„Napínavý román o tom, co se stane, když všudypřítomná korupce a masové veřejné nepokoje zničí i poslední iluzi o tom, že ještě žijeme v právním státě.”

Michael Byrnes zvolil pro svou knihu Bounty naprosto skvělé téma: internet a jeho moc. Jen málo z nás si skutečně uvědomuje, jak velkou hrozbou by tato síť mohla být. Jen málo z nás tuší, co by bylo možné přes něj rozpoutat. A přesto si většina z nás život bez internetu už vůbec nedovede představit. Je součástí našich běžných životů. Spása a nebezpečí v jednom.

„Moc je velmi lákavá věc. Nutí jinak skromné lidi dělat hlouposti.”

Co je pro knihu netypické, je její hlavní hrdina. Respektive hlavní hrdinka: tou je totiž internetová stránka bounty4justice.com. Jejím hlavním posláním je využití globální sítě k taktickému boji proti elitářství a tyranii, stejně jako podpora společné spravedlnosti a svobody. A to vše za jakoukoli cenu. Jednoduše řečeno na této stránce najdete profily lidí (včetně veškerých informací o nich), kteří si zaslouží zemřít. V minulosti totiž provedli něco, za co nenesli odpovědnost a čím poškodili obecný blahobyt a ublížili nevinným lidem. O vině a nevině rozhoduje sama veřejnost. Každý má možnost se po zaplacení poplatku na stránku zaregistrovat a hlasovat. Pokud na jazýčku vah spravedlnosti převáží vina, nabíhá u takového profilu odměna za zabití. Pak už stačí jen málo: zabijete daný cíl, poskytnete video, které smrt osoby jednoznačně prokáže, a získáte odměnu. Bounty4Justice funguje na hraně zákona (spíše za hranou, ale to bude opravdu těžké dokázat), v podstatě nabádá k vraždám na objednávku.

„Pokud selže právo, musí se prosadit spravedlnost.”

Bounty4Justice je dokonalým nástrojem sloužícím k usmrcení řady osob. Byla vytvořena digitálními „kouzly”, jenž vyžadují neuvěřitelné programovací schopnosti a podrobné znalosti sítí. Ani specialisté na kybernetickou bezpečnost si neví rady. Nikomu se nepodařilo ji zablokovat, nikdo netuší, jak velký mezinárodní incident nakonec může být rozpoután. A věřte, že pouhá snaha o její zablokování bude tvrdě potrestána.

„Bounty4Justice se stala největší hrozbou. Začala s bankéři, násilníky a podvodníky. Pak se přesunula k prolhaným novinářům a úplatným obchodníkům, poté k prominentním místním a státním funkcionářům a případně i senátorům a kongresmanům, čímž dokázala, že nikdo před ní není v bezpečí.”

Celý thriller je ve znamení boje s časem. Seznam lidí, kteří by si dle veřejného míněný zasloužili smrt, neustále narůstá. A před agentem FBI Romanem Novakem stojí těžký úkol. Musí zjistit, kdo za vším stojí. Je nutné docílit toho, aby byla Bounty4Justice vyřazena z provozu. Nebo alespoň zastaveno zabíjení. Zároveň je třeba ochránit (nejlépe) všechny možné cíle, které čekají na smrt. Jenže je jich tolik, že to prostě není možné a ztráty se neustále zvyšují. Situace se ještě více komplikuje, kdy začnou umírat i nevinní. Kdo bude další obětí? Novak netuší, s kým má tu čest. Snad vše pochopí ve chvíli, kdy se na seznamu ocitne i on.

„Není nic nebezpečnějšího než člověk, který nemá co ztratit.”

Nejsem schopna ohodnotit odbornou stránku tohoto díla (ve smyslu toho, zda by vše, co je v knize popisováno, bylo skutečně možné a autor se nedopustil nějakých faktických chyb), ale jako laik mohu s čistým svědomím říct, že mě příběh opravdu zaujal a hlavně bavil. Byl čtivý, svižný a vše je v něm podáno a vysvětlováno tak, abyste to chápali bez rozsáhlých odborných znalostí z oblasti informatiky. Zkrátka nemusíte být odborníky na svět jedniček a nul.

Holý text je doplněn o různé e-maily, vyšetřovací zprávy, konverzace z chatových místností a statusy, které si mezi sebou vyšetřovatelé a další osoby posílají. Myslím, že v poslední době je takovéto oživení mezi čtenáři docela oblíbené.

Co mě dostalo, je rozuzlení. Autor totiž zvolil značně šalamounské ukončení. Dalo se by se říct, že na jednu stranu prozradil vše a na druhou stranu vůbec nic. Pokud několik závěrečných stránek budete číst pozorně, tak pochopíte, co vám Michael Byrnes mezi řádky sděluje. A mně se to takhle líbilo, není to úplně typické, takže se tím autor rozhodně vymezí od ostatních. Zároveň mám ze závěru trochu pocit, jako kdyby si nechával otevřená vrátka, pokud by se rozhodl napsat pokračování. A proč ne? Já bych si ho přečetla.

Myslím, že Bounty se bude líbit všem, kteří s chutí přečetli třeba Blackout od Marca Elsberga. Obě díla mají mnoho společného Např. katastrofický scénář, mezinárodní přesah a snahu zachránit svět před současnými hrozbami.

Ukázka:

„Dobře, cítím se hrozně,” začala rozechvělým hlasem a oči měla smutné. „Myslím, že kdybych něco řekla dřív…” Dillová si odkašlala. „Jak víte, minulý týden dostával pan Lombardi výhrůžky. E-mailem a zprávami.”

„Pověste nám, jaké výhrůžky to byly,” zeptal se Rooney. „Byly to výhrůžky smrtí. Stále stejná zpráva dokola. Pouze se měnila ta čístla.”

„Čísla?” podivil se Rooney.

„Částka v dolarech. Odměna.”

Slovo „odměna” upoutalo jejich pozornost. Novak si s oběma detektivy vyměnil rychlé pohledy. 

„Chtěla bych vám přečíst tu poslední zprávu,” řekla a otevřela laptop. „Je tak zvláštní. Nejdříve jsem si myslela, že je to vtip. Ale ta zpráva pořád chodila…”

Bounty – Michael Byrnes. Omega, 2017.