Láska a sýr v Paříži od autorky Victorie Brownleeové je už třetí knihou z edice 7lásky, kterou vydává Nakladatelský dům Grada pod svou značkou Metafora. Po přečtení třetího románu z této edice snad mohu říct, že jsem si ji skutečně oblíbila. Ačkoli jsem v předchozích recenzích upozorňovala na to, že tyto knihy rozhodně nepředstavují typické ženské romány, tady to není tak úplně pravda. Láska a sýr v Paříži se totiž příběhu založeném na romantice velmi přibližuje, takže pokud právě tohle při čtení vyhledáváte, nenechte si vyprávění ujít. Nicméně zatím to vypadá, že každé dílko zařazené do této série je něčím jiné. Najdeme mezi nimi nějaké společné znaky, ale pointa se vždy nachází jinde. A to se mi líbí. Už teď jsem zvědavá, jakým směrem se bude ubírat čtvrtý příběh – hádám, že bude zase zcela jiný než ty předchozí.

Hlavní hrdinkou je Ella, která se chystá na schůzku, jenž jí má změnit život. Očekává totiž, že se její přítel Paul, s nimž už strávila dlouhých osm let, konečně vysloví a požádá ji o ruku. Vlastně už je nejvyšší čas. Mají krásný byt, spolehlivé auto, solidní práci a dobrý příjem. Měl by to tedy být ten správný okamžik, aby se posunuli dál. Jenže jak to tak bývá, Paulovy plány jsou zcela jiné. Místo aby ze své vyvolené udělal manželku a plánoval založení rodiny, hodlá opustit město a pokusit se najít sám sebe na velké životní cestě. Co bude potom? To se uvidí, až se vrátí. Nutno podotknou, že Ella má alespoň tolik rozumu, aby na něj už nečekala. Její trpělivost právě přetekla. Ona byla vždy tou, kdo se všemu přizpůsoboval. Vlastně společně žili Paulův život. Ale co ten její? Promrhala celých osm let s mužem, který od ní prostě odešel, aby se zbavil všech břemen a mohl najít sám sebe!

A tak nastal čas, aby se i Ella začala konečně soustředit sama na sebe. Aby se stala ženou, která má svůj život pevně ve svých rukou. A pojala to symbolicky: rozhodla se odjet tam, kde to všechno začalo. Do Paříže, kde se seznámila s Paulem – tehdy ji sbalil na sýr. Paříž si zamilovala, tak proč by nemohla prožít vše znova, ale tentokrát bez Paula? Opustila veškeré své životní jistoty (práci, rodinu, přátele…) a přestěhovala se na druhý konec světa: z australského Melbourne až do Paříže. Ráda by v tomto kouzelném městě strávila celý rok. Bude objevovat nové zážitky, ochutnávat sýry a dobývat pařížské bulváry. Bude brát věci tak, jak přijdou. A plánovat za pochodu. Skutečně se z nejisté Elly stane sebevědomá Pařížanka, která je v každé situaci spontánní a sexy? A dokáže odolat šarmu Francouzů? Nebo si ukousla až příliš velké sousto?

„Nejlepší lék na zlomené srdce čeká ve město pod Eiffelovkou.”

Pokud máte rádi romantické příběhy, které se odehrávají v Paříži, jistě vás tato kniha nezklame. Atmosféra, ve které se vše odehrává, je vskutku dokonalá. Paříž má specifické kouzlo, které většinu žen dostává – a tak vás jistě dostane i tento příběh. Ještě mohu prozradit, že tohle je román pro gurmány, protože celé vyprávění má jeden důležitý motiv: sýr. Tato pochutina měla důležitý význam už ve vztahu Elly a Paula. A i teď se jí sýry stanou osudovými… Právě sýrárna je prvním obchodem, jenž Ella v novém městě navštíví. A pak se jen tak najednou stane, že se vsadí o to, zda dokáže ochutnat všechny francouzské sýry. Jenže kdo mohl tušit, že jich je tolik? A tak se sýry pomalu začínají stávat smyslem jejího života… V této souvislosti musím podotknout, že autorka dobře ví, o čem píše – o jídle psala do renomovaných kulinářských časopisů, což je zde opravdu znát. Sýry jsou tak dobře popsány, že se mi na ně neustále sbíhaly sliny.

Bavilo mě sledovat, jak se z Elly stává zcela jiná žena. I tentokrát se sice bude muset přesvědčit o tom, že ani v Paříži není všechno zlato, co se třpytí, ale zdá se, že se ze svých chyb nakonec dokáže poučit. Ještě jedno malé doporučení: než se pustíte do čtení, přichystejte si na talířek několik druhů sýrů a otevřte něco dobrého k pití. K tomuto románu je to ta nejlepší společnost!

Ukázka:

Navenek jsem se chovala vesele, ale uvnitř se prokousávala časem k moučníku a doufala, že na vršku našeho oblíbeného jablečného koláče najdu třpytivý diamant. Paul mi věnoval postranní pohled, jako by se chystal pronést něco zásadního, ale nevhodně načasovaný příchod servírky ten okamžik zhatil. 

Paul se na mě přes stůl upřeně zadíval a tiše vyslovil mé jméno. Cítila jsem, jak mi v příliš těsných šatech, které se během včeře nejspíš ještě srazily, tluče srdce. Teď to přijde, pomyslela jsem si. Paul by se pochopitelně neuchýlil k nějakému klišé s ukrývním prstenu.

„Musíme si o něčem promluvit,” začal.

Ach bože, je to tady. Snaž se tvářit přirozeně. „Ano,” zašeptala jsem a netrpělivě zírala na jeho ústa a přála si, ať si pospíší. Viděla jsem, jak se zhluboka nadechl a pohlédl ven z okna.

„Ello, rozhodl jsem se, že to tady opustím…”

Láska a sýr v Paříži – Victoria Brownleeová. GRADA Publishing, a. s. (Metafora), 2019.

logo