Jane Austen zanechala ve čtenářském světě profil romantického hrdiny, který se stal symbolem dokonalého muže pro mnoho čtenářek. Pan Darcy se stal díky staletím pojmem, který jen tak někdo nepředčí. Na motivy nesmrtelné Pýchy a předsudku vznikalo nespočet adaptací, ať už těch knižních nebo filmových. A jednou takovou je právě novinka nakladatelství Sofa Books, Víkend s panem Darcym

Příběh nás zavede do malebného městečka, kde se každoročně koná knižní festival pro všechny zaryté milovníky Jane Austen a jejích románů. Na tento festival se chystají všichni čtyři hrdinové, se kterými se v knize setkáme. Katherine, vysokoškolská profesorka, je vášnivou čtenářkou, která, ačkoliv nosí masku sofistikované ženy, se doma obklopuje zejména červenou knihovnou. Její nejoblíbenější spisovatelkou tohoto žánru je Lorna Warwicková. Díky její nátuře se jí podaří s autorkou písemně spojit a vznikne mezi nimi velmi kamarádské pouto. Je proto jasné, že by ji na letošním setkání spisovatelů (festivalu) velice ráda poznala i osobně.

Lorna se sice veřejnosti dlouho dobu vyhýbala, ale nyní chce udělat výjimku. Katherine má na ni skrze dopisy nějaký magický vliv a ona chce tuto mladou a nadšenou čtenářku poznat blíže. V cestě jí stojí jediné : tajemství, které se jí zatím podařilo přede všemi skrýt. Má Lorna opravdu jet? Jak bude Katherine reagovat? A o jaké tajemství se vlastně jedná?

Autorka vytvořila opravdu velmi originální zápletku. Zasadila všechny hrdiny do poklidného prostředí Anglie, které na čtenáře okamžitě dýchne tamější atmosférou, a člověk si tak připadá, jako by i on byl přítomen na festivalu knižních spisovatelů. Velmi zajímavé bylo i to, že jsme příběh neviděli z pohledu jednoho ani dvou hrdinů, ale rovnou čtyř. Všechny do jednoho spojil právě onen festival a oni díky němu zažili nespočet dobrodružství.

Víkend s panem Darcym byl velmi příjemnou oddechovou knížkou, která mě velmi mile překvapila. V anotaci se sice dozvídáme hlavní zápletku dvojice Katherin a Lorny, ale já jsem si více užila čtení té druhé (pro vás ještě utajené, abyste se měli na co těšit) – přišla mi tak nějak…reálnější a celkově mi byl sympatičtější i hlavní motiv .

Pokud hledáte neotřelé zpracování tématiky Jane Austen, určitě dejte této knize šanci. Autorka, nejenže vytvořila originální dílko, ale také do příběhu vložila mnoho zajímavostí ze života samotné Jane Austen – popis kostela, kam chodívala, města apod., což pro mě, jako pro čtenáře jejích románů, bylo velmi obohacující. Nějaké výtky bych sice v knize našla, ale jelikož jsem od tohoto ,,pana Darcyho“ očekávala pouze příjemné odreagování, byla jsem spokojená.

Ukázka:

„Dr. Katherine Robertsová byla skálopevně přesvědčena, že univerzitní lektorka, disponující pořádnou dávkou papírování se neobejde bez dovolené.

Opřela se v židli dozadu a prohlédla si svůj pracovní stůl. Nebyl to žádný hezký pohled. Zatímco ona byla zavřená v hrobce své kanceláře lemované knihami, venku zlatavě zářilo říjnové slunce. Sundala si brýle s tiskla prsty kořen nosu, přičemž jí pohled padl na letáček ležící vedle napůl snědeného chlebíčku se salátem, zvadlým už několik hodin. Hlavička letáku byla vytištěna výrazným fontem, připomínajícím staromódní ručně psané písmo.

Puerly Hall, Church Stinton, Hampshire – stálo na ní.

Tento dům z 18. století, obklopen 35 akry nádherného parku,  je dokonalým místem pro víkend s Jane Austenovou. Poslechněte si přednášky hostujících odborníků a dozvíte se o oblíbené spisovatelce Anglie více.“

 

Víkend s panem Darcym – Victoria Connelly. Sofa Books, 2017.

logo 3