Chcete se pustit do nějakého románu pro ženy? Jen nevíte, který z pestré nabídky jednotlivých nakladatelství vybrat? Co třeba Údolí snů od anglické autorky Anny Jacobs? Právě na tuto knihu se totiž dnes společně podíváme.

Anna Jacobs vypráví příběh o dívce, která všemi silami bojuje o to, co jí právem náleží. Arabella Porterová zdědila po smrti strýce starý dům v Lancashiru. Jeden z jejích příbuzných – bratranec Thomas – se jí však snaží o něj připravit. Právě na Thomasovi je Bella od smrti svých rodičů závislá. Co myslíte, najde Bella odvahu se mu vzepřít? Nebo si Thomas jako obvykle prosadí svou? Nutno podotknout, že příběh se odehrává ve 30. letech 20. století – tehdy ženy rozhodně neměly hlavní slovo v jakýchkoli záležitostech. Který muž by si nechal líbit byť jen sebemenší odpor pocházející od ženy? Žádný! A tak se Bella ocitne v nezáviděníhodné situaci… 

Těšit se samozřejmě můžete i na romantickou zápletku: určitě tušíte, že Bella potká muže svých snů. Právě s ním by třeba mohla založit i rodinu! Dům, láska, vše pro ni představuje naději na nový (mnohem lepší) život. Jak dlouhé trvání bude mít Bellino štěstí? Dokáže se konečně vymanit z Thomasovy nadvlády a osamostatnit se?

Téma není příliš originální, podobných románů najdete na knižním trhu spoustu. Přesto si myslím, že zejména čtenářky tyto příběhy ještě neomrzely a stále je vyhledávají. Co si budeme povídat: i já mám ráda odvážné hlavní hrdinky. Ani vy určitě nebudete mít problém se do Belly vcítit, naopak Thomase si jen těžko oblíbíte. Pestré charaktery postav tu rozhodně nechybí.

Kniha se řadí k těm, které pojednávají o nových začátcích. Budete sledovat dívku, které se postupně zcela mění život. Ačkoli mě v románu nic nepřekvapilo, četl se velmi dobře. Nechybí sice několik dějových zvratů, ale následně se vše odehrálo stejně tak, jak jsem očekávala. Nebojím se knihu nazvat pohádkou pro dospělé: i když se objeví mnoho problémů, se kterými se bude muset hlavní hrdinka poprat, vše dobře dopadne – prostě jako v pohádce. Pokud se třeba momentálně sami nacházíte v nějaké těžké životní situaci, mohlo by vám vyprávění vnést do žil alespoň trochu tolik potřebného optimismu!

A ještě nesmím zapomenout pochválit obálku. Právě díky ní jsem si knihy všimla i já. Pokud něčím mezi ostatními vyniká, tak rozhodně právě obálkou. V knihkupectví určitě upoutá vaši pozornost.

Pokud máte rádi příběhy, ve kterých hlavní hrdinky prokazují svou odvahou a i přes nesnáze, kterým čelí, si jdou za svými sny, pak by se vám Údolí snů mohlo líbit.

Ukázka:

„Pane Beatone, výslovně jsem vás žádal, aby tu dnes byla přítomna slečna Arabella Jane Porterová, protože je rovněž dědičkou vašeho strýce.“
Všichni v místnosti se otočili k Thomasi Beatonovi, který byl nyní hlavou rodiny.
„Já ji zastupuji.“
„A ona vás o to požádala?“
Zatímco si Thomas Beaton rozpačitě odkašlával ve snaze najít příhodné vysvětlení, jeho starší syn sebral odvahu a nahlas odpověděl za něj: „Ne, nepožádala. Když jsem s ní nedávno mluvil, dokonce ani nevěděla, že by měla něco zdědit.“
Jeho otec si ho změřil zuřivým pohledem a přezíravým tónem prohlásil: „Nebylo potřeba s ní o tom diskutovat. Vzhledem k tomu, že je na mně zcela závislá, je naprosto v pořádku, že se o její dědictví postarám, ať už je to cokoli. Ženy beztak obchodu nerozumějí.“

Údolí snů – Anna Jacobs. Praha: Cosmopolis, 2023.