Znáte spisovatelku Kateřinu Karolovou? Já se musím přiznat, že jsem od této ženy zatím nic nečetla. A to má na svém kontě už tři knihy! Konkrétně: Já, doktorin, Zítřek ti nikdo neslíbil a Odbočka v lesích. Na začátku března vyjde již její čtvrtý příběh s názvem Jiné místo, takže nastal nejvyšší čas, abych se i já seznámila s její tvorbou. A čím jiným začít než právě se zmíněnou novinkou?

Hlavní hrdinkou je Monika Bláhová. Jednadvacetiletá dívka z Prahy, která pracuje jako kadeřnice. A právě v kadeřnictví se seznámila se svým přítelem Oliverem. Chodí spolu jen pár týdnů a čeká je první společná dovolená – prodloužený víkend v Luhačovicích. A protože Oliver Monice koupil k narozeninám kolo a cyklistickou výbavu, rozhodli se společně vyzkoušet luhačovické cyklostezky.

„Takže Oliver, nové kolo a podzimní nevlídné počasí. Tři karty osudu, které mi byly rozdány, aniž bych vlastně vůbec chtěla hrát. Game on.“

Jakmile se ubytují, Oliver trvá na tom, že se hned vydají na kolech do nedalekých Vizovic. Monika není z jeho plánu příliš nadšená, raději by si po náročné cestě z Prahy do Luhačovic odpočinula a prohlédla město. Navíc se zhoršuje počasí: schyluje se k dešti a na krajinu padá mlha. Jenže Oliver je neoblomný a na projížďce trvá. Ano, tušíte správně, jde o zlomový okamžik v příběhu. Oliverovo chování je zarážející a překvapivé i pro samotnou Moniku. Možná se neměla vydat na prodloužený víkend do neznámého města s někým, koho vlastně tak dobře nezná?

Líbí se mi způsob, kterým autorka ve svém vyprávění postupuje. Nejprve představí oba hlavní hrdiny – Moniku podrobněji, Olivera stručněji. Dozvíte se, v jaké fázi se aktuálně jejich vztah nachází a jaké jsou jejich nejbližší plány. Zkrátka z prvních kapitol pochopíte vše potřebné a žádné informace vám nechybí. Samozřejmě až na tu jednu zásadní: víte, že na dovolené v Luhačovicích se něco stane. Něco špatného, co ovlivní zbytek života hlavních hrdinů…

„Jen jsem chtěla, abyste pochopili, že ty dva společné měsíce s Oliverem pro mě budou už navěky představovat něco dokonalého. Úhledný balíček času, který si člověk hýčká jako jedinou perlu z roztrženého náhrdelníku. Nic jiného mi totiž z našeho vztahu nezbylo.“

V knize nevystupuje velké množství postav, vše podstatné se odehrává jen kolem Moniky a Olivera. Zejména Oliver vás svým chováním několikrát vyvede z míry a vy budete přemýšlet, o co mu vlastně jde… Co má za lubem? Pozornější čtenáři budou na pochybách už od začátku příběhu, kdy Oliver po pouhých pár týdnech vztahu kupuje Monice poměrně drahý dárek k narozeninám (nové kolo a cyklistickou výbavu). Ano, samozřejmě by prostě jen mohl být zaslepen láskou a nevnímat hodnotu peněz. Co by pro svou milovanou neudělal? Jak to tedy bude? Jde o pouhou hru se čtenáři z autorčiny strany a vše nakonec bude jinak?

Žánrově se kniha pohybuje na hranici psychologického románu a thrilleru. Najdete v ní mnoho míst, která vás donutí k zamyšlení. Autorka velmi dobře pracuje s psychologií postav. Celkově se mi líbí, jakou zvolila konstrukci vyprávění. Každý čtenář si zápletku může vysvětlit jinak. Každý si může udělat svůj vlastní názor na to, co se hlavním hrdinům stalo. Možností je totiž hned několik a je jen na vás, které z nich uvěříte!

„Nikdy nevěř svými prvnímu dojmu. Věci nemusej bejt takový, jaký se zdají. “

Délka celého příběhu je také velmi dobře zvolená. Dvě stě třicet stran uteče jako voda. Autorka nic zbytečně nenatahuje a díky tomu se dokázala vyhnout hluchým místům. A řekněme si to otevřeně: mnoho autorů to neumí. Většina se snaží vyprávění spíše natahovat. I jednotlivé kapitoly jsou velmi krátké (často mají pouze stránku až dvě), což zvyšuje čtivost knihy.

A jedna zajímavost na závěr: ke knize je připravena i speciální hra v reálných kulisách příběhu. Dostanete se k ní prostřednictvím QR kódu, jenž vede na web s podrobnými instrukcemi. Ty vás nasměrují do okolí Luhačovic, kde budete plnit různé úkoly. I vy tak můžete prožít děsivé dobrodružství. Já jsem zatím hru nevyzkoušela, protože bude spuštěna až s vydáním knihy, ale určitě se do ní pak také pustím.

Máte-li rádi napětí a vyprávění odehrávající se v českých luzích a hájích, pak vám Jiné místo mohu doporučit. Autorka žije v Zádveřicích u Vizovic a pracuje v dětské léčebně v Luhačovicích. Své nejnovější dílo tedy zasadila do části naší země, kterou sama velmi dobře zná.

Pokud vás recenze zaujala, kniha Jiné místo vychází 2. března, tak si ji nenechte ujít! Doporučená cena je 349 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou! 

Ukázka:

„Zlato, měli bysme se jít ubytovat, mám v plánu stihnout ještě dnes jednu krátkou trasu do Vizovic,“ oznámil mi. Držel v ruce telefon a palcem spěšně datoval nějakou zprávu. Překvapeně jsem se posadila. „Dneska?“ zeptala jsem se nechápavě. „Proč? Nemáš toho cestování dost? Jsme skoro u slovenských hranic. To se ti vážně ještě někam chce?“ Ohrnula jsem spodní ret jako mrzuté dítě.
Oliver mě místo odpovědi počastoval záhadným pohledem. Pak si oprášil zadek a pomohl mi vstát. „Uvidíš, že se ti to bude líbit, mám pro tebe překvapení,“ zakoulel očima. Sešlapoval nohou prázdnou, mastnou krabici od pizzy, utíral si prsty do ubrousku a čekal, co odpovím. 
„Já nevím,“ nafoukla jsem tváře, „rozhodneme se, až dorazíme na pokoj, jo?“ přislíbila jsem neurčitě. Dlouho se mi nedařilo zapnout helmu a nechtěla jsem si do karabiny přiskřípnout kůži na krku. Oliver mě trpělivě pozoroval, v natažených pažích držel popruhy mého batohu a čekal, až jimi poslušně protáhnu ruce.
„Jak chceš, miláčku, nebudu tě do ničeho nutit.“
No, a co myslíte? Kecal.

Jiné místo – Kateřina Karolová. Praha: XYZ, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92