14248981_1268088299877418_1155559244_nJak se připravuje kniha, která je plná zdrojů, výzkumů, statistik a ještě na ni spolupracovala celá trojice autorů? Jak se připravuje kniha s poměrně kontroverzním tématem – škodlivost soli? Proč konzumujeme příliš mnoho soli, jak škodí našemu zdraví a co s tím můžeme dělat – tak zní podtitul knihy Pozor, sůl! s jejímž jedním z autorů, jsem si připravila rozhovor.

Jiří Kuchař nám poví o tom, jak se taková kniha připravuje, jak je náročná a snad i jaké má na ni ohlasy, protože pro mnoho Čechů to mohou být informace až neuvěřitelné, přesto nesmírně logické. Sůl tu s námi není odpradávna, nejsme na ni zvyklí a může s velkou jistotou stát za mnohými civilizačními nemocemi.

Jste společně s Josefem Jonášem také autorem knihy o škodlivosti cukru (Hořká pravda o sladkém cukru). Byla kniha o soli také zamýšlena už v tu dobu jako součást série, nebo vyplynula tak nějak sama časem?

My jsme si na začátku spolupráce řekli, že bychom se rádi prakticky věnovali velkým společenským tématům. Po cukru následovala přírodní antibiotika a sůl pak byla docela logickým pokračováním.

Vaše knihy jsou pověstné pečlivostí a prací se zdroji, výzkumy, statistikami. Pracujete ve velké míře i se zahraničními zdroji. Když by se obyčejný člověk se zájmem třeba o problematiku škodlivosti soli chtěl dostat k relevantním informacím, kam byste mu doporučil? Aby zase čtenář neskončil někde v konspiračních teoriích…

V naší knize se žádných konspiračních teorií nedopouštíme, jen konstatujeme a dáváme dohromady fakta. Podobně jako když píše Benjamin Kuras o tom, že naší civilizaci hrozí zánik. Rafinovaný cukr a nadbytek soli jsou v tomto smyslu časované bomby.14281373_1268088313210750_1538867855_n

Kolik je vůbec prostoru, času a statistik věnováno tomuto tématu v České republice? Je vaše publikace už postavená v řadě s jinými hlasy proti přesolování, nebo jste první vlaštovky v naší malé republice?

Když se u nás koná nějaká konference, píší média o soli nadšeně jako zabijáku, bílém jedu. Trvá to pár dní a potom je ticho. Většinou se dočtete už jen obecné rady, solte méně a podobně. Lidé by si měli uvědomit hlavně to, že 80 procent soli si přinesou domů z obchodu, skrytou v průmyslově vyrobených potravinách.

Kam jde vůbec ten trend právě třeba v zahraničí?  Požadují už zákazníci méně solené nebo nesolené potraviny?

Jsem o tom přesvědčen, jak například pozoruji v obchodech se zdravou výživou v Německu nebo Švýcarsku.

Jak probíhá spolupráce tří autorů? Každý dodal něco?

Příběh každé knihy je jiný. V tomto případě jsme se na ní podíleli společnou měrou, Ing. Miroslav Légl a MUDr. Josef Jonáš víc životními a praktickými příběhy.

Kniha je něčím, co si mohou do rukou vzít generace lidí a třeba se za dvacet let ukáže, jak velkou pravdu jste, bohužel, měli… Já si přeju, aby do té doby lidstvo přirozeně pochopilo, že se solí se musí jako se zlatem. Tedy málo, vzácně a používat s velkou obezřetností.

Kdyby na tom měl zájem i potravinářský průmysl, jistě by to tak bylo.

14215163_1268088246544090_1139049925_o

Propagaci tohoto stylu vaření a i životního stylu bez přemíry soli by jistě bylo dobré věnovat hodně času. Kuchařka Miroslava Légla byla výtečná, jen mi v ní chyběly obrázky pro lepší motivaci. Neuvažujete jako nakladatelství o něčem více komerčním? Publikacích, které prvoplánově zaujmou třeba právě fotografiemi? Další série receptů….

Máte dojem, že slané a neslané jídlo vypadá jinak, takže by stálo za fotku? Další recepty nabídnul Miroslav Légl v knize Mezinárodní kuchyně bez soli a jiné chemie. Dohromady i s tou první je to přes 1500 receptů. To by většině lidí mělo stačit.

To zcela určitě, takže je to velká výzva pro každého! Jdete do toho? Musím potvrdit, že síla soli je opravdu jen síla zvyku.

O autorech

MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař společně napsali knihy Zdraví v ohrožení – Hořká pravda o sladkém cukru a její volné pokračování Tak chutná štěstí, bestsellery Svět přírodních antibiotik, Zdravé střevo a Tvoje strava je tvůj osud. Miroslav Légl je autorem průkopnických knih Vaříme bez soli a Mezinárodní kuchyně bez soli a jiné chemie. S jejich články a příspěvky se můžete pravidelně setkávat v měsíčníků Regenerace.