such_a_bookworm_by_kenrocksLéto je pro knihomoly nejlepší období, co se čtení knih týče. Je to období volna a oddechu, a mnoho z nás tak vyráží na dovolené se svými milovanými společnicemi – knihami. Podívejte se, co vše jsme stihli přečíst u nás v redakci, třeba právě zde najdete inspiraci.

Markéta: Vzhledem k mě životní situaci jsem v posledních měsících četla především knihy na téma těhotenství, porod a vývoj dítěte. Vesměs publikace doporučené v předporodním kurzu, od kamarádky nebo na internetových fórech. Nejlepší, což i dál doporučuji, vnímám od nakladatelství Grada Něžná náruč rodičů a Rozvíjej se děťátko. Jinak jsem zvládla i detektivní román Příběh Pegasus.

Tereza: Za prázdniny jsem stihla brigádničit na letním koupališti, uspořádat oslavu narozenin, relaxovat u seriálů a přečíst deset knih. Nejvíc se mi líbila novinka z nakladatelství Cooboo – Dvůr trnů a růží, neskutečně napínavý příběh na motivy Krásky a zvířete, který jsem si zamilovala a těším se na další díl. Také jsem si musela pořídit nejnovější příběh od mé oblíbené autorky Jojo Moyesové s názvem Jeden plus jedna – opět krásný, dojemný příběh. S touto autorkou nešlápnete vedle, je to sázka na jistotu. K létu neodmyslitelně patří letní láska a tu jsem prožila s hlavními hrdiny knihy Léto, kdy jsme se poznali. A Dědička mi zpříjemnila chvíle během cesty autem, když jsme navštívili zámek Dačice, kde jsem si alespoň na chvíli mohla připadat jako princezna.

Ivana: Série Čokoláda – Joanne Harrisová. Pod sérií s názvem Čokoláda se skrývají celkem tři knihy J. Harrisové: Čokoláda, Krysařovy střevíce a Broskve pro otce Francise. Já jsem si s nimi rozhodně zpříjemnila léto. Jde o romány pro ženy, které jsou z velké části fiktivní, protože hlavní hrdinka Vianne Rocherová je nositelkou zvláštních, téměř kouzelnických, schopností – tohle prostě v běžném životě nezažijete. Kouzla a čáry však činí tyto romány mnohem poutavější. Čtení není nijak náročné, u jednotlivých příběhů plných lásky, čokolády a kouzel si prostě odpočinete, což je přesně to, co vyhledávám pro letní večery. Všechny tři díly mě bavily a určitě jsem neměla pocit, že by úroveň jednotlivých románů byla sestupná. Ale pozor – mohu vám zaručit, že během čtení budete mít neustále chuť na čokoládu. Katarina Bivaldová – Čtenáři z Broken Wheel doporučují je román o lásce – o lásce ke knihám. Právě proto ho doporučím spíše knihomolům, jelikož se celý točí kolem knih. Navíc z něj můžete nasbírat další tipy na čtení, což je pro knihomoly příjemným bonusem. Hlavní hrdinkou je Sara Lindqvistová – obyčejná dívka, která zasvětila celý svůj život právě knihám. Někteří dokonce tvrdí, že se prostřednictvím nich schovává před životem… Teď však stojí před zásadní otázkou: číst nebo žít? Co myslíte, jak se rozhodne? Nedej se – Rainbow Rowellová – také jste se těšili na nové dílo autorky několika bestsellerů Rainbow Rowellové? Já jsem s touto knihou slibující příběh duchařský, milostný i detektivní strávila konec léta. Nejprve musím říct, že jsem byla zklamaná. Přestože mi to k Rowellové nesedělo, byla jsem otrávená z počáteční až příliš velké podobnosti s Harrym Pottrem. Dokonce jsem začínala být přesvědčená, že to ani nedočtu. Nicméně vydržela jsem a nelituji: celý příběh po chvíli nabral úplně jiný směr a Rainbow Rowellová ukázala, že psát prostě umí.

Jana: Já jsem prázdniny využila především ke čtení knih, ke kterým jsem se přes rok nedostala (a přiznám se, že na mě z knihovničky jich kouká dost už nějaký ten pátek). Jako první jsem tedy sáhla po Alchymistovi. Slyšela jsem z různých stran, jak tomu a onomu kniha změnila život, jak to je krásný příběh… Ano, některé myšlenky tam byly skutečně krásné a spoustu věcí vás nutí k zamyšlení. Ono je snadné říct si ,,netrap se tím, co nemůžeš ovlivnit“ , ale trošku těžší je se toho držet. Kdyby byl každý člověk takový, že dokáže poroučet všem emocím a citům, tak jsme všichni vlastně dokonalí naprogramovaní roboti. Dle mého je hlavní hrdina ztělesněním ideálního člověka. Ale upřímně, bavil by vás naprosto dokonalý a ideální život mezi dokonalými lidmi? A co to vlastně ten ideál je? Přiznám se, že jsem se občas nutila, abych knihu dočetla. Pak jsem se pustila do naprosto oddechového čtení – Grey – 4. díl slavné Padesátky, v podstatě to byl první díl psaný očima Christiana. Zajímavý pohled, avšak trošku nudné číst vlastně to stejné ještě jednou.  A další dvě knihy, které jsem stihla přečíst byly Chybíš mi a Dívka ve vlaku. Oba příběhy byly skvělé svou zápletkou a děj měly napínavý od začátku do konce. Tyto jsem přečetla jedním dechem.

Aneta: Jelikož se mé prázdniny nesly v duchu plného pracovního nasazení, stihla jsem přečíst jen čtyři knihy. Po Farmě a Spálené obloze jsem sáhla z toho důvodu, že nesou označení psychothriller – tedy můj nejoblíbenější žánr. První ze zmiňovaných mě zaujala především svým nápadem. Do konce jsem ji ale dočetla jen proto, že jsem chtěla vidět, zda má pravdu matka nebo otec. Jinak někdy dost zdlouhavá, s poměrně přímým dějem. Závěr však byl nepředvídatelný a překvapivý. Spálená obloha mě naopak do děje naprosto vtáhla. Skvělá, napínavá kniha s mnoha dějovými zvraty. Navíc se jedná o autorčin debut – o to více ji fandím a těším se na její další knihy. Po těchto dvou ,,napínácích“ jsem sáhla po troše té romantiky. Alexandra Potter znamená pro mě vždy příjemné a oddechové čtivo a Láska z Paříže nebyla výjimkou. To nejlepší jsem si  nechala nakonec. Kniha Jeden plus jedna od Jojo Moyesové mě opět nezklamala. Kniha plná emocí a krásných myšlenek, kde se snoubí dva různé světy. Jojo je dokázala citlivě propojit a na všem zlém najít něco dobrého. 

Táňa: O prázdninách jsem přečetla – Oceán na konci uličky od Neila Gaimana, na který jsem byla hodně zvědavá, jelikož jsem na něj slyšela jen samou chválu. Příběh byl zcela jiný, než jaký jsem očekávala a asi právě i tím se mi tak vryl do paměti. Byla v něm smíchána realita s lehkou dávkou nadpřirozena a autor do celého příběhu vložil nádech problematiky, nad kterou se čtenář při čtení nejednou zamyslí. Rozhodně doporučuji!
Poprvé jsem se pustila do knihy od Liane Moriarty a není divu, že si ji oblíbilo tolik čtenářů. Její Sedmilhářky jsem přečetla během jednoho dne a už teď si brousím zuby na její další knihy. Příběh byl napínavý a celou dobu si zahrával se čtenářovou myslí – já sama jsem až do konec vůbec nevěděla, jaké vyústění na mě čeká – . Celkově mi příběh něčím připomínal seriál Zoufalé manželky či podobné seriály, kde napovrch šťastné ženy mají svá skrytá trápení.
Konečně jsem si mohla dokompletovat knižní sérii od CooBoo, když jsem si přečetla knihu První. Za mě můžu říct, že co se týče obálek, patří tato série mezi mé top. Princeznovské šaty prostě nemají chybu! S celkovým zakončením série jsem byla víceméně spokojená, ačkoliv bych nějaké mouchy našla, ale není jich zase tolik, aby to nějak zásadně ovlivnilo zhodnocení celé série.  I tady, jako u mnoha sérií, se mi líbil nejvíce první díl.
Po nadšení z prvního dílu série Láska podle Shakespeara jsme se pustila do dalšího dílu Marné lásky snaha, ale bohužel mě trochu zklamal. První díl rozhodně nepředčil a moje natěšení z celé série docela opadlo. Připadalo mi, že v prvním díle autorka vyplýtvala hodně dobrých nápadů a situací, a to se posléze podepsalo na druhém díle, který pokulhával. Je to docela škoda, když série tak dobře začala. Třetí díl si přečtu, jen doufám, že v něm autorka nabere novou vlnu fantazie.  A v neposlední řadě jsem se pustila i do zamilované sféry a to s knihami Hra s láskou a Dohoda s láskou. Patří sice do stejné série, ale navazují na sebe jen okrajově – tak, jako třeba u J.Lynn, tím, že se postavy z příběhu mezi sebou znají apod. – takže můžete klidně začít druhým dílem a nic se víceméně nestane. U této série se porušilo pravidlo „nejlepšího prvního dílu“, jelikož Dohoda s láskou naprosto převálcovala její předchozí díl Hru s láskou. První kniha byla taková až moc vyhnaná do extrémů a celkově až moc přeslazená. Mám ráda zamilované knihy, ale někdy je toho až moc. Naproti tomu Dohoda s láskou mě bavila víc. Příběh byl vtipnější a hlavní hrdinové mi také více sedli. Na pohodové čtení bych Dohodu s láskou (i Hru s láskou, pokud od ní budete očekávat trochu slabší příběh než u druhého dílu) rozhodně doporučila!

Foto: Deviantart/Kenrocks