Dnes potěším fanoušky thrillerů: nevíte, po jaké napínavé knižní sérii sáhnout, abyste si čtení opravdu užili? Výběr je veliký a i mně se čím dál častěji stává, že „sáhnu vedle“. Pak nezbývá, než hledat doporučení od ostatních čtenářů. Takže já vám doporučuji trilogii Mentalista, na které se podíleli Camilla Läckberg a Henrik Fexeus. Aktuálně čítá dva díly: Iluze a Kult.

Zatímco švédská spisovatelka Camilla Läckberg je mezi českými čtenáři známá (na svém kontě má mnoho knih, které stojí za přečtení – některé se dokonce staly předlouhou pro televizní film), Henrik Fexeus nikoli. A hned na úvod musím říct, že mě velmi zaujalo, s kým Camilla Läckberg, jedna z nejčtenějších spisovatelek na světě, spojila své síly! Henrik Fexeus je totiž iluzionista a odborník na lidskou psychologii. Kouzlům a iluzím se věnuje od školních let, stejně tak k jeho zájmům již nějakou dobu patří pokusy o nevědomé ovlivňování ostatních. Léta se věnoval studiu neurolingvistického programování, hypnózy a psychologie a dnes je v těchto oblastech žádaným odborníkem a svými mentalistickými schopnostmi baví plné sály. I on napsal již několik knih – populárně-naučných ze svého oboru i fikcí. Nicméně proslavil se především díky kriminální trilogii Mentalista. Krátké představení obou autorů by mělo stačit k tomu, abyste dospěli k rozhodnutí, že si zmíněnou sérii zkrátka musíte přečíst! Nicméně pokud ještě váháte, přesvědčím vás.

V prvním díle (kniha Iluze) vás autoři seznámí se dvěmi hlavními hrdiny, kterými jsou policistka Mina Dabiriová a mentalista a odborník na lidskou psychiku i magii Vincent Walder. Zajímavé spojení, že? Neobvyklé, naprosto originální! Ústřední dvojici samozřejmě čeká pátrání po vrahovi. Před zábavním parkem ve Stockholmu totiž bylo objeveno tělo ženy v bedně probodané meči. Co myslíte, jde jen o nepovedený kouzelnický trik, nebo mimořádně brutální vraždu? A podaří se nevšední dvojici dopadnout nelítostného vraha dříve, než přibudou další oběti?

Moc se mi líbí téma, do kterého se autoři pustili. Je neobvyklé, konečně jsem zase narazila na thriller, který se liší od ostatních. Oba z autorů do vyprávění promítli znalosti z oborů svého zájmu. A tím ho posunuli na vyšší úroveň. Vše je tak skvěle popsané, že jsem měla úplně strach pustit se do pokračování. Říkala jsem si, že z jejich spolupráce zkrátka už nic lepšího vzniknout nemůže. Jenže to jsem se spletla!

Nejprve však musím říct, že druhý díl (kniha Kult) neoplývá tak originálním tématem – hlavním námětem je totiž únos malého dítěte. A pokud jste už nějaké thrillery přečetli, dobře víte, že toto téma se v nich objevuje poměrně často. Nicméně určitě vás zajímá, jak autoři téma únosu dětí dokázali zpracovat. A já musím napsat, že se jim opět podařilo vyrazit mi dech! Zkrátka i tento příběh byl skvělý! Především díky již známé ústřední dvojici: Mina totiž i do tohoto případu zapojuje mentalistu Vincenta, se kterým již spolupracovala v první knize. A díky tomu je i druhý díl povedený!

Souhlasím, že druhý díl je více popisný, ale mně to nevadilo. Stejně mě autoři dokázali plně vtáhnout do děje a já jsem si čtení neskutečně užívala. Mám ráda rozsáhlejší (a komplikované!) příběhy a vždy mě v knihkupectví upoutaly knihy s vyšším počtem stran. Každá z výše zmíněných knih jich má téměř šest set, takže jde přesně o vyprávění podle mého gusta. Zároveň se do čtení mohou bez obav pustit i čtenáři, kteří upřednostňují kratší texty. Je to prostě jízda, ani se nenadějete a budete na konci. Děj má neskutečný spád, takže věřím, že se do čtení vůbec nebudete nutit.

A co mají obě knihy společného? Propracovaný děj s několika originálními prvky, promyšlené zápletky, jedinečné hlavní hrdiny, kteří bojují nejen se zlem, ale i se svými vlastními démony. A také tajemství, která zkrátka vyplouvají na povrch – obvykle ve chvílí, kdy se to nejméně hodí… Oba příběhy jsou uvěřitelné, což také nebývá obvyklé – a to i přesto, že v nich hraje jednu z hlavních rolí mentalista a odborník na lidskou psychiku i magii! Hlavní hrdinové se vyvíjejí, formuje je vše, čím si procházejí. Zároveň v knihách vystupuje více postav, do jejichž soukromých životů nahlédnete, takže nebudete jen slepě sledovat děj, ale také přemýšlet, kdo je kdo a poznávat osudy různých lidí. Zkrátka podle mě je tohle ta pravá série pro knižní fajnšmekry! A já se moc těším na závěrečný díl této trilogie, který si rozhodně nenechám ujít.

Iluze – Camilla Läckberg a Henrik Fexeus. Metafora: Praha 2022.
Kult – Camilla Läckberg a Henrik Fexeus. Metafora: Praha 2023.

logo