Také jste si oblíbili příběh o Lucy, Chantal, Autumn a Nadie – tzn. členkách Čokoládového klubu, který napsala Carole Matthews? Pak byste si neměli nechat ujít ani nové pokračování. S jakými dalšími výzvami se budou muset tyto čtyři ženy poprat tentokrát? To se dozvíte v knize Čokoládové nebe.

Hlavní hrdinky vás opět zavedou na své oblíbené místo: do kavárny Čokoládové nebe, která se nachází v jedné z postranních londýnských uliček. Právě zde se odehrává většina schůzek jejich klubu. Na schůzkách řeší různé problémy, se kterými se právě potýkají. A aby je stresové situace úplně nepohltily, zahánějí stres pojídáním (či popíjením) čokolády.

„Ti, kdo tvrdí, že štěstí si za peníze nekoupíte, zjevně neutrácejí za čokoládu.“

Co všechny ženy kromě vášně pro čokoládu spojuje? Ano, hádáte správně: trable s láskou.

„Nejen můj milostný život je katastrofa. V naší skupince budeme mít pořád o čem mluvit.“ 

Lucy se konečně dokázala vymanit ze vztahu se snoubencem Marcusem, který ji v jednom kuse podváděl. Věří, že její současný přítel Aiden Holby alias Idol je úplně jiný a nic podobného by neudělal. Jenže vypadá to, že momentálně zmizel z povrchu zemského. Odcestoval pracovně do Austrálie a s Lucy přestal komunikovat. Že by přece jen za jeho chováním nakonec byla jiná žena? A odolá Lucy v této situaci Marcusovým opětovným pokusům vetřít se jí zpět do přízně?

„Jak to, že vždycky zjistím až příliš pozdě, že muži v mém životě mají hluboko skryté temné stránky?“

Ani Chantal, vdané paní, se nevyhýbají milostné problémy. Její a manželovy potřeby se liší. On touží po dětech, ona ne. Ona touží po spoustě sexu, on ne. A tak Chantal začala své potřeby uspokojovat jinde. Ačkoli manžel její nevěru odhalil, shodli se, že manželství chtějí zachránit. Podaří se jim to?

Vypadá to, že Autumn konečně našla muže svého srdce. Už se nemusí zabývat bratrovými patáliemi a naopak se může soustředit jen na svůj život a přítele. Ráda by ho představila rodičům, ale má to jeden háček: zamilovala se do černocha a její rodiče (běloši z vyšší třídy) jsou velmi konzervativní. Požehnají jejich lásce?

Ani Nadia nemá na růžích ustláno. Ona a její manžel Toby momentálně žijí odděleně. Toby propadl gamblerství a celou rodinu dostal do ohromných dluhů. Dostanou se z finanční tísně a najdou ztracenou důvěru?

Autorka ve svém vyprávění pokračuje tam, kde skončila v knize Čokoládový klub. Dozvíte se, jak se životy hlavních hrdinek dále vyvíjely. Na konci prvního dílu se zdálo, že u většiny z nich se blýská na lepší časy. Skutečně?

„Dobře to dopadne. Pokud budeme mít dostatek čokolády.“

Román je ukázkou toho, že každý člověk řeší více či méně závažné problémy. Každý se někdy ocitne v situaci, kdy se mu najednou hroutí celý svět. Autorka vám ukáže, že zkrátka musíte vydržet a bojovat – všechny problémy lze vyřešit. Někdy to sice chvíli trvá, ale nakonec zase budete šťastní.

Ač se u příběhu i zasmějete, objevuje se v něm i řada důležitých témat. Autorka se třeba zabývá otázkou, zda založit rodinu. Pokud žena nechce děti, neměl by ji k tomu nikdo nutit. Co na tom, že nenaplní očekávání společnosti? Dále uvidíte, jak těžké je získat zpět ztracenou důvěru či jak komplikované může být dostat pod kontrolu některé ze závislostí – ať už sexuální či např. spojené s hazardem. A nechybí ani otázky týkající se rasismu. V neposlední řadě uvidíte, jak funguje přátelství mezi ženami. Nemyslete si, že si vždy rozumí. Ve všech vztazích (i v těch přátelských) se mohou objevit větší či menší krize. Ale pokud má přátelství pevné základy, ustojí vše. Co myslíte, dokáží si hlavní hrdinky podat pomocnou ruku za všech okolností? Zkrátka tohle vyprávění rozhodně není  zástupcem typické červené knihovny, ale ukrývá v sobě mnohem víc…

Komu by se nelíbil příběh o ženách, které řeší problémy každodenního života a navíc zbožňují čokoládu ve všech jejích podobách? I já se přiznávám: jsem na této pochutině závislá. Vy také? Tak si skočte do obchodu pro nějakou čokoládovou dobrotu a cestou domů se ještě zastavte v knihkupectví a pořiďte si obě knihy ze série Čokoládový klub.

Ukázka:

Je Štědrý den a my, členky Čokoládového klubu, si rozdáváme dárky. Autumn každé z nás nadělí krabičku výběrové fairtrade čokolády. Těší mě pomyšlení, že když jím čokoládu, konám dobrý skutek. Kolem rovníku přece v ubohých chatrčích žijí zemědělci pěstující kakaové boby, kteří jsou životně závislý na mých emočních krizích. Přispívám tak svým dílem ke světové ekonomice. Kdybych vedla klidný život, všichni by přišli na mizinu.

Nadia mi věnuje knihu čokoládových receptů. Chantal pro nás při jedné ze svých cest do Ameriky koupila trendy trička obarvená kakaovými boby na nádherný odstín čokoládové barvy. Božsky voní, takže budu mít určitě nutkáni to svoje sníst, až budu zoufalá – což jsem často. Na chvíli se zamyslím, co by mi asi tak koupil Idol, kdybychom byli o Vánocích ještě pár – určitě něco báječného, pomyslím si –, a zase mě píchne u srdce. Pokusím se zasunout vzpomínku na jeho nahý zadek a jeho sličnou společnici do nejzazší části svého vědomí. Nebudu se kvůli němu zbytečně trápit, vždyť je to jen další chlap. 

Čokoládové nebe – Carole Matthews. Praha: Cosmopolis: 2023.