Milovníci napínavých příběhů by mohli ocenit novou sérii španělských detektivních románů! Carmen Mola je pseudonym, pod kterým se skrývá trojice spisovatelů a scénáristů Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero. Mají na svém kontě několik knih s inspektorkou Elenou Blancovou. A už na konci ledna si i vy budete moci přečíst první díl s názvem Obřad.

V jednom z carabanchelských parků je nalezena mrtvá žena. K nelibosti některých policistů z carabanchelské policejní stanice, kterým se možnost vyšetřovat vraždu naskytne jen výjimečně, získá pověření k vyřešení případu jedna z nejuznávanějších inspektorek španělské policie Elena Blancová – vedoucí týmu Oddělení analýzy případů. Nejde o obvyklý postup: Elena se svým týmem přebírají případy až ve chvíli, kdy si s nimi ostatní už neví rady.

„Musejí sníst, co jiní nadrobili, protože už není na koho to dál hodit.“

Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že došlo k děsivé rituální vraždě. Navíc podobným případem se policie zabývala již před sedmi lety. Obě vraždy vykazují podobné znaky: obětí se staly dívky v podobném věku, obě měly těsně před svatbou a zemřely stejným způsobem. Vypadá to, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Problém tkví v tom, že vrah z prvního případu – čtyřicetiletý Miguel Vistas – byl usvědčen a trest za svůj brutální čin si stále odpykává ve vězení. Dopadli před lety špatného muže? Je Miguel nevinný? Nebo se někdo jiný pokusil napodobit jeho čin? Existuje mezi vraždami rozdíl, který by napovídal, že za nimi nestojí tentýž člověk? Na tyto otázky bude muset najít odpověď Elena se svým týmem.

Líbilo se mi, jak trio autorů pojalo postavu inspektorky Eleny. Mezi ostatními vyšetřovatelkami v mnoha ohledech vyniká: téměř padesátiletá žena svérázné povahy není žádná světice. Občas kouří marihuanu, miluje grappu, řídí staré ruské auto, má ráda karaoke a v posteli není upejpavá – bez problémů si to rozdá s neznámým chlápkem třeba v autě na parkovišti. Svému týmu je však dobrou šéfkou. Nerada se spoléhá na někoho jiného než sama na sebe, ale kolegům, které si sama vybrala, stoprocentně důvěřuje. Oni ji na oplátku respektují a společně fungují jako dobře promazaný stroj. Už znají Eleniny požadavky a nepotřebují během vyšetřování neustále vodit za ručičku. Tato žena má však i své bolístky: prožila něco, s čím se nedokáže vyrovnat.

Tentokrát však Elena dočasně do svého týmu přijme novou tvář: jednoho z řadových carabanchelských policistů. Právě on nemohl přenést před srdce, že byla vyřešením rituální vraždy pověřena Elena. Neustále se kolem jejího týmu ochomýtal, pletl se do vyšetřování, až nakonec pomocí lsti objevil jejich sídlo. Nejspíš byste čekali, že ho Elena potrestá. Ona se však zachovala zcela odlišně: prostě ho přizvala k vyšetřování. A nutno podotknout, že mladý policista se ještě má co učit!

„Nezapomínej: vždycky jsme vůči vrahovi ve výhodě. My se můžeme dvacetkrát splést, ale když se jednou trefíme, odhalíme ho. On se může trefit dvacetkrát, ale jestli jednou šlápne vedle, odhalíme ho.“

Od autorů šlo o dobrý tah, celý příběh tím byl oživen. Já jsem byla zvědavá, jak si všichni společně v komplikovaném vyšetřování s přibývajícími podezřelými povedou. Nechá si nakonec Elena policistu ve svém týmu? Nebo se bude muset vrátit zpět do Carabanchelu a o své výsadní postavení definitivně přijde? Také se velice zajímavě vyvíjely vztahy mezi jednotlivými kolegy z týmu. Nový člen si totiž sympatie ostatních nezískal… Na druhou stranu přímo s Elenou překročil hranice, které by mezi kolegy naopak měly zůstat nepřekročeny.

Protože se na knize podíleli hned tři lidé, určitě vás nepřekvapí, že zápletku společně velmi dobře promysleli. A podařilo se jim vychytat veškeré nejasnosti. Nenarazila jsem na žádné nelogičnosti ani na hluchá místa. Naopak se můžete těšit na mnoho zajímavých a nečekaných odhalení a zvratů! Zkrátka v tomto ohledu nemá příběh žádné vady.

„Tolik věcí vypadá jinak, než jak ve skutečnosti jsou…“

Jak už to u dobrých thrillerů bývá, i tento má krátké kapitoly, což zvyšuje jeho čtivost. Všichni dobře známe ono pověstné: ještě jednu kapitolu. A z jedné kapitoly je obvykle minimálně půlka knihy! Musím se ale přiznat, že jsem měla trochu strach, zda nebude vyprávění na můj vkus příliš nechutné – vzhledem k tomu, jakým způsobem obě dívky zemřely. Často se rozebírá právě vrahův modus operandi, který nejspíš úplně nepotěší slabší povahy… Je třeba s tím zkrátka počítat. Jinak příběh za přečtení rozhodně stojí!

Pokud vás recenze zaujala, kniha Obřad vychází již na konci ledna, tak si ji nenechte ujít! Doporučená cena je 469 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou! 

Ukázka:

Forezní technik je první, kdo se jí dotkne, otevře jí oko, aby se podíval na zorničku, a všichni strnou. Fuentes vykřikne, a není to proto, že se z důlku vysoukal červ. 
„Je naživu! Rychle, kufřík!“
Jeden z jeho pomocníků se pro něj rozběhne, ale byla to jenom křeč, poslední záchvěv. Kdo ví, kdyby přišli dřív, třeba by jí zachránili život. Fuentes povzdechne a zavrtí hlavou. 
„Klid, zemřela, moc jí nezbývalo. Dáme do zprávy, že jsme ji našli mrtvou, tak vám ušetřím popotahování.“
„Co se jí stalo? Odkud vylezl ten červ?“ Zárate se nemůže ubránit rozrušení.
„Na nic nesahejte, něco mi říká, že tenhle případ není pro vás. Zavolám komisaři Renterovi,“ oznámí jim Fuentes.

Obřad – Carmen Mola. Praha: Kniha Zlín, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92