V. E. Schwab patří mezi oblíbené autorky knih pro dospívající. Ve většině z nich najdete prvky sci-fi a fantasy. A pokud jde o žánry, které vyhledáváte, jistě vás potěší, že nakladatelství Slovart právě vydalo další její příběh: Gallant. I tentokrát jde o mix několika žánrů: autorka se pohybuje na hranici románu, hororu a fantasy. A o čem tedy vypráví?

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Olivia Priorová, která navštěvuje Školu pro nezávislé dívky Merilance. Se svým životem není příliš spokojená. S ostatními dívkami si nerozumí, mnohé se ji bojí. Olivia se od nich až příliš liší. Od pěti let kolem sebe vídá přízraky. Je tichá, nemluví – zdroj svého mlčení však nezná. Také neví téměř nic o své minulosti, o rodině. Jediná věc, která jí zůstala po rodičích, je matčin deník. Jenže je psán zvláštním stylem. Přesto jde o jedinou památku na její život před Merilance, takže ho střeží jako oko v hlavě.

„Všechno, co její matka napsala, působí jako šifry, které čekají, až je někdo vyluští.“

Z matčina deníku pochopila dvě věci: její otec zemřel ještě před tím, než se Olivia narodila. Matku jeho smrt zlomila. Proto utekla a své nebohé ani ne dvouleté dítě nechala na prahu Merilance. Kdo ví, kde je jí teď konec… Do deníku, který má Olivia u sebe, umístila matka pro svou dceru varování:

„Stíny nejsou skutečné. Sny ti nemohou ublížit. A ty budeš v bezpečí, pokud se nikdy nepřiblížíš ke Gallantu.“

Jenže jak už to tak bývá, děti málokdy poslechnou varování svých rodičů… A tak když Olivii velmi nečekaně dorazí dopis, ve kterém ji strýc prosí, aby se vrátila domů, odkud s ní před lety její matka utekla, ani chviličku neváhá. Vždyť nemá kam jinam jít! A vždy snila o tom, že jednou najde svou rodinu. Co naplat, že matčiným domovem bylo právě panské sídlo s názvem Gallant…

„Nejspíš by se cesty do neznáma měla bát, ale srdce jí v hrudi bubnuje v rytmu zvědavosti. Kdekoli to bude lepší než tady.“

Po příjezdu však zjistí, že pán domu – její strýc – je už dávno mrtvý. Těžko ji mohl poslat dopis. Kdo ho poslal? Vypadá to, že v domě není příliš vítaná. Nicméně tuší, že právě tady by mohla najít odpovědi na své otázky. Jaká tajemství dům ukrývá? Kdo jsou její příbuzní? A kým vlastně je ona sama?

Autorka napsala příběh, který nemá žádné reálné základy. Během čtení naopak musíte nechat pracovat svou fantazii. Pozitivem je, že absolutně nebudete tušit, kam vše směřuje. A závěr vás v mnoha ohledech překvapí. Těšit se můžete i na lehké napětí, které vás během čtení ovládne. Nicméně přece jen jde o knihu určenou čtenářům ve věku hlavní hrdinky, takže okusovat nehty napětím si nejspíš nebudete.

V. E. Schwab vytvořila dva světy, kdy jeden je stínem druhého. Její vyprávění je plné duchů, stínů, temnoty a přízraků. Že vám to nedává smysl? Vlastně se nedivím, jen těžko mohu atmosféru knihy nastínit několika slovy.

Za zmínku stojí grafické zpracování: obálka je nádherná. Po přečtení vyprávění mohu konstatovat, že ho skvěle vystihuje. Nicméně je to další věc, kterou pochopíte až ve chvíli, kdy proniknete do světů, jenž autorka stvořila. Na první pohled vás jistě zaujme ořízka, která vyobrazuje Gallant, růže a trny. A samozřejmě ani tady nejde o náhodně zvolené motivy! Text navíc doprovází ilustrace – a i ony vypráví svůj vlastní příběh.

Pokud máte rádi knihy, které se odehrávají ve světě odlišném od toho reálného, pusťte se do čtení. Jestli ale dáváte přednost realitě, vyhněte se jí obloukem – v takovém případě byste se během čtení nudili.

 

 

Ukázka:

„Dobře,“ kývne Matthew. „Tak mě pozorně poslouchej. Musíš odejít.“
Olivia zavrtí hlavou. Jak to, že to její bratranec nechápe? Tohle místo je ve srovnání tím, odkud sem přišla, hotový ráj. Navíc to byl domov její matky. Jen proto, že odsud odešla Grace, přece nemusí odejít i ona? Koneckonců je taky Priorová.
„Víš vůbec, co je tohle za dům?“ Matthew k ní přistoupí. Olivia necouvne. „Je prokletý, my jsme prokletí.“ V jeho pohledu je něco víc než vztek – zračí se v něm strach. „Být z rodu Priorů znamená na tomhle místě žít i zemřít. Duchové tě tu přivedou k šílenství.“
Má snad Matthew hrůzu z přízraků? Chtěla by mu říct, že ona se jich nebojí. Straší ji celý život. Bude potřeba víc než pár přízraků, aby odešla. Ale Matthew jen potřese hlavou a odvrátí se. 
„Už jsem toho tolik ztratil,“ mumlá si pro sebe. „Nepřipustím, aby to bylo k ničemu, jen proto, že nějaká bláznivá holka neměla dost rozumu na to, aby se odsud držela dál.“

Gallant – V. E. Schwab. Praha: Slovart, 2022.

LogoSlovart