Říkáte si, jaký tip na čtení pro vás mám tentokrát? Nebudu vás napínat! Představím vám román z produkce nakladatelství Metafora: Nedokončený příběh, který napsala Rebecca Yarros.

Hlavní hrdinkou je osmadvacetiletá Georgia, která se chystá převzít dědictví po své prababičce Scarlet – legendární autorce romantických příběhů. Napsala jich opravdu mnoho, ovšem jeden z nich (možná ten nejdůležitější) nestihla dokončit. Vypráví v něm o své životní lásce. Komu Georgia svěří dokončení rukopisu? Noahovi – mladému a úspěšnému spisovateli? Nebo někomu úplně jinému?

Samozřejmě vás autorka vezme i do minulosti (do období 2. světové války), abyste věděli, co a jak se tehdy odehrálo. Jak se Scarlet, anglická dívka z aristokracie, se svou životní láskou, americkým letcem, seznámila. A jaký byl jejich osud…

Nejspíš vás nepřekvapí, že Georgia a Noah se postupně sbližují. Jsou tedy hlavními aktéry romantické dějové linky odehrávající se v současnosti. V tomto směru není vyprávění příliš originální, ale nebojte se, jeho přednosti najdete jinde. Soustřeďte se na minulost a třeba se vám podaří rozluštit všechny záhady dříve, než vám to sama autorka dovolí! Na druhou stranu i dějová linka zasazená do přítomnosti má co nabídnout: autorka vám ukáže, že před jakýmkoli důležitým rozhodnutím byste měli co nejvíce poznat ty, kterých se dané rozhodnutí týká… Co myslíte, ukáže se, že Noah má srdce na správném místě? A svěří mu nakonec Georgia dokončení rukopisu?

Dvě časové linie, perfektně vykreslené postavy, osudová láska, komplikované rodinné vztahy, nepředvídatelné situace i tajemství z minulosti, která vyplouvají na povrch a ovlivňují přítomnost. To vše v knize najdete. Autorce se několikrát podařilo mě velmi překvapit. Myslela jsem, že tuším, jak celé vyprávění dopadne – vždyť „něco“ autorka také postupně naznačovala… Jenže pak přišel zvrat a najednou bylo vše úplně jinak! A i když bych se třeba přimlouvala za jiný osud některých postav, vlastně to bylo skvělé přesně tak, jak to Rebecca Yarros vymyslela.

Během čtení podlehnete řadě emocí. Společně s hlavními hrdiny totiž prožijete i krušné chvíle plné bolesti, křivd, utrpení. Nezbyde vám nic jiného, než věřit, že jednou se zase vše v dobré obrátí.

A komu se román bude líbit? Mohu ho doporučit především všem fanouškům příběhů od australské spisovatelky Natashy Lester. Troufnu si tvrdit, že Nedokončený příběh uspokojí i náročnější čtenáře, kteří čas od času zatouží po špetce romantiky.

Ukázka:

Moje zničené srdce poskočilo – stejně jako u všech hrdinek v babiččiných knihách. Byl to nejkrásnější chlap, jakého jsem kdy viděla, a jako teď už bývalá manželka filmového režiséra jsem jich pěkných pár viděla.
Ale ne, ne, ne. Vůči hezkým chlapům jsi imunní, varovala mě logická část mého mozku, ale já byla příliš zaměstnaná zíráním, než abych ji poslouchala.
„Nejsou při čtení…“ Muž zamrkal. „Budu ti muset brnknout později.“ Přesunul si obě knihy do jedné ruky, zavěsil a telefon zastrčil do kapsy.
Vypadal, že mu bude asi tolik jako mně – ke třiceti, možná něco přes –, měřil přinejmenším metr osmdesát a černé rozcuchané vlasy mu nedbale spadaly na opálenou pleť olivové barvy až k povy- taženému černému obočí a neuvěřitelně hlubokým hnědým očím. Nos měl rovný, rty vykroužené do bujných křivek, které mi jen připomínaly, jak dlouho mě nikdo nepolíbil, a na bradě mu rostlo lehké strniště. Samé pevné sošné linie a soudě podle toho, jak se mu napínaly svaly na předloktí, bych klidně vsadila celý obchod na to, že asi docela dobře zná posilovnu zevnitř… a nejspíš i ložnici.
„Říkala jste, že jsou stejné i při čtení?“ zeptal se pomalu.
Zamrkala jsem. Jasně. Knihy. V duchu jsem si nafackovala, že se mi myšlenky rozutekly kvůli hezké tváři.

Nedokončený příběh – Rebecca Yarros. Praha: Metafora, 2023.

logo