Dnes mám tip na knihu pro nejmenší děti! Taky se vaše malá dítka zamilovala do černého králíčka v zeleném tričku a červených lacláčích? Pak byste jim měli pořídit knihu Bing: Pojďme si hrát!

Králíček Bing a jeho kamarádi patří k oblíbeným dětským hrdinům. Děti ho znají většinou z animovaného seriálu, ale já osobně dávám přednost knižnímu zpracování. I prostřednictvím knihy mohou děti poznat Bingův svět a seznámit se s jeho kamarády! Pando a Bing si hrají na schovávanou. Zvládnou je děti najít? Pak si Bing a jeho přátelé společně zatancují a zahrají si na hudební sochy! Do této zábavy se mohou opět zapojit i děti – dokáží stejně jako Bing, Pando, Coco a Sula stát bez hnutí? Po tolika aktivitách musí všichni doplnit energii dobrým jídlem. Co má králíček Bing k obědu? A co rádi papají vaše děti? A na závěr Bing se svou kamarádkou Sulou malují duhu! Což je ideální příležitost naučit se rozeznat jednotlivé barvy. A pokud už se vaše děti zajímají o čísla, můžete se pustit i do počítání…

Knížka je interaktivní a děti se do „děje“ mohou zapojit mnoha způsoby. Čekají je různé úkoly: hledání postaviček či předmětů, pohybové aktivity a již zmíněné počítání a poznávání barev. Na některé z úkolů vás navede samotný text, ale spoustu dalších můžete sami vymyslet. Pozitivem pak bude i rozšíření slovní zásoby vašich nejmenších, protože si společně můžete popisovat krásné obrázky. Právě na ilustracích je vše postaveno – děti zaujmou celostránkové obrázky vyznačující se hravostí a barevností. Co se týče textu – na každé straně naleznete maximálně jednu dvě věty.

A na závěr největší přednost: bezesporu posuvná okénka! Děti různé otočné prvky milují, takže si je určitě užijí. Zároveň si procvičí i jemnou motoriku – jak si zatím ještě nešikovné dětské prstíky s jednotlivými okénky poradí?

 

Ačkoli je leporelo oficiálně určeno dětem od tří let (i Bing je tříletý králíček), myslím, že si ho užije už i rok či rok a půl staré dítko. Nemusíte mít žádné obavy, že ho tak malé dítě zničí. Má totiž pevné stránky, které vydrží i zacházení dětských nemotorných ručiček.

Pokud chcete vést své děti ke čtení, určitě by si měly od útlého věku budovat kladný vztah ke knihám. A k tomu slouží právě různá leporela. Věřím, že i vaše děti si společně s Bingem užijí den plný zábavy.

Bing – Pojďme si hrát! Leporelo s posuvnými okénky. Egmont: Praha, 2023.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92