Máte rádi thrillery Roberta Bryndzy? A oblíbili jste si jeho sérii s hlavní hrdinkou Erikou Fosterovou? Pak pro vás mám skvělou zprávu! Právě totiž vyšel osmý díl této skvělé série: Anděl smrti.

A jaké vyšetřování Eriku čeká tentokrát? Rovnou vám prozradím, že se rozhodně máte na co těšit! Mrtvolami se to v novém vyprávění jen hemží. Nejprve Erika objeví mrtvolu jednoho z vysoce postavených politiků. A pak začnou přibývat další: fotbalová hvězda, známý režisér… Tušíte správně: máme tu sériového vraha! Závod s časem začíná, Erika ho musí dopadnout dříve, než znovu udeří… Jenže to vypadá, že dotyčný (nebo snad dotyčná?) je zase o krok napřed! Přijde Erika na to, co všechny oběti spojuje a kdo za hrůznými činy stojí?

Robert Bryndza opět vytvořil zamotaný příběh plný napětí a promyšlených zvratů. Erika bude mít plné ruce práce – dokážete vraha odhalit dříve než ona? Mně se to nepovedlo, ačkoli jsem v hlavě měla mnoho různých scénářů, ke správné osobě mě zavedl až sám autor – ve chvíli, kdy  chtěl. A přesně takové příběhy, v nichž nedokážu odhadnout, co všechno mě ještě čeká, mám nejraději.

Anděl smrti mě zaujal od první stránky – okamžitě jsem se do knihy začetla a nebyla jsem schopná ji rozečtenou odložit. Autor přesně ví, v jakém okamžiku ukončit jednu kapitolu a začít další – pro čtenáře samozřejmě v tom nejméně vhodném. Byl by hřích přestat v tu chvíli číst! Děj má spád a neustále se něco děje. Pořád máte o čem přemýšlet. Robert Bryndza nic neponechává náhodě, děj je zkrátka dokonale vystavěný a vlastně i originální. Jak to dělá, kde čerpá inspiraci? Absolutně netuším, ale vždy mě dokáže úplně pohltit!

Už mnohokrát jsem napsala, že od Roberta Bryndzy bych přečetla prostě cokoli – s nadsázkou tvrdím, že i nákupní seznam! Mám zkrátka ráda jeho styl psaní. Nejvíc mě baví právě thrillery, ale nutno podotknout, že mě nezklamal ani svými romány. Je velmi těžké říct, kterou z jeho thrillerových sérií mám nejraději. Laťku drží stále velmi vysoko a každý nový příběh je snad ještě lepší než předchozí. Nicméně série s Erikou je mou srdcovou záležitostí. Díky ní jsem si jeho vyprávění oblíbila. Jsem tedy moc ráda, že se rozhodl v této sérii i nadále pokračovat a já jsem si mohla užít další skvělý díl s mou oblíbenou hrdinkou.

Velmi dobře vím, že bych se do Bryndzových příběhů neměla pouštět, pokud nemám na čtení dostatek času. A stejně se nikdy nepoučím! Nevydržím čekat, potřebuji se do jeho děl začíst hned, jakmile si je přinesu domů. Co na tom, že zase obětuji několik hodin spánku, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne? Ano, i tentokrát jsem potřebovala celý příběh přečíst hned – na jeden zátah! A nelituji ani vteřiny, kterou jsem s Erikou strávila. A pokud tato žena patří i mezi vaše oblíbené knižní hrdinky, pak si Anděla smrti nenechte ujít!

Ukázka:

Erika si uvědomila, že do budovy vstoupila jinými dveřmi, až když stála sama ve výtahu, který mířil nahoru. Natáhla se, aby stiskla tlačítko, které by ji odvezlo zpět do přízemí, když se výtah s tichým cinknutím zastavil a dveře se otevřely do prázdné chodby.
Uslyšela ozvěnu ženského hlasu: „Ano, policii, prosím… Je tady tělo. Mrtvý muž.“
Erika vystoupila. Kde to byla? Zdálo se, že se dostala do jednoho z obytných pater budovy. Viděla řady bílých dveří se zlatými čísly a vedle těch otevřených na konci chodby stála u vozíku na úklid starší žena v legínách a starém svetru. Měla žluté gumové rukavice a předloktím si otírala oči. Zrzavé vlasy jí na hlavě vytvořily rozcuchané hnízdo a obličej pokrývala spousta oranžového make-upu.
„Je to v budově OXO Tower na nábřeží, v pátém patře. Ano, děkuji.“
„Je všechno v pořádku?“ překvapila ji Erika.
Žena ukončila hovor. „Tohle je soukromé patro,“ upozornila ji chraplavým hlasem. „Pouze pro rezidenty.“
„Jsem policistka.“
Přejela Eriku pohledem odshora dolů a přitom zkoumala její dlouhé, trochu nepadnoucí večerní šaty. Erika byla vděčná, že má u sebe služební průkaz. Vytáhla ho a žena si skousla ret. Podle výrazu v obličeji se zdálo, že se jí ulevilo.
„Je tam mrtvola.“ Naklonila hlavu k otevřeným dveřím. „Muž.“

Anděl smrti – Robert Bryndza. Praha: Cosmopolis, 2024.