Nakladatelství Metafora vydalo román, který nadchne snad každého milovníka literatury!   Patříte k nim i vy? Pak si nenechte ujít knihu Kerri Maherové nazvanou Američanka v Paříži. Je součástí edice Beletrizované životopisy, jenž má mezi čtenáři mnoho příznivců. I já jsem si několik titulů oblíbila a nedám na ně dopustit!

Hlavní hrdinkou je zapálená milovnice knih Sylvia Beachová. Pochází ze Spojených států, ale vždy ji to táhlo do Francie: zamilovala si Paříž a snila o životě v tomto krásném městě, které uchvátilo její duši. Nutno podotknout, že život v Paříži byl pro ni v mnoha ohledech jednodušší než ve Spojených státech. Za oceánem se po roce 1917 zastavil veškerý pokrok: sílila cenzura, probíhala prohibice a také tvrdé boje o volební právo žen. Francie patřila k tolerantnějším státům, bylo zde např. možné (pod ochranou zákona) dávat najevo náklonnost ke stejnému pohlaví. Což bylo pro Sylvii velmi důležité, protože před muži upřednostňovala ženy… Její sympatie si získala majitelka malého knihkupectví Adrienne Monnierové. Ač spolu několikrát flirtovaly, zůstávaly kamarádkami. Adrienne byla totiž zadaná – zamilovala se do své obchodní partnerky. Nic to však nemění na tom, že se pro Sylvii stala vzorem. A protože i Sylvia stejně jako Adrienne milovala knihy, rozhodla se otevřít si své vlastní knihkupectví. Nejprve uvažovala o návratu do Ameriky, kde si chtěla otevřít francouzské knihkupectví. Jenže Paříž (i Adrienne) ji až příliš vábily, takže své plány lehce upravila: mohla by si otevřít anglojazyčné knihkupectví v Paříži! Dobře ví, že o knihy v angličtině je mezi Francouzi velký zájem. Bude mít na skladě nejžádanější tituly amerických a britských autorů! A tak na konci roku 1919 dostála svým plánům a otevřela své vlastní knihkupectví: Shakespeare & Co.

„Když člověk vlastní knihkupectví, není to jen o prodeji knih. Jde především o vkládání těch správných knih do správných rukou.“

Teď už vás nejspíš nepřekvapí, že právě knihkupectví hraje v příběhu ústřední roli. Návštěvníci si zde mohou knihy nejen koupit, ale také vypůjčit. Seznamují se s významnými díly anglické a americké literatury. V knihkupectví se schází doboví literáti jako James Joyce, Ezra Pound, Ernest Hemingway… A vedou rozhovory nejen o knihách. A samozřejmě právě v knihkupectví vznikají i nečekaná, ale důležitá přátelství: třeba mezi Jamesem Joycem a knihkupkyní Sylvií!

„Žiju spíš pro knihy než pro lidi.“

V souvislosti s literaturou se z příběhu dozvíte i mnoho zajímavých informací. Věděli jste třeba, že kniha Odysseus irského spisovatele Jamese Joyce byla poprvé vydána právě v Paříži, protože ve Spojených státech i Velké Británii čelila tvrdé cenzuře? A přitom se později stala literárním fenoménem a jedním z nejvýznamnějších děl 20. století! A jak bylo do této kauzy zapleteno právě knihkupectví  Shakespeare & Co. a sama Sylvia? Nejen to se v románu dozvíte!

Kniha je rozdělena do čtyř částí a její děj se odehrává v letech 1917 až 1936. Musím vás upozornit, že tempo vyprávění je pomalejší a opravdu knihu ocení skuteční milovníci literatury – pokud k ní žádný hlubší vztah nemáte, nejspíš se u čtení budete nudit. Přece jen jde o příběh o slavném knihkupectví a slavných spisovatelích, pro které měla literatura důležitou úlohu: alespoň v knihách se mluvilo o věcech, které jinak zůstávaly příliš dlouho nevyřčeny… Ale i zde se na pozadí románu řeší i mnoho jiných podstatných otázek. Důležité místo zde mají třeba otázky spojené se sexuální orientací a samozřejmě i historické události, které se mezi lety 1917 až 1936 odehrály… A jen tak mezi řečí autorka nastíní i rozdílné poměry ve Francii a v USA v této době.

Jak už jsem zmínila, Američanka v Paříži je ideální volbou pro všechny milovníky literatury. Právě ty zaujme svým dějem. Dozvíte se spoustu zajímavých informací a bonusem bude i mnoho tipů na spisovatele a jejich díla, které během čtení získáte. Tak na nic nečekejte a nechte se i vy přenést do 20. let 20. století v Paříži!

Ukázka:

„Zdá se, že se vám líbí moderní literatura,“ prohodil a položil před ni na stůl deset svazků. 
„Ano. Moji přátelé v Paříži jsou celí nedočkaví, aby si mohli tyto autory konečně přečíst. Ve svém novém obchodě chci mít vždy na skladě ty nejnovější a nejžádanější tituly amerických a britských autorů.“
Svraštil čelo a mezi tvář a huňaté obočí si přitiskl monokl. „Knihkupectví s anglickou literaturou? Ve Francii?“
Dychtivě přikývla. 
„Dobrý bože.“
„Vím, že to zní nezvykle. Budu první.“
„Doufám, že máte nějaký záložní plán.“
„Věřím, že všechno poběží jako na drátkách.“

Američanka v Paříži – Kerri Maherová. Praha: Metafora, 2022.

logo