Dnes si představíme knihu, kterou ocení nejen všichni milovníci fantasy: Legendy a latéčka. Autorem je Travis Baldree. Příběh je jednoduchý, přesto originálně zpracovaný. Možná si dokonce řeknete, že podobnou fantasy jste ještě nečetli!

Začneme s netypickou hlavní hrdinkou, kterou je orkyně Viv. Po mnoha letech plných dobrodružství, jenž spočívalo v nekončících bojích, násilí a ve strachu z náhlé smrti v prohrané bitvě, zatoužila po klidu. Rozhodla se, že úplně změní svůj život a zkusí něco nového.

„Měla jasnou představu o tom, co hledá, nečekala však, že to najde tak rychle.“

Viv nikdy nezůstávala dlouho na jednom místě. To se však nyní změní: chystá se zapustit kořeny ve městě, které zatím navštívila možná tak třikrát – ve městě Thune. Místní lidé orky sice nevídají moc často, ale znají je. Díky tomu si zde nepřipadá nepatřičně. V Rudné ulici ji zaujala jedna ze staveb: bývalá stáj. To je to pravé místo pro nové podnikání! Jaké? To byste neuhodli! Viv si totiž hodlá otevřít obchod s kávou: kavárnu. Myslíte, že na tom není nic divného? Vlastně tak trochu ano: ve světě, který autor vytvořil, totiž tento nápoj nikdo nezná…

„Kavárna? Ve městě, kde nikdo ani neví, co je to káva? Ještě před půl rokem ani ona sama netušila, co to vlastně je – neznala její vůni ani chuť. Na první pohled se to zdálo být naprosto absurdní.“

Ještě před otevřením musí provést několik úprav. Sama však na vše nestačí. Osud jí do cesty přivede šikovného a pracovitého půlčíka Cala, kterému se svěří se svými plány. Podaří se jim společnými silami přeměnit stáj v kavárnu? A jak se bude nový podnik zamlouvat místním lidem? Přijdou vůbec kávě na chuť?

„Představa toho, co by tu jednou chtěla mít, byla na míle vzdálená od chladného a opuštěného domu, kde se právě uložila ke spánku. Už zítra se do toho ale naplno pustí.“

Musím se přiznat, že původně jsem se do této knihy vůbec pouštět nechtěla. Chvála od jiných čtenářů však vzbudila mou zvědavost. A jsem nadšená! Legendy a latéčka jsou pohádkou, kterou oceníte ve chvíli, kdy nechcete během čtení o ničem přemýšlet. Jde o poklidný příběh o budování přátelství, plnění tajných snů a o ochutnávání kávy, který příjemně plyne. Nečekejte žádné velké zvraty či akční scény, tady je opravdu nenajdete. Přesto si čtení můžete užít. Já osobně podobný typ knih vyhledávám, když jsem unavená z neustálého řešení různých osobních problémů. Knihy jako tato mi pak dokáží navodit pohodovou náladu a zahřejí mě u srdce.

Oblíbila jsem si nejen hlavní hrdinku Viv, ale i další postavy. Bavil mě jejich optimismus, se kterým přistupují k životu. Asi jsem po knize sáhla ve správnou chvíli, protože jsem v ní našla vše, co jsem zrovna potřebovala. Hlavní hrdinka prochází obrovskou životní změnou a vy můžete sledovat, jak se popere s výzvami, které ji čekají. A nemyslete si, že Viv se nepotýká s žádnými problémy! Naopak: ve městě se objevují lidé, kteří jí házejí klacky pod nohy…

Nutno podotknout, že autor nechává poměrně dost prostoru pro fantazii čtenářů. Na popisy si příliš nepotrpí. Nedočkáte se ani bližší charakteristiky světa, v němž Viv žije. Mně osobně to vůbec nevadilo, ale chápu, že někdo má raději vše přesně dané a nechce přemýšlet o nevyřčených detailech. Autor nezapomněl na romantickou linku, která se však odehrává jen v pozadí celého vyprávění. Já mohu konstatovat, že tady být vůbec nemusela, protože přednosti příběhu najdete úplně v něčem jiném…

Myslím, že kniha dokáže oslovit i čtenáře, kteří fantasy obvykle nečtou. Proč se Legendy a latéčka řadí k fantasy příběhům? Nejspíš jenom proto, že v něm vystupují orkové, sukuby, půlčíci, elfové, trpaslíci, atd. Samozřejmě nechybí ani pár kouzelných předmětů, které hlavní hrdince usnadňují život. Třeba zajímavý kámen opředený mnoha různými legendami… Ale pokud toto pomineme, můžeme knihu označit za román, v němž se hlavní hrdinka snaží změnit svůj život. Utíká do nového města, kde zakládá kavárnu/pekárnu. Nepřipomíná vám to náhodou něco?

„Věci nemusí vždy zůstat v původní podobě.

Kniha vás určitě osloví svým vzhledem: má zajímavou obálku i líbivou ořízku. A ještě něco: Viv si chce otevřít kavárnu, takže by vás nemělo překvapit, že během čtení budete neustále mít obrovskou chuť na kávu – v jakékoli podobě. Tak si připravte vaši oblíbenou variantu a rovnou také něco dobrého (třeba skořicového šneka!). A pusťte se do čtení!

Ukázka:

„Slyšel jsi někdy o kávě?“
Cal zavrtěl hlavou.
„No, v tom případě by se dalo říct, že potřebuju postavit… restauraci. Restauraci, kde se podávají nápoje. Počkej,“ dodala, když ji něco napadlo.
Došla ke své brašně a vytáhla z ní soubor náčrtů a poznámek. Najednou ji přepadla silná nervozita. Nikdy moc nehleděla na názor ostatních. Když jste jedenapůlkrát vyšší i těžší než většina, tedy v podstatě kdokoli, můžete si to dovolit. Teď ale měla strach, že ji tenhle malý půlčík bude mít za hlupáka.
Cal čekal, s čím Viv přijde.
Ta začala poněkud nesouvisle vyprávět: „Objevila jsem to v Azimutu, v tom gnómském městě ve Východním teritoriu. Byla jsem tam kvůli… no, ono je vlastně jedno, kvůli čemu. Napřed jsem to ucítila a pak jsem našla ten obchod a oni tam dělali… No, je to jako čaj, ale nechutná to jako čaj. Voní to jako…“ Zarazila se. „To je jedno, stejně to nedokážu popsat. No, prostě si představ, že si chci otevřít krčmu, ale bez výčepu, bez sudů a piva. Budou tam jenom stolky, pult a nějaká místnost vzadu. Podívej, tady jsem udělala pár nákresů toho podniku, co jsem viděla.“
Rychle mu podala hromádku papírů a cítila, jak je celá rudá v obličeji. Jak to, že je tak nervózní? Připadalo jí to absurdní.
Cal si je od ní vzal a pečlivě si prohlížel jeden po druhém, jako by si chtěl vštípit každou črtu do paměti.
Po několika útrpných minutách jí je opět vrátil. „To jsou tvoje nákresy? Nejsou marný.“
Když už nic jiného, zrudla ještě víc.
„A chtěla bys tu i bydlet?“ zeptal se a ukázal palcem na půdu. „Místo by tu bylo.“
„No… jo.“
Cal si dal ruce v bok a zahleděl se do prostoru, kde se nacházely stáje.
Viv napůl čekala, že až půlčík uvidí stav domu, otočí se na patě a odejde, ale teď začínala mít pocit, že si nejspíš vybrala toho pravého.

Legendy a latéčka – Travis Baldree. Praha: Laser, 2023.logo DK