proklete-diteHarry Potter. Ať už jste či nejste jeho fanoušky, dobře víte, o koho jde. Nedávno o něm vyšla už osmá kniha, která je speciálním vydáním pracovního scénáře, s názvem Harry Potter a prokleté dítě. Jde vlastně o divadelní hru podle nového příběhu J. K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thorna. V této chvíli by možná mohlo někoho od čtení odradit to, že nejnovější díl má odlišnou podobu než díly předchozí – podobu divadelní hry. Já jsem s tím absolutně žádný problém neměla a okamžitě jsem se do příběhu ponořila, nechtěla jsem přestat číst, chtěla jsem si ho vychutnávat – nejlépe po kouskách, jenže i přesto pro mě bylo záležitostí pouze jednoho propršeného podzimního odpoledne dostat se až na poslední stránku! Prostě mě čtení zcela pohltilo a nemohla jsem přestat.

Prostřednictvím nejnovějšího dílu jsem se po dlouhé době mohla opět setkat s Harrym, Ronem, Hermionou a spoustou dalších starých známých – pamatujete si například Ufňukanou Uršulu? I na ni se můžete těšit. Nevěřili byste, jak se některé postavy změnily – zejména mě překvapilo chování jedné velmi dobře známé (ne příliš oblíbené) postavy, víc vám ovšem říct nemůžu. Harry, Ron i Hermiona jsou i o devatenáct let později přátelé – někteří k sobě mají dokonce mnohem blíž. Všichni už mají rodinu a děti. Jenže být potomkem kohokoli z této slavné trojice není vůbec jednoduché – o tom se přesvědčí zejména Harryho syn Albus Severus Potter, který poprvé odjíždí do Bradavic. Celý příběh tedy začíná přesně tím okamžikem, kterým končily Relikvie smrti. Tedy na nástupišti 9 a ¾ v Londýně. Do Bradavic poprvé odjíždí Albus Severus Potter, Scorpius Malfoy i Rose Weasleyová. Do které koleje je asi moudrý klobouk zařadí? Pro Albuse přece přichází v úvahu pouze Nebelvír – nemůže zklamat své rodiče. S kým se skamarádí? Harry, Ron a Hermiona se přece poznali už ve vlaku, takže by si i oni měli najít kamarády tam… A co teprve, když se Albus rozhodne napravit jednu z chyb svého otce – to se budou dít věci! Přestože byl Voldemort poražen před tolika lety a kouzelnický svět mohl žít od té doby v míru, nikdy nevíte, co se stane ve světě, ve kterém existují takové věci jako je například obraceč času. Najednou může být všechno jinak: umírají ti, kteří přežili, žijí ti, kteří zemřeli.

„Jsou věci, jichž se smrt nedotkne. Barvy… Vzpomínky… A láska. Ti, kteří milujeme, nás nikdy skutečně neopouštějí.“

Ze začátku jsem měla dojem, že čas plyne až příliš rychle – jednotlivé obrazy, ve kterých se děj odehrává, se bleskově mění a najednou (pouze o pár stránek později) jsou všichni zase o nějaký ten rok starší. Začátek celé hry se tak neodehrává v ucelených obrazech, ale ve fragmentech, které zkrátka ukazují neustálé plynutí času. Postupně se však vše ustálí, čas plyne pomaleji a jednotlivé obrazy do sebe zapadají.

Co mě potěšilo, jakmile jsem vzala knihu do ruky, bylo to, že má stejný formát jako sedm předchozích dílů. To znamená, že mezi ně krásně zapadne do vaší knihovničky. Původně jsem také měla trochu obavy ze změny překladatele, ale musím uznat, že Petr Eliáš se s tím popral velmi dobře a opravdu navázal na překlady Vladimíra a Pavla Medkových. Takže tyto obavy se ukázaly jako zbytečné.

Je nutné si uvědomit, že Harry Potter a prokleté dítě se od předchozích dílů radikálně liší – ať už formou, autory nebo překladatelem. Nicméně si troufnu říct, že tomu, kdo je jeho fanouškem a přečetl předchozí knihy, se určitě bude líbit stejně jako mně a další setkání s oblíbenými postavami si užije. Pro mě bylo odpoledne, které jsem s Harrym strávila, jednoduše řečeno nostalgické. S Harrym jsem vyrůstala, takže jsem se zase na chvíli vrátila do dětství. A do Bradavic!

Ukázka:

GINNY: Jestli toho nenecháš, Ronalde Weasley, tak to řeknu mámě. 

RON: To neuděláš.

HERMIONA: Jestli nějaká část Voldemorta v jakékoli podobě přežila, musíme se připravit. Mám strach.

GINNY: Já mám taky strach.

RON: Já nemám strach z ničeho. Kromě mámy.

HERMIONA: Myslím to vážně, Harry, nezachovám se jako Kornelius Popletal. Nestrčím hlavu do písku. A je mi jedno, jak moc mě za to Draco Malfoy bude nenávidět.

RON: Ty sis na popularitu stejně nikdy moc nepotrpěla, viď?  (Hermiona po něm střelí pohledem a chce ho praštit, ale Ron uskočí). Vedle. (Ginny ho bací. Ron s sebou trhne.) Zásah. Solidní zásah.

Náhle se v místnosti objeví sova. Slétne níž a upustí Harrymu na talíř dopis.

HERMIONA: Na sovu už je docela pozdě, ne?

HARRY: To je od profesorky McGonagallové.

GINNY: Co píše? (Harryho výraz zvážní.)

HARRY: Ginny, Albus… Albus a Scorpius vůbec nedojeli do školy. Nikdo neví, kde jsou!

Harry Potter a prokleté dítě – J. K. Rowlingová, John Tiffany, Jack Thorn. Albatrosmedia, 2016.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92