Na závěr letošního roku přinášíme ještě jeden tip pro všechny milovnice romantických příběhů dvojice žen, které píší pod pseudonymem Christina Lauren! Před pár dny totiž vyšel další jejich samostatný román: Rovnice lásky.

Tentokrát hrají v příběhu hlavní roli čísla, což je patrné i z názvu knihy. Věříte v sílu vědeckých dat? Jessica Davisová pracuje jako analytička na volné noze. Čísly se tedy zabývá každý den, odjakživa ji fascinovala a samozřejmě k nim má důvěru, protože nikdy nelžou. S jejich pomocí lze předpověď prakticky cokoli! Čemu jinému by tedy měla věřit než číslům? Pokud je dokážete správně interpretovat, nemohou vás oklamat. Jsou jasně daná a nenabízí žádný prostor pro zbytečné domněnky. O tom je přesvědčená do doby, než narazí na novou seznamovací aplikaci DNADuo. Aplikace hledá spřízněné duše na základě sady biologických dat. Stačí plivnout do zkumavky a výměnou dostanete seznam potencionálních spřízněných duší. Zní to jednoduše. Samozřejmě kompatibilita s vybranými muži je různá, takže pokud chcete mít jistotu, že si s budoucím partnerem skutečně budete rozumět, je třeba oslovit ty, u nichž je shoda co nejblíže k číslu sto, což se ovšem stává jen výjimečně.

Jess je k aplikaci skeptická. Randění má momentálně dost. Byla na schůzce s několika muži a vždy to dopadlo stejně… Žádný z nich ji nedokázal zaujmout. Vyslechla si mnoho zahořklých příběhů o rozpadlých manželstvích a další snad ani slyšet nepotřebuje. Navíc si většina mužů myslí, že výměnou za pozvání na drink je čeká noc plná nezávazného sexu. Hledají spíše pobavení než pravou lásku… Jenže Jess taková není. Doma na ní čeká sedmiletá dcerka, o kterou jako svobodná matka pečuje. Dobře našlápnutá kariéra nezávislé analytičky jí zajišťuje nepřetržitý přísun složitých matematických hádanek a na nic dalšího už jí nezbývá čas. Ani energie. Jess má svůj život ráda: dcerka je spokojené dítě, Jess dokáže vydělat tolik peněz, kolik potřebuje a má kolem sebe lidi (babičku a dědečka), na které se může spolehnout. Přesto se nemůže zbavit dojmu, že jí život tak trochu protéká mezi prsty.

„Ve třiceti randění vyžaduje daleko víc úsilí, než když je ti dvacet. Když celé dny funguješ jako matka a snažíš se všechno zvládnout, moc sil ti na večer nezbývá.“

Nejspíš tedy není divu, že nakonec Jess podlehne a rozhodne se aplikaci DNADuo vyzkoušet. Výsledky ji velmi překvapí. S jedním z mužů má totiž velmi vysokou shodu. To se v historii DNADuo ještě nestalo! Kdo je jejím vyvoleným? Nechte se překvapit! Mohu vám však prozradit, že Jess k výsledkům příliš velkou důvěru nemá. Dokonce přemýšlí, zda analýza proběhla správně! Dotyčného muže totiž tak trochu zná a nedá se říct, že by si zrovna vzájemně padli do oka… A poslední, po čem Jess touží, je stát se pouhým testovacím subjektem! Najde v sobě odvahu zjistit, co jí budoucnost přinese?

„Dobře vím, jaké komplikace můžou společnosti vaší velikosti způsobit problémy se špatně zpracovanými daty.“

Rovnice lásky se podle mého názoru řadí k nejpovedenějším románům Christiny Lauren. Bavila mě zápletka, a i když seznamovací aplikace se v knihách aktuálně také objevují poměrně často, zpracování bylo zkrátka originální. Hlavní hrdinové si hned nepadnou do náruče, ale vydají se cestou postupného poznávání. Zároveň se nepouští do hry na kočku a myš, neuráží se, vzájemně se neztrapňují, prostě vše plyne zcela přirozeně v příjemné atmosféře. Připadalo mi, že autorky tentokrát zvolili zlatou střední cestu a nic nepřeháněly. Díky tomu je jejich příběh uvěřitelný. A nakonec se jim velmi dobře podařilo vykreslit i chemii mezi postavami! Vlastně i charaktery postav jsou skvěle zvolené: Jess není žádná naivka a dobře ví, co od života chce. Navíc má zodpovědnost za dceru, takže svá rozhodnutí promýšlí a do ničeho se nevrhá po hlavě. Její potencionální partner si dlouho udržuje odstup a rozhodně mu nejde jen o sex na jednu noc jako většině ostatních mužů. Svou povahu před Jess tak trochu skrývá a plně se odhalí až později, když se vzájemně lépe poznají. A všichni dobře víme, že tajemní muži ženy přitahují!

Závěrem mohu říct, že romantické komedie autorkám sedí mnohem více než erotické romány. Ačkoli se právě jimi proslavily, mně vůbec nechybí sex v každé kapitole a mnoho různých vulgarit. Umírněnější styl, který v letošních novinkách převládá, mám mnohem raději! Nové příběhy tak nabízí odreagování od každodenních starostí a dokáží vám vykouzlit úsměv na tváři, protože samozřejmě nechybí ani milé a vtipné scénky. Jsem zvědavá, jak se jejich styl psaní bude vyvíjet dál.

Ukázka:

„Už toho nechej, protože působíš, jako bys v životě nevytáhla paty z domu.“
„A kdo tady vymýšlí fiktivní rodinu pro úplně neznámého chlapa! Po pravdě vůbec nechápu, co tu děláme.“
„Hledáme toho pravého,“ řekla Fizzy a šibalsky se na Jess usmála. „Nebo možná sháníme zajímavou inspiraci pro další knihu.“
„Přece mi nechceš tvrdit, že ti doktor Peña připadá jako romantický hrdina.“
„To nechci,“ připustila Fizz, „ale z toho, co jsem viděla, ho tipuju na vážně velký penis. Copak sis nevšimla těch jeho rukou? Kdyby mě chytil za hlavu, klidně by mě mohl nosit jako basketbalový balón.“
Někdo si odkašlal, a když zvedly hlavu, uviděly, že jen metr od nich stojí River Peña. „Vidím, že nemarníte čas.“
Jess měla pocit, jako by jí explodoval žaludek. „Do prdele,“ vyhrkla, než si stačila rukou zakrýt pusu.
„Slyšel jste, co jsem zrovna říkala?“ zeptala se Fizzy.
River pomalu, soustředěně vydechl. Určitě všechno slyšel. „A co přesně jsem měl slyšet?“ opáčil s nuceným úsměvem po dlouhé pauze.
Fizzy se zvedla a za ruku vytáhla z pohovky i Jess. „Vůbec nic,“ řekla a vysekla před Riverem drobné pukrle. „Předpokládám, že nás povedete.“

Rovnice lásky – Christina Lauren. Brno: Jota, 2022. 

logo_Jota