První den roku 2023 vám přinášíme tip na knihu plnou napětí, intrik a tajemství. Jde o Ruskou panenku, kterou napsala Marina Palmerová a vydalo nakladatelství Jota.

Hlavní hrdinkou je třiadvacetiletá Ruth Millerová. Už tři měsíce žije v Londýně, kam se vydala za svou kamarádkou. Ta s ní však těsně před příjezdem přestala komunikovat, což Ruth velmi zkomplikovalo situaci. Musela se hned postavit na vlastní nohy a bez pomoci se o sebe postarat. Nejspíš vás nepřekvapí, že Ruth vrtá hlavou, co se kamarádce stalo. V Londýně pracovala jako chůva dvou dospívajících dětí u rodiny ruských oligarchů – Šilkovových. Kam ze dne na den zmizela?

Ruth je žena činu, takže najde řešení: dostane se až k Eleně Šilkovové – matce dětí, o něž kamarádka pečovala. Bohužel se však v nesprávný čas ocitne na nesprávném místě a stane se svědkyní nečekaného útoku. Shodou náhod právě díky Ruth Eleniny děti útok přežijí – Ruth jim svou pohotovou reakcí zachrání život. Co myslíte, jak Elena neznámé ženě prokáže svou vděčnost? Nabídne jí práci!

Elena shání sekretářku. Ruth by se samozřejmě musela nastěhovat do domu Šilkovových, aby byla vždy po ruce, a dostávala by skvělý plat. Ruth váhá. Uvědomuje si, že by neměla dělat žádná impulzivní rozhodnutí. Vždyť rodinu Šilkovových vůbec nezná. Jenže nabídka je to skvělá a Elena patří k lidem, kteří „ne“ neberou jako odpověď.

„Jestliže něco vypadá moc dobře, než aby to byla pravda, nejspíš to tak vážně není.“

Problém tkví v tom, že Ruth vlastně přesně neví, co všechno je náplní její nové práce. Měla by mít na starost jen charitativní činnosti spojené s Eleniným podnikáním – domlouvat sponzoring a rozdělovat peníze na charitu. I vy velmi brzy pochopíte, že ve skutečnosti půjde o mnohem důležitější úkoly, se kterými bude Ruth pomáhat. A tušíte správně, Eleniny instrukce často budou na hraně (možná dokonce i za hranou) zákona…

„Člověk nezíská takovýhle dům, takovýhle život, když hraje podle pravidel, nebo ano?“

Ruth by si o rodině, do které se dostala, měla zjistiti víc. Respektive měla to udělat, než se k nim nastěhovala a přijala nabízenou práci. Kolem Šilkovových se objevují podivní lidé a Ruth dostává záhadná varování. Dokonce obdrží i několik novinových článků o zvláštních úmrtích Rusů v Londýně a také několika Britů, kteří pro ně pracovali. O život přišli ti, kteří si pustili pusu na špacír. A ti, kteří se pokusili z blízkosti mocných vytratit… Opět se dostáváme k oné kamarádce, která pečovala o Eleniny děti. Co se jí stalo?

Myslím, že je zřejmé, že vyprávění je plné tajemství. Pořádně totiž nevíte, kdo je kdo. Tušíte, že na pozadí se odehrává něco špatného, k čemu by vůbec docházet nemělo. Jenže co? I postavy jsou zahaleny závojem tajemství, pod který vás autorka nechá nakouknout jen zřídka. Do čeho se zapletla Elena a její rodina? A bohužel ani Ruth není křišťálově čistá… Má za sebou komplikovanou minulost a do rodiny Šilkovových se dostala díky lsti. A bohužel existují lidé, kteří Elenu a jejího manžela sledují a snaží se odhalit jejich záměry. A do jejich hledáčku se samozřejmě dostane i Ruth. Není pro ně žádný problém najít „špínu“ i na ni. Jedním ze způsobů, jak může Ruth ochránit svůj život, je přistoupit na výměnný obchod s informacemi. Když bude mít oči na stopkách, jistě se dozví spousta zajímavých informací, které mají pro další vlivné lidi obrovskou cenu!

„Příliš mnoho tajemství, příliš mnoho lží, příliš mnoho prázdných míst. Je v pasti.“

Ruth je najednou obklopena mnoha nebezpečnými lidmi. Ničím, co vidí, si nemůže být jistá. A věci, o nichž se domnívala, že je zahlédla či zaslechla, nedávají smysl. Podaří se jí z nebezpečného světa uniknout?

Autorka vám představí život ruské smetánky v Londýně. Její příběh je založen na intrikách, vydírání, podvodech, nedodržování zákonů a korupci v britské politice sahající až do tajných služeb. Od začátku do konce je protkaný napětím, které bude hnacím motorem pro vaše čtení. Ruská panenka je kombinací dvou žánrů: románu a thrilleru. Kromě výše zmíněného se můžete totiž těšit i na špetku romantiky. Proto si myslím, že tuto knihu ocení především ženy, které rády kombinují napětí s romantikou.

Ukázka:

Ruth odsunula svá podezření do pozadí. Chovala se směšně. V něčem se spletla. Vlastně ve všem. Všechny její nejčernější představy se rozplynuly tváří v tvář Eleně, té energii, kterou vnesla do místnosti, tváří v tvář jejím legračním pantoflům. No co, tak Michael spěšně odešel. A koneckonců, parfém přece sehnal, ne? Textovka mu zapípala nejspíš proto, že to upozornění, o kterém se zmínil, byla ve skutečnosti zpráva od jeho matky. Toho rána měl mizernou náladu, protože mu nechtěla říct, co je v té aktovce. Nejspíš ani pořádně neviděla, co v té televizi bylo. Copak si mohla být absolutně jistá, že muž, jehož zahlédla na fotce v Michaelově Filofaxu, byl tím chlápkem ve zprávách? Hlas v její hlavě se povědomě zabarvil do tónu advokáta, který vedl křížový výslech.
Elena si přitáhla židli zpoza dveří a bokem se na ni posadila. Ruth si znovu zkontrolovala její diář.
„Ano, je červený! Ale chci si poslechnout o Paříži. Mám dojem, že jsi musela dát Madeleine pěknou sodu. Ta hloupá ženská mi dnes ráno poslala orchideje. V knihovně to páchne jako v pohřební službě.“
„Neměla právě radost, že jste domluvila i tu druhou schůzku. Kdo byli ti muži, Eleno?“
Vydala ze sebe jakýsi klapavý zvuk a mávla rukou ve vzduchu. „Staří známí. Něco na ten způsob. Obchod. Řekla jsi o nich Michaelovi?“
Ruth zavrtěla hlavou a zjistila, že si ji Elena prohlíží laskavě zvědavým pohledem.
„To je dobře. Myslela jsem si to. Máš pusu na zámek. To se mi líbí.“
„Ale všiml si, že když jsem se vrátila dolů, byla aktovka prázdná.“
Pomalu přikývla.

Ruská panenka – Marina Palmerová. Brno: Jota, 2022. 

logo_Jota