Na závěr roku tu mám ještě jeden tip pro milovníky české literatury. Znáte autorku Kateřinu Dubskou? Knihy píše už dvanáct let. Někteří z vás určitě četli její poetický román Člověk Gabriel, jiné oslovil třeba rodinný thriller Dcery. Ve své tvorbě pracuje s různými žánry, tentokrát potěší všechny, kteří mají rádi kombinaci románových prvků s detektivními. Patříte-li do této skupiny i vy, pusťte se do knihy Třicátý kilometr.

Autorka vypráví příběh, ve kterém se různými způsoby protínají životy několika hlavních hrdinů. Možná se vám nejprve bude zdát, že nemají vůbec nic společného. Ale věřte, že to tak není. Kateřina Dubská knihu sestavila tak, aby vše dávalo dokonalý smysl. I vy ve správný okamžik vše podstatné pochopíte. Každá z postav má nějaký problém, který se více či méně úspěšně snaží vyřešit. Miroslav, Tomáš, Lukáš, Nina a Ivana. Tři muži a dvě ženy, zástupci různých věkových kategorií. Běžní lidé, přesto je každý z nich něčím výjimečný. Stejně jako i vy, čtenáři, i tito hlavní hrdinové dělají různá životních rozhodnutí. A stejně jako vy, obyčejný lidé, i oni musí čelit následkům svého chování. Nikdo předem neví, jak se v životě jeho rozhodnutí projeví. Až postupem času se ukáže, zda jsme se rozhodli správně. Nebo zda jsme udělali nějakou chybu. A chyby je samozřejmě třeba napravit. Ovšem i to může být běh na dlouho trať! A někdy to třeba vůbec není možné. Pak nezbývá nic jiného, než se vypořádat s následky…

Co myslíte, jak se povede zmíněným hlavním hrdinům? S některými určitě budete sympatizovat, jiným nebudete moci přijít na jméno. V některém i vy spatříte člověka, kterého velmi dobře znáte! V jiném třeba poznáte přímo sami sebe. Zkrátka patálie hlavních hrdinů jsou jako vystřižené ze skutečného života. Kdo ví, co vlastně autorku k napsání tohoto vyprávění inspirovalo? Skuteční lidé? Možná ano!

Líbí se mi název knihy. I vy nejspíš tušíte, že Třicátý kilometr (třeba na dálnici mezi Brnem a Bratislavou…) má pro hlavní hrdiny speciální význam. Ale více vám neprozradím!

Zajímavý je koncept celého příběhu. Je totiž napsaný z pohledu všech zmíněných hlavních hrdinů. Nahlédnete do jejich životů a zjistíte, co je trápí, v jaké fázi se momentálně nacházejí, jaká rozhodnutí učinili… V jejich životech má také důležitou roli jeden jediný den: 10. září 2022. Zároveň jde také o název jedné z částí knihy. Co všechno se v tento den stane? A šlo některým událostem zabránit? Mohlo něco být jinak? Jak důležité je naslouchat svým vnitřním pocitům? Co když některé z postav měli tušení, že se v jejich životě brzy něco zásadního semele?

Třeba je to nějaké znamení, že máš zůstat doma, ty na ně přece věříš, ne?

Poslední část knihy nese název „Co by kdyby…“ a je velmi výstižná! Vždyť všichni máme tendenci přemýšlet o tom, co jsme udělali špatně a co jsme mohli udělat jinak. Všichni své životy neustále bilancujeme…

Každý čtenář se jistě zamyslí nad tím, kolikrát v životě mu intuice říkala, že má něco udělat. Nebo naopak nedělat… A co vy, posloucháte svou intuici? A jak často litujete svých rozhodnutí? A o co jste kvůli špatnému rozhodnutí už v životě přišli? Možná vás Kateřina Dubská přesvědčí, že byste sovu intuici raději přece jen měli poslouchat!

Od chvíle, kdy jsem se pokoušela odjet z domu, jako by se mi někdo snažil naznačit, že nikam jezdit nemám.

Ukázka:

„To snad není možný, pořád se to nehýbe, furt tam naskakuje další zpoždění… Prostě mi to ukazovalo zdržení jen deset minut, tak se mi nechtělo zajíždět mimo dálnici. Kdo to mohl tušit?“ zlobila se Valentýna na hodiny neúprosně ukrajující potřebný čas i na sebe a byla ráda, že ostatní raději mlčí. Po další hodině se kolona konečně pomalu rozjela. Minuly rozbitá auta i pobíhající požárníky a Nině zatrnulo, když si všimla probořených svodidel a zbytků modrého vozu odhozeného z dálnice mezi stromy sadu. Jeho kola smutně trčela k nebi stejně jako zlomený kmen jednoho z mladých stromků. 
„Hele, mami, to je asi to auto, co tě málem srazilo,“ otočila se Nina vyjeveně ke své matce, která mlčky pozorovala spoušť za jejich okny. „Tys měla vážně pravdu, bohužel…“

Třicátý kilometr – Kateřina Dubská. Praha: Cosmopolis, 2023.