Polská autorka Paulina Świst mě nedávno dostala svým debutem s názvem Prokurátor. Konečně se na knižním trhu objevil někdo, kdo dokázal najít rovnováhu mezi románem a detektivkou. Ačkoli její příběh byl založený na sexuálních scénách a na jednom rozvíjejícím se (a místy upadajícím) vztahu, tak hlavní linku tvořila detektivní zápletka zasazená do právnického prostředí. A bylo to dokonalé! Vlastně to pro mě byla jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla. A rozhodně je to přesně ten typ příběhu, který uspokojí náročnější ženy, jenž čekají mnohem více než jen bezduchý sex.

A jsem moc ráda, že vše výše řečené platí i o autorčině druhé knize: Komisař. Jde o druhý díl série Prokurátor, takže navazuje na první zmíněnou knihu. Musím se k něčemu přiznat: čekala jsem, že půjde o samostatný příběh z podobného prostředí. Proto jsem byla velmi mile překvapená, když se ve vyprávění i tentokrát objevily hlavní postavy z prvního dílu: advokátka Kinga Błońská a prokurátor Łukasz Zimnicki. A mají zde nezastupitelnou roli! Dozvíte se tedy třeba to, jak se dál vyvíjí jejich vztah. To však stále není všechno: případ Šediváka z prvního dílu ještě není zcela uzavřen a nyní se objevují další komplikace, které budou muset hlavní hrdinové vyřešit. Proto doporučuji nepouštět se do Komisaře dříve, než si přečtete Prokurátora. Vyprávění na sebe navazuje a spousta souvislostí by vám chyběla. A to by byla opravdu škoda!

Obálka knihy Komisař svým čtenářům slibuje tři věci: utajenou touhu, velmi žhavý případ a nebezpečnou žárlivost. Pokud jste četli mou recenzi na Prokurátora, tak jistě dobře víte, že u něj byla slova na obálce pravdivá a výstižná. A ani tentokrát tomu není jinak: dostanete přesně to, co vám bylo slíbeno.

Hlavními hrdiny jsou (kromě Kingy a Łukasze) Radosław Wyrwa a Zuzanna Kadziewiczová. Seznámení těchto dvou postav není zrovna ideální. Radosław je komisařem, který pracuje v utají: prokurátor Łukasz ho nasadil na Zuzannu, jejíž otec je zapojený do obchodu s bílým masem. Přes Zuzannu by měl Radosław zjistit důležité informace. Jenže jejich vztah se tak trochu zvrtne: místo nezávazných schůzek dochází i na sex. Zuzanna vnímá Radosława jako ideálního chlapa: sečtělý, šarmantní, elokventní, stabilní, atraktivní, zkrátka „vysněný materiál pro vážný vztah”. Zuzanna je prostě příliš důvěřivou ženou, která nemá ani potuchy o skutečných obchodních záležitostech svého otce. A tak si určitě nezaslouží hru, kterou s ní Radosław hraje. Ten pak působí jako neomalený egoista, který Zuzannu jen využívá. Jenže situace se samozřejmě komplikuje: kvůli svému otci se Zuzanna ocitá ve velkém nebezpečí. A tak komisař povýší z role agenta v utajení na bodyguarda a pravda pomalu vyplouvá na povrch…

Nejspíš si dovedete představit, jaká byla reakce Zuzanny, když jí byly odhaleny skutečné Radosławovy zájmy. Jenže nakonec se zdá, že ten ji odhadl úplně špatně a i ona umí vytasit drápky a rozehrát svou vlastní hru. Rozhodně si nehodlá nechat rozbít svůj uspořádaný svět na malé kousíčky!

Koncept druhého dílu je úplně stejný jako u prvního: žádné kapitoly, jen krátké úseky ve kterých se střídají pohledy obou hlavních hrdinů. I u mě se tohle osvědčilo, takže jsem ráda, že na tom autorka nic nezměnila. Myslím, že i tohle je důvod, proč mám tak obrovský problém se od rozečteného příběhu odtrhnout. Prostředí, ve kterém se nové vyprávění odehrává, opět vyžaduje spojení inteligence, sebekontroly (i když ta ve výjimečných případech některým z hlavních hrdinů chybí) a důmyslnosti. A vše doplňuje jiskření, hravost a dravost. A i tentokrát se dočkáte pořádné dávky napětí a intrik. Břitké dialogy jsou samozřejmostí a k prostředí, ve kterém se vše odehrává, se skvěle hodí. Tohle autorka skutečně umí!

Sečteno a podtrženo: tohle je kniha, kvůli které jsem i já obětovala několik hodin spánku. Nešla odložit a já nelituji ani jediné minuty, kterou jsem s ní strávila. Prokurátorem autorka nastavila poměrně vysokou laťku, ale neměla žádný problém ji překonat. Další pokračování si rozhodně nenechám ujít.

Ukázka:

Zaslechl jsem zvuk svého telefonu. Byl to Chladnej: „Mám ho na prokuratuře. Ozvu se ti.” Právě sbalili mého potenciálního budoucího tchána. Brzy už bude s celým tím divadýlkem konec. Ta představa mi dodávala sil. Přísahal jsem si, že až to všecko skončí, budu půl roku randit výhradně s holkami, co se grilujou v solárkách a nosí růžový umělohmotný boty. S takovýma, co si myslí, že foie gras je nějaká součástka k Peugeotu. Musel jsem se odreagovat. Když měla Zuzanna konečně dost nakupování, jinak řečeno poté, co utratila roční státní rozpočet Sierry Leone, zašli jsem do restaurace Keffa na večeři. Vyprávěla mi o nějaké své kamarádce – dětské psycholožce, se kterou se nepohodly. Zpochybňovala její přístup k autistickým dětem. Ve vhodných chvilkách jsem pokyvoval a zároveň přemýšlel, jak to celé ukončit a jestli to udělat už tenhle den. Když už jejího otce zatkli… Z úvah mě vytrhl zvuk esemesky. Zase Chladnej: „Máme problém. Přijeď ke mně domů kolem devátý.”

Komisař – Paulina Świst. Kontrast – Dobrovský s.r.o., 2019.

logo DK