Dnes potěšíme specifický okruh čtenářů: máte rádi traktory? Zajímáte se o jejich konstrukci a údržbu? A jaké značce dáváte přednost? Já vám dnes představím knihu, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o traktorech Zetor. I dnes jde o oblíbené a hojně využívané traktory české výroby: majitelé oceňují poměr pořizovací ceny, výkonu a nákladů na provoz. Chcete-li se dozvědět více, nenechte si ujít knihu Traktory Zetor z produkce nakladatelství CPress, jejímž autorem je František Lupoměch.

Autor se zaměřuje na rozšířenou modelovou řadu, kterou představují traktory Zetor unifikované řady I (modely Z 5011 – Z 7341) vyráběné nepřetržitě od roku 1960. Od té doby samozřejmě prošly přirozených technickým vývojem, rozsáhlými modernizacemi i průběžnými vylepšeními.  Mohu zmínit třeba uložení podlahy kabiny na těle traktoru, způsob vytápění a větrání kabiny, zabudování předních světlometů do masky kapoty, umístění palivové nádrže či zavedení zavěšených pedálů spojky a brzdy na konzole panelu.

A co vás všechno v knize čeká? Těšit se můžete na mnoho přehledně zpracovaných kapitol. Autor se věnuje historii traktorů, nechybí ani časově utříděný přehled výroby, zajímavosti z konstrukce traktorů, informace z dobové literatury, technický popis vybraných konstrukčních celků včetně kabin traktorů, informace o údržbě a seřizování i cenné rady pro zaměnitelnost dílů. Text je samozřejmě doplněn i fotografiemi (archivními i soudobými), kresbami a schématy elektrické instalace.

Zkrátka pokud se o traktory zajímáte, jistě si v knize přijdete na své! František Lupoměch ji napsal takovým stylem, aby ji pochopil i „zapálený“ laik. Určitě je čtivější než specializovaná dílenská příručka, ale zároveň podrobnější než pouhý návod k obsluze a údržbě. Ocení ji mechanici, opraváři, ale také majitelé nových i starších traktorů. A samozřejmě všichni, kteří se o traktory Zetor zajímají.

A pokud právě vy patříte k lidem, kteří se sami pouští i do oprav traktorů, mám pro vás ještě jeden tip! František Lupoměch je skutečným odborníkem a o všechny své znalosti se s vámi velmi rád podělí. Pořiďte si i jeho knihu Opravy traktorů Zetor, ve které se ještě podrobněji zaměřuje na údržbu, seřizování a opravy traktorů svépomocí. Majitelé starších traktorů Zetor určitě ocení rady o zaměnitelnosti často poruchových dílů.

Traktory Zetor: Modelové řady Z 5011 – Z 7341 (r. v. 1980 – 2004). Konstrukce, údržba, seřizování a zaměnitelnost dílů – František Lupoměch. Praha: CPress, 2024.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92