Dnes pro vás mám tip na knihu od české autorky: znáte Terezu Bartošovou? Pracuje sice jako lékařka, ale věnuje se také psaní. V roce 2023 debutovala detektivním románem Klekánice, kterým si získala mnoho čtenářů. Dlouho na sebe nenechal čekat další román – tentokrát s názvem Vodník. I tento příběh má mnoho kladných recenzí, takže není divu, že autorka neváhala a pustila se do dalšího vyprávění! Už za pár dní si i vy budete moci přečíst novinku Dceřina kletba.

Do jakého vyšetřování se hlavní hrdinové – poručík Tomáš Vyskočil a jeho kolega Honza Richter – pustí? V Příbrami je nalezen podchlazený opilec, který bohužel o pár hodin později v nemocnici umírá. I vy si jistě uvědomujete, že tohle se prostě stává… Jenže tento muž se nedávno zmínil, že mu někdo usiluje o život. Jak to tedy všechno bylo? To budou muset Tomáš s Honzou zjistit! Kým vlastně dotyčný byl a jaký vedl život?

Příjemně mě překvapilo, jak čtivě autorka píše. Poslední dobou mi většina knih za ponocování nestála. Tato však byla výjimkou. Musela jsem ji hned dočíst, abych věděla, jak vše dopadne! Vůbec nepřipadlo v úvahu, že bych šla spát… Detektivní linka je prostě skvělá. Autorka zbytečně nic neprotahuje a děj perfektně plyne. Zápletka je propracovaná, vyšetřovatelé sympatičtí a rozuzlení vás (minimálně v něčem) překvapí.

Přiznám se, že jde o mé první setkání s autorčinou tvorbou. Nejprve jsem se tedy začetla do Dceřiny kletby a až nyní se chci pustit i do Vodníka a Klekánice. Původně jsem si myslela, že jde o tři samostatné příběhy, ale není to tak. Přehlédla jsem informaci, že Dceřina kletba je třetím dílem detektivní série. Knihy na sebe tedy volně navazují. Určitě nevadí, když nebudete číst jednotlivé díly postupně – i mně se Dceřina kletba bez znalosti předchozích dvou detektivek četla dobře. Ale pokud bych si návaznost uvědomila dříve, četla bych příběhy tak, jak vycházely. Hlavní postavy – poručík Tomáš Vyskočil a jeho kolega Honza Richter – totiž figurují ve vyšetřování všech zločinů, kterými se autorka ve svých knihách zabývá. A protože jde už o třetí díl série, jistě vás nepřekvapí, že hlavní postavy se v mnohém vyvíjí. Autorka se věnuje i jejich soukromému životu (Tomáš momentálně řeší problémy v manželství – jeho žena Zuzana ho podezřívá z nevěry), takže z tohoto pohledu bych raději četla knihy postupně dle toho, jak vycházely, abych věděla, čím vším si už třeba právě Tomáš prošel a jak ho vše ovlivnilo.

Vodník, Klekánice i Dceřina kletba se odehrávají v okolí Příbrami. Není divu, že autorka zvolila tuto lokalitu. Sama se v Příbrami narodila, děj svých vyprávění tedy zasazuje do míst, které sama velmi dobře zná. Máte-li rádi detektivky z českého prostředí, mohlo by se vám dílo Terezy Bartošové líbit.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 1. února. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.


Ukázka:

„Došlo ve vaší firmě v posledních dnech k nějaké nehodě? K něčemu, při čem by se mohl Radek Bolina dostat k vysoké dávce olova?“ Tomáš nasměroval rozhovor k tomu, co je zajímalo nejvíc.
„Ne,“ odpověděl manažer rázně. „Žádný malér u nás nebyl už takových pětadvacet let. A i kdyby byl, tak Radek by s tím neměl nic společného. Pracuje,“ zamračil se, než se opravil, „pracoval v kanceláři. S materiálem nepřicházel vůbec do styku.“
„Co pro vás dělal?“
„Personalistu.“
„Kdy jste ho viděl naposled?“
„V pátek. Minuli jsme se na chodbě.“
„Znáte se osobně? Jste přátelé?“
„Jen kolegové.“
„Věděl byste, kdyby měl nějaké osobní problémy?“
„Spíš ne.“ Nepatrně zavrtěl hlavou.
„Nepozoroval jste na něm něco zvláštního? Nestěžoval si?“ „Ne. Ale jak jsem říkal, řešili jsme spolu pouze pracovní věci, když bylo potřeba. A to zas tak často není. Radek je zodpovědný a samostatný zaměstnanec.“
„Mohli bychom si promluvit s někým, s kým blíže spolupracoval?“ zajímal se Tomáš.

Dceřina kletba – Tereza Bartošová. Praha: Motto, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92