Znáte britskou spisovatelku Enid Blytonovou? Jak by ne! Vždyť má na svém kontě nespočet knih pro děti a mládež. I já jsem před lety strávila mnoho hodin čtením jejích příběhů. A na některé z nich vzpomínám i dnes. Myslím, že tuto autorku znají i ti z vás, kteří knihám úplně neholdují. Na motiv některých z jejích vyprávění byl totiž natočen i televizní seriál. Už víte, který mám na mysli? Správně, většina z vás si jistě vybaví různá dobrodružství, které společně zažívala čtveřice přátel a pes! A nyní díky nakladatelství Slovart můžeme všichni zavzpomínat na první dobrodružství Juliána, Dicka, George, Anny a Tima! Právě totiž vychází Správná pětka na ostrově pokladů v komiksové adaptaci, které se ujala „správná dvojka“ – pod pseudonymy Nataël (scénář) a Béja (kresba a barva) se skrývá tým složený z otce a syna.

Sourozenci Dick, Julián a Anna stráví prázdniny u tety Fanny a strýčka Quentina v Kirrinské chalupě. Sestřenice Georgina, která si říká Georg, protože se spíše cítí jako kluk než holka, však z jejich přítomnosti nejprve není příliš nadšená. Viděla je jednou v životě a teď s nimi má strávit celé prázdniny? Raději by trávila čas jen se svým psem Timem. Ledy se ale naštěstí mezi dětmi brzy prolomí a společně se vydávají prozkoumat opuštěný ostrov Kirrin, kde je čeká pořádné dobrodružství! Co kdyby trosky hradu či lodní vrak skrývaly tajemný poklad? A co když děti a pes nejsou jediní, kdo po něm prahne?

Jak již bylo řečeno, příběh je tentokrát zpracovaný jako komiks. Těšit se můžete na mnoho ilustrací, které doprovází jen malé množství textu. Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem nějaký komiks měla v rukou. A protože příběhy této party přátel dobře znám, byl pro mě komiks naprosto dostačující a užila jsem si ho. Myslím, že právě tato forma je ideální pro děti, které nemají ke knihám příliš dobrý vztah. Vyprávění je poutavé, většinu prostoru zabírají obrázky, takže se děti do příběhu okamžitě začtou. Zároveň je komiksové zpracování nenáročné na čas: během chvilky budou mít celou knihu přečtenou. A třeba se jim dobrodružství čtveřice přátel a psa zalíbí tolik, že příště sáhnou po klasické knize. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že komiks nenechává žádný prostor pro čtenářovu fantazii. Což je samozřejmě škoda, protože pro mě tak příběh trochu ztrácí své kouzlo. Stačí rychle prohlédnout všechny obrázky a už víte, jak vše dopadne. Ale to je samozřejmě nevýhoda všech komiksů, nikoli tohoto konkrétního. Pokud si sérii díky tomuto zpracování oblíbí další čtenáři, určitě má vydávání komiksové adaptace smysl.

Věděli jste, že první díl z této série původně vyšel už v roce 1942? Tolik let už dělá radost svým čtenářům. A stále patří k oblíbeným dobrodružným sériím. Pro mě představuje příběh nostalgický návrat do dětství. V mé knihovně je jen pár knih z této dobrodružné série, většinu jsem si totiž půjčovala před mnoha lety v městské knihovně. Proto mě nakladatelství Slovart komiksovým vydáním velmi potěšilo. Věřím, že postupně budou vycházet i další díly a já si svou knihovničku doplním i o ně. Pokud se i vy rozhodnete pořídit další díly, mohu vám už nyní prozradit, že v plánu je další pokračování s názvem Správná pětka opět v akci.

Správná pětka na ostrově pokladů (komiksová adaptace) – Béja a Nataël. Praha: Slovart, 2023. 

LogoSlovart