Znáte Lorelai Gilmorovou? Tak trychleji_mluvit_nedokazuo jste určitě sledovali seriál Gilmorova děvčata, jenž je oblíbený hlavně mezi dospívajícími dívkami. Ani mně se toto období nevyhnulo. Moc dobře si ještě dnes vzpomínám, jak jsem se těšila, až budu mít hotové všechny povinnosti a večer se uklidím do ticha a temnoty svého pokoje a nerušeně zhlédnu hned několik dílu „Gilmorek”. Nakladatelství Omega na podzim vydalo knihu, kterou by si žádný fanoušek seriálu neměl nechat ujít. Někteří už možná tušíte, že mám na mysli Rychleji mluvit nedokážu – Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím). Autorkou není nikdo jiný než Lauren Graham, tedy představitelka Lorelai Gilmorové.

„Malíř prezentuje své plátno. Při hraní jste tím plátnem vy sami.”

Ptáte se, proč Lauren tuto knihu sepsala? Odpověď je jednoduchá. Chtěla shrnout svůj dosavadní život a vrátit se k jedné ze svých životních rolí, k roli Lorelai. Tato žena, o které všichni vědí, že je prakticky nezastavitelná v mluvení, ji totiž přirostla k srdci. Vy, kteří Lorelai znáte, dobře víte, že společně s dcerou Rory tvořila nerozlučnou dvojku. Byla to zkrátka jedna z jedinečných postav seriálu: dvaatřicetiletá matka šestnáctileté dcery, kouzelně chytrá a vtipná, většinou dobře naladěná, veselá, odvážná a odvázaná. Nicméně na tom, jaká Lorelai vlastně byla, má velký podíl sama herečka. Dokázala se svou postavou dokonale splynout, vzájemně se chápaly ve všech aspektech. Na konkurzu navíc Lauren zažila šílenou touhu po této roli. Takovou touhu zažívají herečky jen zřídka. Jako by si byly souzené. A teď si můžete přečíst třeba její zamyšlení nad tím, jaké to vlastně bylo, když měla Lorelai ztvárnit. Pokud vás stejně jako mě zajímá třeba to, jak se k této roli vůbec dostala, máte v ruce správné dílo. Patříte-li mezi věrné gilmorovské fanoušky, tak určitě víte, že tomu není tak dlouho, co se dotáčelo několik dílů. Lauren se vám svěří i s tím, zda návrat do Stars Hollow, o kterém několikrát snila, byl tak úžasný jako v jejích snech. Své pocity ohledně toho sděluje prostřednictvím výňatků z deníku, který si psala při natáčení nových dílů Gilmorových děvčat.

„Pořád si myslím, že plánovat je dobré,avšak mějte na paměti, že plány se mění.”

Nenechte se však zmýlit tím, že Rychleji mluvit nedokážu je jen o Gilmorkách. Tak tomu skutečně není a pokud to budete očekávat, budete zklamaní. Je pravda, že tento seriál tvoří důležitou součást vyprávění, ale je využit spíše k jeho orámování. Lauren toho do svého díla zakomponovala mnohem víc. Dozvíte se spoustu zajímavých postřehů z jejího soukromého života – od dětství a přes dospívání pokračuje až do současnosti. Věděli jste, že se svým otcem žila jako dítě dokonce na hausbótu? Nebo že řídila auto, aniž by měla řidičák? Seznámí vás s některými ze svých lásek, se svou rozsáhlou hereckou kariérou začínající u reklam, povypráví o řadě hereckých konkurzů, kterých se zúčastnila, o pofidérních pracích, které ji neminuly na cestě za svým snem a při kterých měla pocit, že se svému snu spíše vzdaluje. Ale nakonec to dotáhla až na Broadway.

„Získala jsem pocit, že život je jeden velký závod a smyslem je ho dokončit.”

Velmi příjemné je to, že text je doplněn fotografiemi přímo z autorčiny sbírky. Klidně by jich mohlo být ještě více. Z mého pohledu rozhodně mohu říct, že ačkoli příběh Lauren zdaleka není jen o Gilmorových děvčatech, často mi přišlo, jako by vše vyprávěla sama Lorelai. To svědčí o tom, jak herečka ke své roli přilnula. Text je svěží, vtipný, velmi osobitý, nedrží se žádných pravidel (ve své knize si přece Lauren může dovolit cokoli) a nechybí ani cynismus a sarkasmus. Zároveň je zde typická taková rozevlátost, protože autorka čas od času odbíhá od tématu. Osobně jsem si nejvíc užila právě pasáže spojené s Gilmorkami a ty, které se týkaly herecké kariéry Lauren. Bavily mě hlavně deníkové záznamy. Rozhodně bych uvítala např. ještě více historek z natáčení. Naopak třeba kapitola o dietách mi přišla zbytečná a je dokonalou ukázkou právě zmíněného odbíhání od tématu. Předpokládám však, že i to je pro herečku typické, prostě toho chtěla svým čtenářům spoustu říct. A stejně jako Lorelai: rychleji už mluvit nedokáže.gilmorova_devcata

Ukázka:

A dnes jsem pochopila, že i pro mě měla píseň další význam. Seriál, ke kterému patří, mi dal tolik zkušeností, které bych na začátku vůbec nečekala. Nevím, jestli je tohle opravdu konec, a možná to ani vědět nemusím, protože stejně jako posledně půjdu ráda tam, kam mě zavede.

A tak jsme ve studiu zpívali všichni. Všichni brečí dojetím. Je mi úplně jedno, jak zním. Jako ve snu zpívám slova, která znám od svých třinácti let, která pro mě tehdy neznamenala nic a která teď znamenají všechno.

Where you lead, I will follow  (Kam mě povedeš, budu tě následovat)
Anywhere that you tell me to (kamkoliv mi řekneš, půjdu)
If you need, you need me to be with you (jestli potřebuješ být se mnou)
I will follow where you lead…  (budu tě následovat všude, kam mě povedeš…)

Rychleji mluvit nedokážu: Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovýchděvčatům a všechno mezi tím – Lauren Graham. Omega, 2017.