Traci Chee přichází na český knižní trh s novou sérií Moře inkoustu a zlata. První díl nese název Čtenářka. Mohu říct, že Čtenářka patří k velmi očekávaným knižním pokušením nového roku. Už loni se o ní totiž hodně mluvilo, takže jsem si ji samozřejmě nemohla nechat ujít.

Anotace zněla velmi zajímavě: „Představte si svět, kde je čtení chápáno jako výsada a je povoleno jen hrstce nejmocnějších…” Právě tahle věta určitě dostane každého vášnivého čtenáře (včetně mě), který si jen těžko dovede představit, že by umělo číst jen pár vyvolených. Toto jsou opravdu velmi dobře zvolená slova k tomu, aby tato série strhla pozornost většiny milovníků knih. Podstatnou otázkou ovšem je, zda autorčin příběh opravdu stojí za to?

Traci Chee vás zavede do světa, který nese název Kelanna a je složený z pěti ostrovních království. Je to svět vody, lodí a magie. Svět, ve kterém většina lidí neumí číst. Neznají abecedu, neznají pravidla pravopisu… Tuto schopnost má jen pár vyvolených lidí, kteří musí projít učením u svých mistrů, aby ji mohli plně využít. Dokážete si něco takového vůbec představit? Pokud ne, tak právě vy jste cílovou skupinou této knihy.

„Slova jsou nebezpečná. Když padnou do nesprávných rukou, mohou způsobit zkázu plánu, který se chystal celé generace.”

Hlavní hrdinkou je patnáctiletá dívka Sefia. Právě ona je jednou z těch osob, které mají dar porozumět psaným slovům. Patří mezi takzvané Čtenářky. Její situace je však mnohem komplikovanější než u ostatních: své schopnosti objevila sama, sama se učí jednotlivá písmenka a nemá žádného mistra, který by ji vedl. Její rodiče jsou už několik let mrtví. Jedinou osobou, která jí na celém světě zbyla, je teta Nin (nejproslulejší zlodějka na Pěti ostrovech). Společně s Nin utekla Sefia z domova v Deliene, což je nejsevernější z pěti ostrovních království. Po šesti letech na útěku dojde k nečekané události: Nin je zajata. Sefia brzy přijde na to, že její tetu zajali ti, kteří zabili jejího otce. Nastává čas pomsty. Sefia musí najít Nin a pomstít smrt alespoň jednoho z rodičů.

„Máš na vybranou, Sef. Buď budeš ovládat budoucnost, nebo jí dovolíš, aby ovládala tebe.”

Po rodičích Sefii zůstala jedna jediná věc: kniha. Sefia je přesvědčená, že své protivníky by mohla porazit, pokud dokáže najít tajemství v jejích řádkách. A tak se na svém útěku učí jednotlivá písmenka, jakmile dokáže porozumět jednotlivým slovům, pouští se do čtení. V příbězích hledá odpovědi na své otázky. Co myslíte, dokáže přijít na to, o čem vlastně kniha je? Zachrání Nin? A najde ty, kteří zničili její rodinu?

„Občas se mi zdá, že všechny naše příběhy jsou tam nahoře, ve hvězdách, a že kdybych jenom uměla poslouchat, tak bych pochopila víc. ”

Jednou z věcí, která vám na tomto díle vyrazí dech, je obálka. Ta je rozhodně zárukou toho, že ho mezi ostatními jen tak nepřehlédnete. Právě ona vás naláká, abyste si knihu přečetli. Neskutečně se povedla. Její zářivě zlatá barva vás prostě okamžitě dostane.

Celkově je zpracování Čtenářky velmi zajímavé. Při čtení totiž budete narážet na různé indicie, které vám mohou prozradit, jakým směrem se bude vyprávění vyvíjet. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se plně ponoříte do děje a přestanete vnímat vizuální podobu jednotlivých stránek. Přestože je takovéto zpracování originální a vlastně i zábavné (oproti „obyčejným” knihám tahle přináší něco nového a nezvyklého), často se mi stávalo, že jsem některé indicie přehlédla nebo nějakou jejich část zapomněla, pak jsem se musela neustále vracet a dohledávat je. Neznamená to, že se bez nich neobejdete, ale já jsem jednoduše byla zvědavá, co vše zde autorka ukryla, takže mi to nedalo a listovala jsem stránkami tam a zpět. Nicméně chci tím říct, že občas pro mě vlastně tyto indicie byly rušivé a zbytečně mě odváděly od samotného děje.

Objektivně posoudit příběh Sefie je pro mě docela komplikované. A víte proč? Má totiž typické znaky série, kdy první díl je především takovým úvodem do děje, takže mi na posouzení zkrátka nestačí. Dějově je poměrně rozvětvený a obsahuje spoustu legend a dalších vyprávění. Kromě Sefie se totiž setkáte i s jinými důležitými postavami, které mají podstatnou roli, vystupují ve svém vlastním příběhu, ale zároveň jsou jejich osudy propojeny s osudem samotné Sefie. Po přečtení Čtenářky mohu říct, že autorka vytvořila zajímavý svět, vložila do něj spoustu zajímavých nápadů a nastínila nám, jak pracuje její fantazie. Naleznete zde i zcela nové výrazy (např. vtiskovatelé, červenokabátníci, iluminovaných svět…), což je pro mě znamení určité propracovanosti. Některé věci však byly pouze naznačeny a nedotaženy, takže je otázkou, jakým směrem se budou dále ubírat. Mohu tedy říct, že autorka v sobě má spoustu potenciálu, ale až další díly opravdu ukáží, zda ho skutečně plně využije. Jsem přesvědčená o tom, že zásadní zvraty nás teprve čekají. Závěr Čtenářky je totiž z velké části otevřený a Sefie zatím nalezne odpovědi pouze na část svých otázek. Myslím, že klíčový bude druhý díl. Prostřednictvím něj autorka může celou série mnohem více vyšvihnout, nebo také potopit. Osobně jsem opravdu zvědavá, jak bude s dalším pokračováním naloženo.

„Někdy člověk dostane, co chce, ale pak si přeje, aby to nedokázal.”

Čtenářku rozhodně doporučuji všem z vás, kterým se líbí např. Stránky světa od Kaia Meyera. Obě série jsou podobného ražení.

Ukázka:

Co to bylo za kouzlo? Jak k němu rodiče přišli? A proč to nepřátelé chtějí? Věděla Nin, k čemu to je? Kroužila kolem ní záplava nezodpovězených otázek. Chytila se za bolavou hlavu. Stromy jako by se na ni tiskly. Zopakovala ta slova.

TOHLE JE KNIHA.

Bylo to tak málo. Jsou tam desítky dalších značek, stovky jiných slov jenom na tom jednom listu papíru – a na následujícím nové značky, nová slova – a na dalším a dalším a dalším a dalším. 

Sefia přemýšlela o svém vidění, o tom pocitu, že všechno je veliké a propojené. Jsou v knize znaky pro každou hvězdu, každé zrnko písku na pláži? Pro strom nebo skálu nebo řeku? Pro domov? Budou vypadat stejně krásně, jak znějí, když se vysloví?

Bylo to, jako by celou dobu stála za zamčenými dveřmi a nakukovala do kouzelného světa skulinou ve dveřích. Ale kniha je klíč, a jestli dokáže přijít na to, jak ji používat, bude schopná otevřít a objevit kouzlo ležící mimo svět, který se dá vnímat ušima, jazykem a špičkami prstů, kouzlo jež se vlní a pohupuje v neviděných proudech. 

A až všechno pochopí – všechny znaky, všechna slova – dozví se také, co znamená ten symbol na deskách, zjistí, proč jí vzali rodinu, kdo to udělal a jak je najít. 

Čtenářka – Traci Chee. Albatrosmedia, 2018. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92