14825774_370048243385667_22097464_nKniha Pomsta & rozbřesk je stejně jako Dvůr trnů a růží nebo Stínová královna další povedený retelling, tentokrát na motivy pohádky Tisíce a jedné noci. Zde se setkáme s krásnou, tvrdohlavou a kurážnou Šeherezádou al- Chajzurán, která se rozhodne postavit mocnému, chladnému a nebezpečnému králi Chálidovi Ibn al – Rašídovi.

Mně osobně se moc líbí celkové zpracování knihy, které na mě působí orientálně a které mě úplně přeneslo do honosného paláce kalifa. Celkovému dojmu pomohla i neobvyklá jména.

Pohádkový příběh je vyprávěn hlavní hrdinkou Šeherezádou. Skládá se z prologu a jednotlivých kapitol, ke zpestření děje slouží dopisy. Autorka v textu k vyjádření myšlenek používá kurzívu. V knize nechybí ani mapa Chorásánu a součástí je i slovníček pojmů, aby se čtenář neztratil v neznámém jazyce. Takže se například dozvíme, že delam je důvěrné oslovení, doslova „moje srdce“.

„Některé věci v našem životě existují jenom na prchavý okamžik. A my je musíme nechat odejít, aby svítily na jiných nebesích.“

Obávaný a zároveň nenáviděný mladý král si bere každou noc jinou mladou dívku, aby ji za svítání nechal popravit. Šeherezáda přišla kvůli bezcitnému panovníkovi o svoji milovanou kamarádku, a proto se rozhodne pomstít. Dobrovolně se přihlásí na místo budoucí vládcovy ženy. Pokusí se Chálida uhranout pomocí příběhů, které nikdy nedovypráví do úplného konce. Šází se snaží zaujmout krále a nalézt jeho slabinu, ale čím déle s ním je v paláci, tím lépe ho poznává a tím více se všechno zamotává.

14876267_370048410052317_1567761789_o

„Vím, že láska je křehká. A milovat někoho, jako jsi ty, je téměř nemožné. Je to jako pokoušet se udržet v ruce něco rozbitého uprostřed písečné bouře. Jestli chceš, aby tě milovala, chraň ji před tou bouří…“

Příběh plný nenávisti, nespravedlnosti, odhodlání, lásky, ale i intrik a magie. Pomsta & rozbřesk má velmi čtivý děj, který má čím zaujmout, jedinou nevýhodou spatřuji v tom, že má otevřený konec a my tak musíme ještě dlouho čekat na jeho pokračování, které si já osobně nenechám ujít.

Renée Ahdiehová je mladá americká autorka, která žije v Severní Karolíně s manželem a psem. V dubnu 2016 vyšlo v Americe pokračování příběhu o Šeherezádě, snad se ho brzy dočkáme i u nás. Renée kromě psaní ráda vaří a tančí salsu.

Ukázka:
„Zapomněla jsi, kdo jsem Šeherezádo?“
Zamrkala. „Ne… sajjidí.“
„Takže jenom odkládáš slušné vychování, jakmile se cítíš ve své kůži.“
„Asi tak, jako vy nasazujete zahořklou lhostejnost.“
Jeho ramena se znovu zvedla a klesla. „Řekni mi, jak to, že ti připadá přípustné se mnou mluvit tímto způsobem?“
„Protože někdo to dělat musí,“ odpověděla mu bez zaváhání.
„A ty myslíš, že bys to měla být zrovna ty?“
„Myslím si, že by to měl být někdo, kdo se vás nebojí. A i když se ve vaší přítomnosti cítím… nesvá, čím víc toho kolem sebe vidím, tím mám míň a míň důvodů z vás mít strach.“

Pomsta & rozbřesk – Sarah J. Maasová. Albatros Media – Cooboo, 2016.


logodobrovsky