Píseň života
Nakladatelství Omega se opět může pyšnit velmi povedeným thrillerem. Pokud jejich knihy sledujete, tak už možná tušíte, že mluvím o knize Skrytá píseň, jejíž autorkou je Valentina Nazarova. A právě tato žena mě naprosto uchvátila jednou věcí: dokázala perfektně propojit jeden z mých oblíbených literárních žánrů s hudbou.
„Hudba toho prozradí mnohem víc než slova.”
Valentina Nazarova přichází s příběhem dvou sester. Starší Jen Lukina studuje v Anglii na univerzitě literaturu. Mladší Nika zůstala se svým otcem a matkou v Petrohradě. Se svou sestrou si pravidelně vyměňují zprávy. Pak se v podstatě ze dne na den Jen odmlčí. Nereaguje ani na zprávu ohledně matčina zhoršujícího se zdravotního stavu, nedostaví se na pohřeb, zkrátka jako kdyby pro ni její rodina přestala existovat.
Ani v této situaci jí však Nika nepřestává psát. Informuje ji o všem, co prožívá. O všem, co se děje. Neměla to lehké: zůstala sama s otcem, který založil novou rodinu. Bojovala se hněvem a nenávistí. Přežívala jen díky hudbě: její sestra Jen totiž vášnivě milovala rockovou hudbu. A právě tu spolu v posledních letech sdílely. I přesto ale Nice trvá neskutečných osm let, než dospěje k rozhodnutí, že je potřeba zjistit, co se s její sestrou stalo. Je možné, aby člověk, který byl osm let pohřešován, byl stále naživu?
„Hudba ti pomůže překonat cokoli. Život má tendenci být občas těžký. Kvůli lidem si můžeš připadat bezcenná a skleslá nebo ti věci mohou připadat tak ponuré a beznadějné, že si budeš myslet, že na světě není žádný světlo. Ale hudba ti pomůže. Vždycky. Někdy bude tvým jediným přítelem.”
Nezbývá tedy nic jiného, než opustit Petrohrad a odjet do Anglie. A tak začíná pátrání a vyšetřování. Nika se rozhodne poznat život, který její sestra v Anglii vedla. Chce poznat lidi, které znala, i místa, na kterých se zdržovala. A dobře si uvědomuje, že pokud by po sobě sestra zanechala nějakou stopu, bylo by to rozhodně prostřednictvím hudby…
„Hudba je naším světem, naším bezpečným úkrytem, místem, kde se nebojíme být sami sebou. Hudba nás učí o životě pravděpodobně víc než knihy a filmy, protože hudba je skutečný cit. Pokud se cítíš osamělá, pusť si hudbu hlasitěji a budeš si připadat doma, ať jsi ve skutečnosti kdekoli.”
Ačkoli se to na první pohled nezdá, byl mezi sestrami zajímavý vztah. Nejprve jsem z prvních zpráv, které si vyměnily, měla dojem, že se doplňovaly a byly stvořeny jedna pro druhou. Postupně se však ukazuje, že vždy to úplně takhle nebylo. Ze začátku mi také trochu vadilo, že ode dne, kdy se Jen ozvala naposled, uplynulo dlouhých osm let. Co všechno se v těchto letech stalo? Chyběly mi nějaké další detaily z pátrání. Pořád jsem si říkala, proč po Jen nepátral její otec? Tohle však měla autorka pěkně vymyšlené: na svoji otázku jsem později našla odpověď. A pokud jde o Niku, která příběh vypráví, tak byla v době, kdy se Jen ztratila, ještě malou holkou bez přístupu k informacím o vyšetřování. Jednoduše potřebovala dospět, než se rozhodla odjet do Anglie. Až potom pocítila touhu poznat život své sestry a nahlédnout do tajemství, která Jen před svou rodinou skrývala.
Zajímavá je rozhodně forma knihy. Nenajdete v ní rozdělení na tolik typické části či kapitoly, naopak je celý příběh sepsaný formou zpráv, které si sestry mezi sebou posílaly. Nejprve vzájemně, později pouze jedna druhé. Trochu mi to připomíná knihy psané formou deníku. Ale nemusíte se bát, že by vás tato forma nudila. Autorka zachovává dialogy i monology, takže nebudete ničím omezeni.
Téma je aktuální, se zmizením osob se bohužel setkáváme neustále (v reálném životě i v knihách). Přesto je příběh zpracován originálním způsobem. A to především díky propojení s hudbou. Autorka také zapojuje i dnes tolik oblíbená sociální média a ukazuje, co všechno přes ně můžete zjistit.
„Nepodceňuj moc, kterou máš ve svých rukách. Můžeš obrátit svět vzhůru nohama pomocí sociálních médií. Lidi si ani neuvědomujou, kolik informací tam je.”
Nezvládla jsem spočítat, kolik písniček je v příběhu zmíněno. V první polovině knihy jsem si ty, které jsem neznala, vyhledávala a pouštěla. Poslouchat přesně tu hudbu, o které čtete, pro mě bylo velmi příjemným oživením. Celé vyprávění pak získává úplně jiný rozměr a daleko víc si ho užijete. Pokud si pustíte alespoň těch pár hlavních skladeb, na kterých je vše postaveno, tak navíc zjistíte, jak výstižné jsou autorčiny popisy. Zároveň se musím přiznat, že ve druhé polovině díla na vyhledávání písní nebyl čas, protože celý příběh získal po nenápadném začátku ohromný spád. I tak jsem si však pár písniček vypsala a později si je poslechla.
Ještě musím podotknout, že autorka se skvěle vypořádala s ukrýváním zásadních informací. Pokud si budete myslet, že už tušíte, co se Jen stalo a kdo na tom má hlavní podíl, tak věřte, že nakonec bude vše úplně jinak. Zkrátka vás autorka bude neustále udržovat v napětí. Vlastně mě docela překvapilo, že ani jeden z mých tipů nebyl správný. Rozuzlení se opravdu dozvíte až na posledních stránkách. A přesně takhle to má být.
Skrytou píseň by si neměl nechat ujít žádný z fanoušků thrillerů a rock′n′rollu. Tato kniha je totiž skvělým mixem z obou těchto oblastí. Nasaďte si sluchátka, najděte svůj oblíbený soundtrack, stiskněte přehrát a pusťte se do čtení.
Ukázka:
Cítím to teď naprosto jasně. Jsi mrtvá. Slyšela jsem, že je možný vycítit, když je u blízkých příbuzných prostě něco špatně. Pravděpodobně se to stalo to léto před čtyřmi lety. Myslím, že dokonce znám datum: 13. července 2007. Někdo tě zabil.
Zdá se ale, že britská policie si myslí něco jinýho. Jednou, ne tak dávno, se táta ožral na plech a já ho přiměla, aby mi řekl všechno o vyšetřování. Tak jsem se dozvěděla, že tvůj telefon byl aktivován na krátkou chvilku po týdnech neaktivity — 13. července 2007 zachytili tvůj signál v Kentu, někde poblíž tunelu pod Lamanšským průlivem. Myslí si, žes utekla do Paříže nebo Amsterdamu. Možná jsi měla nějaký potíže nebo jsi prostě chtěla utéct. Jejich druhou teorií je, že jsi byla unesena mimozemšťany. No věřila bys tomu? Prostě je jim to jedno, Jen.
A upřímně, tátovi taky. Policie uvedla, že patříš do vysoce rizikový skupiny: jsi mladá, cizinka, daleko od rodiny a máš podivný přátele. Jako kdyby věděli, že se něco stane. Takový příběhy, jako je ten tvůj, ztěžují získání víz do Spojeného království.
Skrytá píseň – Valentina Nazarova. Omega, 2018.
Napsat komentář