohle letadlo, které si snad ani tak vznešený název nezaslouží, zmocňují se mě úplně nové obavy.
„Tak co, Grace?“ Muž, kterého poslal strýc Finn, aby mě vyzvedl, na mě shlíží s trpělivým úsměvem. Myslím, že se představil jako Philip, ale nejsem si jistá. Skoro ho přes své divoce bušící srdce neslyším. „Jsi připravená na dobrodružství?“
Ne. Ne, vůbec nejsem připravená – ani na dobrodružství, ani na cokoli jiného, co mě čeká.
Kdyby mi někdo před měsícem řekl, že budu zanedlouho stát na aljašském letišti ve Fairbanks, považovala bych ho za blázna.
A kdyby mi řekl, že tam budu stát proto, abych tímhle nejmenším letadýlkem ve vesmíru pokračovala na úplný konec světa – což je v tomhle případě nějaké městečko na úpatí nejvyšší severoamerické hory Denali –, myslela bych si, že pořádně přebral.
Za třicet dní se toho ale může hodně změnit. A ještě mnohem víc se může pokazit.

Touha – Tracy Wolffová. Praha: Fragment, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92