Máte ve svém okolí někoho, kdo čeká miminko? A rádi byste dotyčné potěšili milým dárkem? Nebo se už brzy rodiči stanete právě vy? Pak pro vás máme skvělý tip: pořiďte si knihu Naše děťátko, kterou vydalo nakladatelství Slovart!

Na výběr máte hned ze tří variant. Pokud zatím nevíte, zda budoucí rodiče čekají holčičku či chlapečka, můžete vybrat provedení, které je genderově neutrální a tedy vhodné pro obě pohlaví: Naše děťátko. A jestliže víte, jakého pohlaví je miminko, které budoucí maminka čeká, případně už je dokonce narozené, můžete vybrat variantu přímo pro holčičku či pro chlapečka. Knihy se liší jen obálkou, obsah je u všech tří variant totožný.

Říkáte si, k čemu vám kniha bude? Můžete si do ní zapsat všechna důležitá „poprvé“ vašeho miminka. Je to vlastně takový deníček, díky kterému si později můžete zavzpomínat na první rok života s vaším chlapečkem či holčičkou. Jednotlivé stránky jsou strukturovány tak, abyste si mohli sami vyplnit veškeré důležité informace. A nechybí ani místo na fotografie a volný prostor, kam si můžete zapsat nezapomenutelné okamžiky či zážitky, které jsou důležité z vašeho pohledu. Téměř na každé dvoustránce pak naleznete i doprovodnou dětskou říkanku.

A co konkrétně si budete do knihy zaznamenávat? V první řadě samozřejmě všechny důležité informace ohledně narození miminka (jména lékařů, čas narození, váhu, délku, barvu očí atd.), vaše vzpomínky spojené s výběrem jména, jak probíhaly první dny doma, záznamy z lékařských prohlídek, informace o dalších členech rodiny, jak miminko spinká, co rádo papá, jaké jsou jeho oblíbené říkanky, ukolébavky, hračky či knihy, reakce na první koupání, vše podstatné spojené s vývojem (první otočení hlavičky, první přetočení na bříško, první slovo…), režim dne a oblíbené činnosti ve dvou, čtyřech, šesti, osmi, deseti a dvanácti měsících. Zaznamenat si můžete také to, jak jste s děťátkem prožili první společné Vánoce a jak jste oslavili první narozeniny!

Troufám si tvrdit, že toto je jedna z knih, kterou ocení všichni rodiče. A později snad i samotné dítko, kterého se týká. I pro něj je to památka na celý život. Přece jen čas se nedá zastavit a naše vzpomínky postupně blednou… Pokud si budete všechny důležité okamžiky pečlivě zaznamenávat, nikdy na ně nezapomenete. Kdykoli budete chtít, stačí vzít knihu do ruky a hned si připomenete začátky svého rodičovství. První roky života s malým dítětem jsou velmi náročné. Ale v mnoha ohledech také krásné a hlavně neopakovatelné!

Naše děťátko: Holčička. Praha: Slovart, 2022.

LogoSlovart