Tentokrát pro vás mám tip na čtení z pera švédské spisovatelky Karin Smirnoff: nenechte si ujít syrové rodinné drama plné vášně a napětí s názvem Můj bratr, které se ve Švédsku stalo senzací.

Jde o první díl trilogie s hlavní hrdinkou Janou Kippovou. Autorka začala knihu psát ještě za studií na literární akademii při univerzitě v Lundu. Děj příběhu se odehrává nedaleko jejího rodiště na severošvédském venkově – tedy na místech, která sama velmi dobře zná. Kritici i čtenáři hodnotí trilogii velmi pozitivně, takže ani vy byste s ní neměli šlápnout vedle!

A o čem tedy Karin Smirnoff v prvním díle vypráví? Jak již bylo řečeno, hlavní hrdinkou je Jana Kippová, která se vrací na svůj rodný statek, jenž se nachází na severu Švédska. Na toto místo nemá hezké vzpomínky – utekla odsud kvůli napadení, ve kterém hráli hlavní roli její nejbližší příbuzní. Asi tušíte, že návrat na takové místo v Janě oživí mnoho nepěkných vzpomínek. Neprožila šťastné dětství… Podaří se jí nyní konečně vyrovnat s minulostí? A co všechno se na statku v minulosti vlastně stalo?

Toto vyprávění je opět dokonalým příkladem toho, že nikdy nevíme, co se děje za zavřenými dveřmi. Jen těžko byste uhádli, co všechno Jana prožila. Jaké břímě si s sebou musí celý život nést. Dokáže někdy svým nejbližším odpustit? A co všechno ji na statku ještě čeká?

Komplikované rodinné vztahy, traumata a démoni, kterým musí hlavní postavy čelit, násilí, boj se závislostmi, alkoholismus, zoufalství, touha někam patřit a také naděje. Jana skutečně potřebovala věřit, že jednou bude zase lépe, jinak by jen těžko ustála vše, co jí život nadělil. Všechna zmíněná témata celému příběhu dominují. Nedivím se, že si kniha získala srdce mnoha čtenářů. Děj postupně graduje, je plný dramatických okamžiků, ale zároveň nechybí ani špetka jakéhosi humoru, který se odráží ve víře, že doba temna končí a konečně svítá na lepší zítřky…

Potěšilo mě, že vyprávění má jen tři sta stran. Poslední dobou mi přijde, že se spisovatelé snaží thrillery a rodinná dramata co nejvíce natahovat. Tady vše přirozeně plyne, nenarazila jsem na žádná hluchá místa, zkrátka styl psaní je poutavý. Autorka kombinuje kratší („úderné“) kapitoly s delšími – přesně tak, jak je potřeba, aby ve čtenáři vzbudila zvědavost a on nedokázal rozečtený příběh odložit.

Samozřejmostí jsou i pestré charaktery hlavních postav. Zatímco Janu si oblíbíte, jejího bratra nejspíš nikoli. Ani já jsem se do něj nedokázala „vžít“. To však neznamená, že autorka nepíše přesvědčivě! Na vinně jsou jeho vlastnosti a také životní styl. Musím však říct, že jsem byla velmi zvědavá, jaký život povede a jak to vše dopadne…

Máte-li chuť sáhnout po nějakém dramatickém, syrovém a zároveň temném příběhu, pusťte se právě do knihy Můj bratr.

Pokud vás recenze oslovila, nenechte si knihu ujít! Ve vašem oblíbeném knihkupectví ji najdete od 29. ledna. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Ukázka:

Cestou domů jsem se stavila u ingelyhanssonové jak jsem slíbila.
Pořád ležela v posteli pod tím samým plédem. Jídlo stálo netknuté na kuchyňském stole. Na talíři se sladkým krémem seděly mouchy. Na malém talířku se potilo pár chlebíčků se sýrem. Páchl tam smutek. Cítila jsem ho už na prahu.
Posadila jsem se vedle ní. Pohladila ji po zádech. Zeptala se jestli spí. Zavrtěla hlavou a řekla že chce umřít. Povytáhla jsem pléd a zastrčila pod něj její smutné paže. Visely z postele jako zmrzlé liány. Čelo však měla červené a rozpálené. Přinesla jsem ze skříňky v koupelně teploměr a zastrčila jí ho pod paži. Po deseti minutách se vyšplhal na čtyřicet. Zavolala jsem caronice.
Ingelahanssonová má horečku řekla jsem.
Tak jí dej paralen. Jsou tam čípky. Však víš. Do zadku.
Truchlí po dítěti řekla jsem. Říká že chce umřít.
O tom člověk stejně sám nerozhoduje odpověděla a zavěsila.
Když přišla večerní směna a já jí vyložila co a jak vyrazila jsem domů. Poprchalo. Auto pohltila hustá mlha. Dupla
jsem na brzdu abych nepřejela uzlíček šinoucí se podél krajnice. Stáhla jsem okno.

Můj bratr – Karin Smirnoff. Praha: Kniha Zlín, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92