Meik Wiking je kodaňský autor, kterého lidé na celém světě znají především díky jeho knize Hygge. Najdete v ní návod, jak být šťastní. A dozvíte se, proč jsou právě Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě. Pokud jste zmíněné dílo četli, tak jistě víte, že pod hygge se ukrývá pocit štěstí, bezpečí a vnitřního klidu, který si můžete sami „navodit”. Jak? Stačí si třeba společně s vašimi milovanými udělat hrnek horkého kakaa, zapálit svíčku a přikrýt se měkkou dekou. Pokud se vám kniha líbila, určitě byste si neměli nechat ujít ani autorovu novinku s názvem Hygge domov aneb Jak si vytvořit místo pro šťastný život.

Jde o dalšího průvodce dánskou životní filozofií, který se tentokrát zaměřuje na domov. Právě doma byste se měli cítit v naprostém bezpečí. Doma byste měli pociťovat radost a pohodu. Ať už žijete sami či s dalšími členy rodiny. Domov je místo, kde dobíjíte baterky, než se opět vypravíte do světa. Domov je útočištěm. A pokud to zrovna vy takto nemáte, nevadí! Mike Wiking vám poradí, jak si útulný domov vytvořit. A věřte, že skutečně stačí málo, abyste se doma cítili šťastní, spokojení a především sami sebou.

„Malá změna designu přináší velké plody.“

A co konkrétně se v knize dozvíte? Samozřejmě ani tady nechybí detailní vysvětlení pojmu hygge. Dozvíte se i to, jak hygge ovlivňuje naše duševní zdraví. Autor se také hodně věnuje dánskému designu a výběru správného nábytku, protože design a hygge spolu jdou ruku v ruce. A jaké artefakty útulného designu mají pozitivní dopad na pocit štěstí? Naši náladu ovlivňuje atmosféra v místnosti. Pomoci mohou např. poličky s knihami, které jistě ocení každý vášnivý čtenář. Pozitivní vliv mají i sluneční paprsky pronikající okny do místnosti či lampička, kterou si můžete rozsvítit především v zimních dnech, kdy je brzy tma. I s výběrem vhodného osvětlení vám Meik Wiking pomůže. Víte, jaký je rozdíl mezi rozptýleným světlem, koncentrovaným světlem, podsvícením a svrchním světlem? Ne? Tak se pusťte do čtení!

„Osvětlení poskytuje tolik možností, že se vždy najde způsob, jak pokoj zútulnit a pouhým kliknutím spínače v něm vyvolat hygge.“ 

Poměrně detailně autor rozebírá třeba i cirkadiánní rytmus a s ním související potřebu denního světla. A tak se opět dostává k duševnímu zdraví. Trápí vás deprese? Pak pro vás bude tato kapitola velmi užitečná. A věděli jste, že pojem hygge více vyhledávají státy vzdálenější od rovníku – zejména ty severské? I tady hraje roli potřeba přirozeného světla!

Všichni si zasloužíme mít domov plný hygge, který nám poskytne prostor, kde můžeme být šťastní i v rozbouřených časech. V našich malých světech jsme pány vesmíru. A možná nás nalezení štěstí doma lépe vybaví pro zlepšování světa. 

Pokud mé recenze sledujete, tak už o mně nejspíš víte, že různé průvodce příliš nevyhledávám. Knihy Meika Wikinga jsou však v tomto ohledu výjimkou. Samozřejmě se v nich některé věci neustále opakují – vzhledem ke stejnému tématu, kterým se v různých obměnách zabývá. Zároveň některé z rad považuji za všeobecně známé – tzn. nepotřebuji, aby mi je někdo připomínal. Zkrátka vždy pro mě byla kniha, teplá deka a hrnek něčeho dobrého tím, co mi navozovalo pocit štěstí. Jen jsem tenkrát ještě nevěděla, že ho lze označit pojmem hygge. Zároveň však platí, že z jeho děl se vždy dozvím něco nového a zajímavého, co stojí za vyzkoušení – nikdy jsem neslyšela o pojmech jako Diderotův či Cézannův efekt a až budeme vybírat nový stůl, určitě bude kulatý! A už pouhé čtení jeho textů ve mně navozuje klid a pohodu. A více už vám neprozradím, ale nebojte se, v knize naleznete spoustu dalších užitečných tipů!

Ukázka:

Hygge je umění navodit příjemnou atmosféru. Být s lidmi, které máme rádi. Pocit, že jsme v bezpečí, chráněni před světem a můžeme si dovolit polevit v ostražitosti. Můžete si povídat o malých i velkých životních věcech nebo si prostě užívat tichou společnost druhého – nebo být klidně sami, uvařit si šálek čaje. Hygge je pocit domova. Jinými slovy jde o to, jak z domu uděláme domov, místo, kde najdeme pohodlí a blízkost – to je hygge. Vytvoření vašeho domova, v němž na vás bude dýchat hygge, znamená představit si, které domácí aktivity budou mít pozitivní dopad na vaši pohodu – a následné vytvarování vašeho prostoru pro život tak, aby se tyto aktivity daly uskutečňovat. 

Hygge domov – Meik Wiking. Brno: Jota, 2023. 

logo_Jota