Cestovatelka je druhým a zároveň posledním dílem romantické série, která vypráví o cestování časem a o nalezení lásky napříč stoletími. Cestovatelka si pro nás přichystala mnoho nečekaných zvratů a odtajní nám mnohá tajemství. Každá kapitola nám přináší nové a nenadálé skutečnosti.

Čtenáři jsou vrženi rovnou do děje – do místa, kde jsme hrdiny v Pasažérce opustili. Do momentu, kdy se cesty Etty a Nicholase rozdělily. Oba zamilovaní milenci se snaží zachránit svět a zároveň se dostat zpátky k sobě. Etta konečně poznává svého biologického otce a blíže spolupracuje s Trny. Nicholas na druhé straně spojil síly se Sophií, kterou dříve nemohl vystát. Oba mají v cestě mnoho překážek, ale nevzdávají se. Hrdinům nastávají perné časy. Astroláb chtějí získat všichni (především nepřátelé), rozbíhá se tedy nebezpečný boj a dopředu není jasné, kdo v něm zvítězí.

„Život mě zavedl na neočekávanou cestu,“ odpověděl, „a tou jsem se dostal až sem. Jenže to, co mě čeká, je směr, kterým by se neměl dát nikdo, koho znám, protože odporuje všemu, v co věří moje srdce. K čemu je mi život, když obětuji duši?“

Tahle duologie je složená z prologu, 34 kapitol a epilogu, kterým se s konečnou platností rozloučíme s oblíbenými hrdiny. Kniha je psána er-formou a přibližuje nám události kolem hlavních hrdinů, piráta Nicholase Cartera, který na vlastní kůži poznal otroctví a Henrietty Spencerové, nadané houslistky pocházející z 21.století. Celý příběh vypráví o honbě za astrolábem, který má moc přetvářet dějiny. Všichni ho chtějí a nikdo se nechce vzdát, v sázce jsou životy milionů nevinných lidí.

Cestování časem je oblíbeným tématem u mnoha sci-fi knih. Série Pasažérka alespoň vyčnívá svými krásnými obálkami, které čtenáře zaujmou na první pohled. Po prvním díle, který mě poněkud zklamal, mě druhý díl naopak překvapil. Kniha je opravdu plná akce a napětí. V každé kapitole se něco děje a hrdinům jde často o život.

Ale více než čest a povinnost pro něho znamenala Etta. Musel ji najít, pomoc jí, najít s ní cestu ven z celého neštěstí, jak jí to slíbil. Byla přece jeho společnice. Jeho srdce.

Moc ráda čtu a ještě radši cestuji, takže v téhle knize jsem spojila obě mé záliby. Dobrodružný příběh nás totiž zavede nejen do Texasu, Londýna, Petrohradu, Ria de Janeira, New Yorku, Nassau, Vatikánu, ale i do období před naším letopočtem. V knize se dokonce obdivně mluví i o naší krásné Praze. Společně s Cestovatelkou tak procestujeme několik století a mnoho zajímavých lokalit.

V Cestovatelce se opět dozvíme trochu více o cestování v čase, poodhalíme i minulost a nejrůznější úskalí, která s sebou cestování přináší. Kniha je poměrně objemná, protože se do ní musel vejít celý neobyčejný příběh o jedné velké lásce a především vyprávění o zuřivém boji o budoucnost lidstva.

Ironwood. Pořád tihle Ironwoodovi. To jméno se u nich doma jen cedilo přes zuby, jako se mluví o démonech, kteří se jako stíny stále vracejí soužit své nepřátele.

V knize se opět objevuje název místa a přesný datum, kde se zrovna hrdinové nacházejí, aby se čtenář dobře orientoval v ději. Kromě známých tváří se setkáváme i s novými hrdiny, kteří oživí děj. Staří hrdinové projdou vývojem a jejich charakter se mění.

Na Cestovatelce se mi líbila i samotná nepředvídatelnost děje, do poslední chvíle jsem nevěděla, pro jaký konec se autorka nakonec rozhodne. A to nemluvím o překvapivých zvratech, které si pro nás v průběhu čtení připravila. Čtenář tak nemá ani chvíli klid, protože se stále něco děje.

Jsem sirotkem svého času. Moje časová osa je změněná. Budoucnost v nenávratnu.

Alexandra Brackenová je mladá americká spisovatelka, která se narodila v Arizoně, momentálně žije ve Virginii se svým psem a hromadou knih. Vyrůstala v rodině zbožňující Star Wars, kteří společně jezdili na srazy fanoušků a sbírali nejrůznější tematické předměty. Sama autorka tvrdí, že vášeň jejích rodičů u ní zažehla jiskru rychle se rozvíjející fantazie a především lásku ke čtení. V současné době se na plný úvazek věnuje psaní. Brackenová se pyšní sérií Pasažérka, The Darkest Minds či The Dreadful Tale of Prosper Redding.

Ukázka:
Henry se k ní otočil. „A to je to, co bych rád, abys pochopila, Etto. Je mi tě líto, protože vím, že tvoje budoucnost není taková, jakou si ji pamatuješ. Vím, jak to bolí, když tvůj život, přátelé i sny najednou zmizí. Všichni jsme se museli smířit s tím, že smíme věrně sloužit jen a jen času samotnému. Je to naše dědictví, náš národ, naše historie. Ale budoucnost, kterou znáš, je plná šarvátek a válek, nepodobná míru, který panoval před zásahem Cyruse Ironwooda.“ Etta pochopila, že smutnila nejen za svým snem proslavit se jako koncertní houslistka, ale i za Alicí. Pomalu jí docházelo, že má v životě důležitější úlohu a že může hrát, jen bez nároku na uznání davu a úspěch. I tak na ni ale myšlenka na úplně odlišnou budoucnost byla trochu moc.

Cestovatelka – Alexandra Brackenová. Cooboo, 2017.

logo knihcentrum rodinka