Bez názvuMilujete Sherlocka Holmese a je vám líto, že sir Arthur Conan Doyle už nic nenapíše? Laurie R. Kingová je snad jeho inkarnace, jinak si to neumím představit! Každopádně stvořila v těch dvou dílech na téměř osmistech stránkách příběh, který vyniká z mnoha úhlů pohledu. Nechme na chvíli stranou fakt, že její styl je brilantní, v ničem si nezadá s originálem a že recenze na zadní straně knihy, které snad původního autora až zahanbují, jsou i při nejvíce kritickém pohledu prostě pravdivé.

Dostáváme se k opravdovému Sherlockovi

Samozřejmě se příběh odehrává za fiktivního života Sherlocka Holmese, v době těsně před první světovou válkou a během ní, částečně pak Hrůzná vláda žen je z poválečného období. Ale pořád někde u kraje a občas zmiňován je právě sir Arthur Conan Doyle, který tu je za spisovatele, který o Sherlockovi, jakožto geniálním detektivovi, píše příběhy, ale stále zůstává v pozadí. Autorka knihy tak velmi dobře vytváří uvěřitelnou atmosféru, že Sherlock Holmes skutečně existuje a my máme jedinečnou možnost mu stát za zády.

Jsme žena po jeho boku

Navíc jsme po jeho boku v roli ženy. Mary Russellová se s ním potkává jako patnáctiletá náhodou na skotském odlehlém venkově a oba už tuší, že potkávají partnera stejně bystrého, avšak  jiného myšlení. Takže tu je drzé, bystré patnáctileté pískle, které nám v průběhu druhého dílu dospěje k jednadvacátým narozeninám a k ženě, která si detektivní řemeslo osvojí s grácií a lehkostí Sherlocku Holmesovi vlastní. A přiznám se, že fakt, že jsme v knize ženou, není tak často zdůrazňován. Kdepak, nečekejte od toho romantiku… Takhle nějak to Sherlock s ženami asi opravdu měl. Opět další bod za dokonalou studii postavy pro autorku!

Prostředí, ze kterého mlžně mrazí….

Je to věru psychologický kousek. Jak díky postavám, a především oběma hlavním aktérům, tak i díky věrnému popisu reálií. Anglický venkov, studentská léta, válka, to si užijeme spíše v Holmesově učednici, ale parádní povánoční mlhavý a lezavě studený Londýn v Hrůzné vládě žen.

Ukazuje historický obraz společnosti

Především druhý díl, Hrůzná vláda žen, ukazuje na situaci těsně po válce, kdy je Anglie plná „přebytečných žen“, které ale za doby války na sebe musely vzít mužské činnosti a funkce, k nimž se nyní vrací přeživší muži, kteří ale z velké části nejsou schopni plnohodnotného života vinou válečných traumat. Probouzí se vlna ženské emancipace a do jednoho takového spolu průkopnic práv žen se i s lehce mysteriozním tématem podíváme…

Tajemství a všechno o tři kroky zahaleno

Na dílech Arthura Conana Doylea bylo vždy zábavné a vzrušující to, že všechno bylo zahaleno tajemstvím ne o krok, ale rovnou o tři kroky dopředu a nebylo při nejlepší vůli možné jakkoliv předvídat rozuzlení. Ani Laurie R. Kingová nedává moc šancí čtenářům, aby pronikli do dedukcí obou hlavních aktérů, což dokázalo vytvořit velmi podobnou atmosféru.

Jedním slovem – je to dokonalá, precizní pocta původnímu autorovi. A jestli vám chybí nové příběhy Sherlocka Holmese, tady jsou! V plné parádě… Navíc při pohledu na bibliotéku a osobní stránky Laurie R. Kingové si nezbývá než mnout ruce a doufat, že česká nakladatelství jich co nejvíce nakoupí a přeloží do češtiny.

Ukázka:

Vždycky jsem nenáviděla, když Londýňané s tak neskrývanou hrdostí vyzdvihovali „zvláštnůstky“ a „vrtochy“ metropole, nebo se o své mlze husté „jako mlíko“ vyjadřovali jako pyšní rodiče o svém nezkrotném a patologicky destruktivním spratkovi. Já si prostřednictvím krátkozrakosti užívala svou soukromou mlhu celý život, tudíž jsem neshledávala nic zábavného na brouzdání ulicemi s napřaženýma rukama, nemluvě o tom, že neustálé otírání brýlí, které mi stejně k ničemu nebyly, mě vytáčelo natolik, až jsem zvažovala, jestli si je rovnou nesundat a nenosit je schované, dokud se Temže milostivě nerozhodne vrátit se zas do koryta a do kapalného skupenství.

Popravdě jsem také odjakživa trpěla mírnou klaustrofóbií a napětí způsobené potlačováním otravného iracionálního strachu se ve mně spojilo s naprosto racionální ostražitostí a přimělo mě litovat, že se mě inspektor nerozhodl na noc zamknout v cele, neboť z toho, co jsem věděla, se v závojích mlhy klidně mohl ukrývat další mladý nadšenec s nožem, ochotný navázat tam, kde jeho předchůdce selhal.“

 

Holmesova učednice – Laurie R. Kingová. Argo, 2016.

Hrůzná vláda žen – Laurie R. Kingová. Argo, 2016.