Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes se zaměříme na literární tvorbu moderátorky a spisovatelky Lucie Bechynkové, která se proslavila zejména svým oceňovaným podcastem Opravdové zločiny. Založila jej společně s kamarádkou Bárou a v začátcích nejspíš ani jedna z nich netušila, jak úspěšný nakonec bude! 

Pokud jste o Lucii zatím neslyšeli a rádi si poslechnete či přečtete různé příběhy zločinců, nastal nejvyšší čas se s ní seznámit. Na svém kontě má totiž i několik knih. A my si dnes představíme dvě z nich, které vyšly pod záštitou nakladatelství CPress: Ženy zločinu a Neodpovídej.

Nejprve se blíže podíváme na knihu Ženy zločinu. Už ze samotného názvu je zřejmé, čím se autorka zabývá: ženami, které mají na rukou krev. Na první pohled jen těžko odhadnete, čeho všeho jsou lidé schopni. A je úplně jedno, zda jde o muže či ženu. Mnoho lidí má spíše obavy z mužů. Ženy jsou považovány za křehké bytosti, které ve společnosti potřebují ochranu a zastání. Ale věřte, že i ony mohou být smrtelně nebezpečné! Co myslíte, co ženy k brutálním činům vede? A jaké trestné činy páchají? Možná budete překvapení, jak kruté dokážou být… Díky Lucii nahlédnete do života kriminálnic z České republiky i ze zahraničí. Přečtete si o brutálních činech poslední ženy popravené ve Velké Británii Ruth Ellis, ďáblovy dcery Sharon Carr, travičky Anny Píčové, řezníkovy ženy Emilie Bučkové a dalších.

„I my ženy jsme občas schopné tak děsivých činů, až mě to samotnou při pátrání po příbězích pro Ženy zločinu překvapovalo.“

Moc se mi líbí, jak autorka celou knihu uchopila. Nezapomněla totiž nahlédnout na trestné činy spáchané ženami i z dalšího úhlu pohledu: čtenářům ukáže, jak vypadá život např. policistky, soudní psycholožky a ředitelky věznice. Zapojila tedy do svého vyprávění další inspirativní ženy, které k dané problematice rozhodně mají co říci. Všechny tyto ženy stojí na správné straně zákona – ovšem se zločiny páchané ženami se setkávají denně. Troufnu si tvrdit, že si je oblíbíte a se zatajeným dechem budete sledovat, čemu všemu musí (především ve svém pracovním životě) čelit. Díky zpracovaným rozhovorům blíže poznáte policistku Helenu Kahnovou, která s kolegou a partnerem Tomášem Gregorem z Odboru pro boj s organizovaným zločinem odhalila tvz. Berdychův gang, soudní znalkyni a forezní psycholožku Ludmilu Čírtkovou, Markétu Sailer z Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra, vězeňskou dozorkyni Janu a bývalou ředitelku ženské věznice Světlá nad Sázavou Gabrielu Slovákovou.

Ačkoli nejde o typickou beletrii, myslím, že Ženy zločinu osloví každého milovníka krimi příběhů. I toto vyprávění se vyznačuje určitým napětím. Já jsem se do knihy okamžitě začetla a během čtení mi neustále „běhal mráz po zádech“ – stačilo si uvědomit, že vše, o čem autorka píše, má reálný základ. Nenechte si ani vy ujít tento unikátní mix příběhů žen, které se ocitly za mřížemi, i těch, které léta pracují na straně zákona.

A pokud přece jen raději sáhnete po klasické beletrii, tak mám tip na čtení i pro vás. V říjnu totiž Lucii vyjde detektivní román Neodpovídej, který představuje její beletristický debut. Lucie si vybrala aktuální téma, ke kterému má díky svému podcastu velmi blízko. Zavede vás do virtuálního světa, kde se pohybuje mnoho různých lidí – hodných i zlých. Však kdo z vás nikdy nezkusil třeba online seznamku? A uvědomujete si, že v online světě nikdy nevíte, na koho narazíte? Možná, že zrovna ten přitažlivý muž, který vás na sociálních sítích oslovil, něco skrývá… Hlavním hrdinou příběhu je policista Marek Tengler. Právě on se snaží odhalit vraha, který se pohybuje po Praze. Jenže čas je neúprosný a vrah už si vybírá další oběť…

Lucie má na svém kontě již několik knih, takže i když je Neodpovídej jejím beletristickým debutem, rozhodně to na knize nepoznáte. Opět jde o napínavé čtení! Všichni dobře víme, že virtuální svět je plný nástrah. Přesto se kdykoli kdokoli z nás může ocitnou v situaci, kdy nebude dostatečně obezřetný. Vždyť už naši rodiče nám v dětství říkali, že nemáme věřit lidem, které neznáme! Já mohu podotknout jediné: Lucie v knize velmi dobře zúročila veškeré své zkušenosti se zločiny, které díky své ostatní tvorbě nasbírala. Neváhejte a pusťte se do čtení! Ve vašem oblíbeném knihkupectví knihu najdete již od 19. října. Doporučená cena je 399 Kč, ale na webu nakladatelství Albatros Media ji pořídíte se slevou.

Obě knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92