Vzpomínáte si na knihu Rozmarýnová zátoka od Jenny Haleové? Mně se moc líbila, takže jsem se s chutí pustila do dalšího autorčina románu Střípky z moře, který u nás právě vyšel.

Hlavní hrdinka Lauren Suttonová pracuje jako svatební koordinátorka. Svatební agenturu vlastní na půl se svou nejlepší kamarádkou. V poslední době však čím dál více přemýšlí o prodeji svého podílu. Ztratila totiž v životě to nejcennější: svého snoubence. Její práce je pro ni od té doby obrovskou zkouškou… Právě na svatbách na ni nejvíce doléhají emoce a vzpomínky na Masona, který náhle zemřel při autonehodě na cestě na rybářský víkend. S Masonem ztratila i kus sebe.

„Do svatebního byznysu se pustila, protože byla přesvědčená, že v životě není nic lepšího než oslavovat lásku. Ale po smrti Masona už nějak neměla co oslavovat.“

Před nehodou s Masonem plánovali, že společně pojednou na ostrov Outer Banks. Mohla by se tam vydat sama? Vyčistila by si hlavu, přišla by na jiné myšlenky… Mason vždy snil o životě u oceánu. Navíc byl přesvědčený, že by se tam líbilo i Lauren.

„Někdy nám do života vstoupí lidé, kteří nám pomůžou dostat se na správnou cestu… najít svůj cíl. Ale nikde není dáno, že s námi půjdou až do konce.“

Když Lauren narazí na inzerát nabízející volnou pozici asistentky provozu v penzionu U Přílivu na pobřeží v Severní Karolíně, definitivně se rozhodne. Na příštích šest týdnů má zajištěnou práci, může tedy opustit New York i svůj starý život. Změní prostředí a stráví část léta daleko od všech lidí, které zná. Doufá, že si ujasní, co si počne se zbytkem svého života.

„Někdy je jedinou cestou vpřed udělat krok poslepu.“

S majitelkou penzionu Mary si hned padne do noty: i ona ztratila milovaného manžela, se kterým strávila sedmačtyřicet let! Penzionu se věnoval právě on, takže Mary neví, jak přitáhnout turisty. Navíc na vedení penzionu sama už stejně nestačí. Dokázala by Lauren penzionu vrátit ztracený lesk?

„Jejich vzájemné pochopení pro ztrátu blízkého člověka mezi nimi vytvářelo nevyslovené pouto, které s nikým jiným nesdílela.“

Téma románu není ničím originální. Existuje mnoho příběhů s hlavními hrdinkami, které se pokouší zahojit své zlomené srdce útěkem do neznámého prostředí. Přesto však mohu říct, že Střípky z moře za přečtení stojí. Určitě tento příběh oceníte zejména ve chvíli, kdy jste sami přišli o někoho blízkého a nedokážete se s touto ztrátou vyrovnat. Uvidíte, že i přes ztrátu milované osoby váš život nekončí a za nějaký čas zase budete šťastní. Což přesně bylo autorčiným cílem: dát svým čtenářům naději.

Jde o pohodový příběh, který vás potěší. Lauren se snaží zapomenout na minulost a vytvořit si zcela nový život: užívá si odpočinek v síti zavěšené mezi palmami a uklidňuje ji šumění oceánu. Zároveň objevila skvělou práci, díky která jí nezbývá příliš volného času, což ji svědčí. A nechybí ani romantická linka: ačkoli Lauren nehledá lásku, láska si ji najde sama… A aby byl příběh zajímavější, vytvořila autorka alespoň jednu nečekanou zápletku: dojde totiž k odhalení rodinných tajemství, která některým z postav změní život!

Příběh má úžasnou atmosféru a skvěle vás naladí na letní dovolenou, které už se jistě nemůžete dočkat. Také si ale dovedu představit, že bych se do čtení pustila někde na pláži a stejně jako hlavní hrdinka bych si i já mohla ponořit nohy do teplého písku, poslouchat šumění moře a přemýšlet o životě.

Ukázka:

Je tu ještě nějaké jiné parkování pro zaměstnance?“ zeptala se a rozhlédla se po téměř prázdném parkovišti.
Mary si povzdechla. „Ne, jenom tohle. Ale nikdy nemáme tak plno, abychom potřebovali víc parkovacích míst. A i kdyby se to nějakým zázrakem stalo, hosté by mohli parkovat na ulici.“
Lauren přikývla a nasadila výraz jako v případě, že se na svatbě něco pokazilo, ale nechtěla, aby nevěsta něco poznala. Ještě pořád panovala letní sezona, ovšem soudě podle parkoviště tohle místo zelo prázdnotou. Vzhledem k návalu turistů, který viděla ve městě, to bylo zvláštní.
„Jsem skutečně moc ráda, že jste se na ten inzerát ozvala. Bylo to jako na zavolanou,“ prohlásila Mary, když procházely mezi trsy mořské trávy. „Nemáme teď ani polovinu hostů co dřív… ale dělám, co můžu.“
Lauren přikývla. „Proč si myslíte, že sem už nejezdí tolik lidí?“
Mary se zamračila. „Tenhle podnik vždycky vedl můj manžel, a když zemřel, převzala jsem ho já.“
Pocítila známé bodnutí v břiše, které se dostavilo vždy, když se někdo zmínil o ztrátě blízkého člověka.
„A od té doby podnik pomalu upadá,“ pokračovala Mary. Usmála se, ale Lauren pochopila, že to bude asi kvůli ní. „Doufám, že mi někdo poradí, jak sem přitáhnout turisty… asi dělám něco špatně.“

Střípky z moře – Jenny Haleová. Praha: Cosmopolis, 2024.