Vzpomínáte si na Amari? Hlavní hrdinku knihy Amari a Noční bratři z pera B. B. Alstona? Pokud vás tento dobrodružný příběh plný magie zaujal, mám pro vás dobrou zprávu: právě totiž vyšlo pokračování Amari a Velká hra! A já jsem si ho nemohla nechat ujít!

V prvním díle pátrala dvanáctiletá Amari Petersová po svém ztraceném bratrovi – jednom z nejslavnějších agentů posledních padesáti let. Během svého pátrání se (stejně jako on) stala součástí Úřadu pro nadpřirozené záležitosti, který propojuje známý svět s nadpřirozeným. Zjistila, že je nositelkou magie. Našla si nové kamarády, i nepřátele. Poznala nadpřirozený svět, který se jí podařilo zachránit: odmítla se přidat ke zlým čarodějům a porazila Noční bratry, dva nejmocnější čaroděje, kteří kdy žili. Svými činny si získala mnoho fanoušků. Co ještě tato zázračná dívka jako vyslankyně dobra dokáže? To se v tomto pokračování dozvíte.

„Pozor na neviditelné hrozby.“

Nadpřirozený svět je opět ohrožen. Dochází k nečekaným útokům, což vyžaduje přijetí nouzových opatření. Dokonce došlo k zamrazení nejvyššího vedení nadpřirozeného světa! Úřad svedl vinu za zamrznutí času na čaroděje. A Amari je čarodějka… Je to důvod, proč bylo zrušeno její pozvání na letní tábor, který právě začíná? Aby se Amari stala právoplatnou členkou Úřadu, bude se až do svých osmnáctých narozenin školit a každý rok skládat zkoušky. Na letní tábor zkrátka musí vyrazit!

„Na světě se toho děje víc, než obyčejné lidské oko dokáže odhalit.“ 

Nejspíš tušíte, že Amari se nehodlá vzdát. Prostě všem ukáže, že čarodějové za nic nemohou. Určitě existuje něco, co může udělat: třeba proniknout do Mezinárodní ligy čarodějů – společnosti, která sdružuje čaroděje a existuje už celá staletí. Přijde Amari na to, co způsobilo zamrznutí času? Podaří se jí očistit nejen své jméno, ale i všech ostatních čarodějů?

Jak už to tak u sérií bývá, než se čtenáři dočkají dalšího pokračování, zapomenou, co všechno se odehrálo v prvním díle. I mně se to bohužel stává – od vydání prvního dílu o Amari už uběhly dva roky. Proto oceňuji, když autoři důležité okamžiky zopakují. Ideální je, když autor začne přímo nějakým shrnutím, ve kterém nastíní, co hlavní hrdinové v předchozím díle prožili. Nic takového v této knize nenajdete, ale přece jen vás B. B. Alston nenechá úplně tápat a několik důležitých okamžiků postupně (i když spíše okrajově) zmíní. Pokud si chcete vyprávění plně užít, doporučuji před čtením nahlédnout do předchozího dílu a připomenout si, o co v něm šlo. Já jsem to tak udělala a díky tomu jsem se do pokračování bez problémů začetla, aniž bych přemýšlela, kdo je kdo a co se dříve vlastně stalo.

Amari je velká bojovnice, což už dávno prokázala. Ani tentokrát se ničeho nezalekne, takže se můžete těšit na další pořádné dobrodružství. Čekají vás zvraty i pořádná dávka napětí. Příběh o Amari je pohádkou, která potěší nejen děti, ale i dospělé. Sama jsem toho důkazem: i když už jsem dávno dospělá, k podobným knihám se ráda vracím. Nadpřirozený svět, magie, kouzelné předměty, kletby, zaklínadla – to je moje!

Nesmím zapomenout pochválit překlad – lidé si to příliš neuvědomují, ale překladatelé hrají velmi důležitou roli. Právě oni rozhodují o tom, jak úspěšná kniha bude. Nedovedete si představit, jak těžké je překládat příběh, v němž autor vytváří nový nadpřirozený svět. Překladatelé musí přijít s naprosto novými výrazy, které dokonale vystihnou vše, co měl autor na mysli… Tady však překladu nemohu nic vytknout.

Komu se bude kniha líbit? Fanouškům Harryho Pottera, série Nikdyuš nebo i série Cestovní kancelář Jinosvěty. Všechny zmíněné příběhy spojují kouzla a originální nadpřirozený svět. Myslím, že Amari oproti ostatním zmíněným příběhům není mezi čtenáři tolik známá a je to obrovská škoda. Svět, ve kterém se pohybuje v sobě ukrývá obrovský potenciál a já jsem zvědavá, jaká dobrodružství na tuto hlavní hrdinku ještě čekají. První díl jsem si zamilovala, i druhý je naprosto skvělý. Má očekávání byla naplněna a já jsem si čtení opět užila.

Ukázka:

Ale ty taková nejsi, Amari. Jsi ta nejstatečnější osoba, jakou znám. Teď máš spoustu fanoušků, ale já si pamatuju, když tě všichni nesnášeli za to, že jsi čarodějka. Ale tys nedovolila, aby ti to zabránilo zachránit celý svět. Jsi pořád ta samá holka jako tehdy. Běž a získej ty odpovědi, které hledáš. Je to jediný způsob, jak si můžeme být jisté, že jsou čarodějové nevinní.“
Zhluboka se nadechnu a pak zase úplně vydechnu. Je to vážně jediný způsob, jak se o tom ujistit. „Máš pravdu, jako vždycky. Je čas, abych byla statečná.“ Jestli je i ta nejmilejší Maria Van Helsingová členkou Ligy, tak to nemůže být zase tak špatné, nebo jo?
Elsie se usměje. „A jsem taky hrozně zvědavá, jak tahle vizitka funguje… z čistě vědeckého hlediska, samozřejmě.“
Zaculím se. „Jak říkáš.“
Jdeme do koupelny a rozsvítíme. Na vizitce se píše, že stačí přiložit vizitku k zrcadlu a ten tajemník nám bude na dosah. Ale jak přesně to proběhne?
Elsie si narovná brýle. „Myslíš, že je to jako videohovor, že se prostě objeví přímo v zrcadle?“
Pokrčím rameny. „Možná si radši stoupni do chodby, pro všechny případy. Správně bys o nich neměla vůbec vědět, vzpomínáš?“
Elsie přikývne a postaví se tak, aby na ni nebylo vidět.
Rozhodnu se vizitku nejdřív vyzkoušet, nechám ji jenom lehounce dotknout skla. K mému překvapení se zrcadlo rozvlní jako vodní hladina. Vyměníme si s Elsie překvapené pohledy.

Amari a Velká hra. Brno: Jota, 2023.

logo_Jota