14248894_10202316888360492_547531213_nSpisovatelku Rainbow Rowellovou určitě není nutné představovat – její díla v poslední době rozhodně patří mezi bestsellery a většina z vás ji jistě zná. Přiznám se, že já jsem napjatě očekávala její novou knihu s názvem Nedej se, která slibuje příběh duchařský, milostný i detektivní. Musím říct, že v tomto smyslu svůj slib splnila.

Hlavním hrdinou je osmnáctiletý Simon Snow, který navštěvuje Watfordskou školu magických umění. Ano, Simon je kouzelník. Ovšem takový, který čas od času nemá svá kouzla zcela pod kontrolou. Do Watfordu se vrací každý rok, ale letní prázdniny tráví po dětských domovech. Teď Simon nastupuje do posledního (osmého) ročníku. Podle Mága, který je ředitelem Watfordu, je Simon nejmocnějším kouzelníkem, jakého svět mágů kdy měl. Otázkou ovšem je, zda je to pravda… Právě Mág Simona objevil – přišel za ním do normálního světa, vysvětlil mu, kdo vlastně je, a od té doby mu tak trochu nahrazuje otce. Jenomže jsou Mágovy úmysly opravdu zcela čisté?

„Na Watfordu je magie vzduch, který dýcháme. Tam jsem díky ní součástí něčeho většího, ne ten, kdo se liší.“

Vedle Simona se čtenáři seznamují s jeho věrnou kamarádkou Penelopou Bunceovou, přítelkyní Agátou a spolubydlícím Bazem. Jednotlivé kapitoly jsou napsány právě z pohledu těchto osob. Nevěřili byste, jak zajímavý milostný trojúhelník může z těchto postav vzniknout. Přestože jejich vztahy jsou různě propletené, dokáží společně s většími či menšími obtížemi bojovat proti Pletichovi, který podniká útoky na Watford od doby, co tam Simon chodí. Zatímco Pleticha je největší hrozbou mágů, Simon je jejich největší nadějí. Proč? Simon je Vyvolený. Většina lidí z kouzelnického světa ví, kdo Simon je. Většina lidí věděla, že přijde. Existuje totiž proroctví – o neskutečně mocném kouzelníkovi, který přijde a vše spraví, o největším mágovi, o Vyvoleném. Jenomže Simon nedokáže svou moc zcela unést, nedokáže ji plně ovládat. A pokud někdo nedokáže svou magii plně ovládat, není to opravdový mág a jen těžko ho ostatní mágové respektují.

„Umíš-li dodržet dané slovo, měla by slova stačit.“

Podle mého názoru má zatím poslední počin Rainbow Rowellové velký potenciál. Zavádí čtenáře do světa magie, mezi kouzelníky a čarodějky, kteří přebývají s obyčejnými lidmi a jsou neustále obklopeni každodenní magií. Svět magie mám v knihách ráda, tato je navíc okořeněná příběhem detektivním i milostným, což je příjemné zpestření. Rowellová k tomu všemu prokázala, že opravdu umí pracovat s emocemi a v tomto směru jsou její postavy dokonalé. Zároveň však musím přiznat, že na začátku knihy jsem prožívala poměrně velké zklamání a přemýšlela, zda má vůbec cenu pokračovat ve čtení. Vysvětlení je jednoduché: dějová linie pro mě až příliš připomínala Harryho Pottera – škola čar a kouzel ve Watfordu se podobá Bradavicím, Vyvolený Simon Snow samotnému Harrymu Potterovi, jeho kamarádka Penelopa Hermioně, ředitel Watfordu Mág připomíná Brumbála, Pleticha Voldemorta a cílem obou děl je záchrana světa magie. Knihy tak mají i přes rozdíly hodně společného, jenomže Harry Potter je a také zůstane prostě jenom jeden. Pokud i vy máte stejný dojem jako já, mám pro vás jednu radu – nevzdávejte to a pokračujte ve čtení. Po chvíli získá Nedej se od Rowellové zcela jiný spád, stanou se věci, které nečekáte a kterými vás Rowellová naprosto odzbrojí. A rozhodně nebudete litovat, že jste knihu začali číst.

Ukázka:

Ještě jsem pořádně nepobral, že magie existuje, a on už mi vykládal, že ji něco zabíjí – pojídá, hubí – a že jedině já proti tomu něco zmůžu: „Jsi příliš mladý, aby se s tebou hovořilo o takových věcech, Simone. Ale nebylo by spravedlivé, abych to před tebou dál tajil. Zlořád Pleticha je největší hrozba, jaké svět mágů kdy musel čelit. Je mocný, je všudypřítomný. Bojovat s ním je jako bránit se spánku, když jsi dávno za hranicí vyčerpání. My s ním však musíme bojovat. Chceme tě zachránit, přísahám, že nasadím třeba vlastní život. Ale ty, Simone, se musíš co nejdříve naučit bránit sám. On je pro nás největší hrozbou. A ty největší nadějí.“

Ohromením jsem se nezmohl na slovo, na žádné otázky. Celý první rok na Watfordu jsem si pořád dokola říkal, že se mi to jen zdá. A celý druhý zas, že nezdá… Přežil jsem zlobří útok, rozbil napadrť kamenný kruh a vytáhl se o třináct centimetrů, než mě napadlo položit onu skutečnou otázku: Proč já? Proč musím s Pletichou bojovat zrovna já? 

Nedej se – Rainbow Rowellová. Yoli, 2016.

bux int k1.indd