Oheň srdce je závěrečným dílem fantasy série s názvem Smrtná zima, takže si už naposledy můžeme přečíst o našich známých hrdinech, s kterými se budeme muset oficiálně rozloučit. Tenhle příběh o dystopické společnosti je plný napětí, zvratů a nebezpečí.

Považovali jsme své tajemství za nutné pro dobro našich lidí. Ale myslím, že nám brání vidět věci jasně. Možná že kdybychom konečně prozradili všem pravdu, mnozí z nás by zase začali snít a my bychom pochopili, kam se máme ubírat dál.

První díl trilogie nám naservíroval mrazivý příběh, který vykresloval prostý život v uzavřené komunitě lidí, kteří žijí obklopeni přírodou a především zlověstnými lesy, z kterých měli strach. Ve druhém díle jsme se v osadě moc neohřáli, ale vyrazili jsme na nebezpečnou cestu za proroctvím, které se v této poslední části uzavře.

Snažím se ze všech sil zažehnout oheň srdce, které pro něj kdysi tak jasně a zářivě plálo, až jsem si myslela, že shoří na popel.

Tahle série zaujme mrazivou atmosférou, která byla hmatatelně zaznamenaná na jednotlivých stránkách knihy. Mnohdy pochmurný děj dokreslovala tajemná obálka, která byla vyvedena v tmavých barvách a působila temně. Tento trend narušil Oheň srdce, který má jednoznačně nejpozitivnější obal celé young adult série a který s sebou přináší příslib naděje.

Stejně jako tomu bylo v předchozích dílech, jde o vyprávění v přítomném čase, tentokrát se ovšem nedočkáme téměř žádných francouzských výrazů, které se hojně užívaly v prvním díle. Hlavní hrdinkou je opět mladá Emmeline , u které vidíme značný vývoj. Z ustrašené a zmrzačené dívky se stala statečnou vůdkyní, která se nebojí riskovat a za žádných okolností se nevzdává.

Vím, jaké to je, když se vás někdo dotkne a vy máte kůži na celém těle okamžitě jako v plamenech. Když vysloví vaše jméno a vám se srdce rázem rozbuší jako zvon.

Každý díl s sebou přináší nové hrdiny, nové prostředí i nové zápletky. Kniha v žánru young adult překvapí i romantickou linkou v jinak temném a napínavém příběhu, který nám přiblíží závěrečný osud známých hrdinů. Emmeline se bojí nejen o život svých přátel, ale i o své vlastní srdce, do kterého se vkrádá žárlivost.

Oheň srdce vypovídá o snášenlivosti různých kultur a ras, o hledání společné cesty a porozumění a především jde o zastavení válek a vzájemných rozbrojů. Celý příběh je vlastně o snaze vyhnout se velké bitvě a o pokusu zajistit mír. Ovšem nepřátelé jsou silní, schopní, nemilosrdní a je téměř jisté, že opět poteče krev.

Kate A. Boormanová je kanadská spisovatelka, která se narodila v Nepálu a v současné době žije v Edmontu. Upozornila na sebe debutem Smrtná zima. Ve volném čase plánuje cesty do ciziny s manželem a dvěma dětmi. Také si ráda posedí venku s přáteli a nepohrdne čokoládou. Přiznává, že má velký strach z ptáků.

Ukázka:
Les hladoví. Rozevírá čelisti a celé nás polyká. Stromy se slévají jeden do druhého, do jediné šmouhy. Stíny krvácejí, jsou temní a černé. Není odsud vidět slunce ani nebesa. Jenomže kromě hrozeb – praskání větviček a vrčení neviděných šelem – nám temný les nabízí ještě jedno: Možnost utéct. Svaly se napínají, plíce hoří. Obíhám propletenec křovisek a schovávám se pod zelené větve stromů. Nemocnou nohu táhnu za sebou. Ve spáncích mi buší. Cítím za sebou pronásledovatele. Jako by mi někdo horce dýchal na krk.

Oheň srdce – Kate A. Boormanová. Host, 2017.

logo knihcentrum rodinka