Máte rádi romantické komedie? Pak si nenechte ujít knihu Scénář na lásku, jejíž autorkou je americká spisovatelka Annabel Monaghanová.

Hlavní hrdinkou je devětatřicetiletá dvojnásobná matka Nora Hamiltonová. Manžel Ben ji nedávno opustil a ona zůstala sama na výchovu svých dvou dětí: desetiletého Arthura a osmileté Bernadette. Jestli si však myslíte, že je zlomená a truchlí, pletete se! Vlastně se jí ulevilo a její život je teď mnohem jednodušší než dříve. Ubyly jí starosti a naopak má více energie (nejen) na péči o děti. Sice se ze svých problémů potřebovala vypsat, ale to u scenáristek není nic neobvyklého. Nora má na svém kontě několik scénářů k romancím. A jen díky tomu, že se s ní Ben rozešel, napsala další scénář, který se tentokrát v mnohém liší od ostatních. Jde o depresivní love story bez lásky! A inspirovala se svým vlastním životem.

„Po Benově odchodu jsem se snažila dusit osobní život v sobě, ale některé příběhy zřejmě člověk musí vypovědět.“

Se svým novým scénářem zaznamenala úspěch! Zrovna čeká na příjezd filmového štábu, protože film se bude natáčet na jejím pozemku. Zapůjčila jim svou zimní zahradu s „čajovnou“. Jde o kouzelné místo s velmi příjemnou atmosférou, kde se jí nejlépe píše. Právě čajovna se podepsala na rozpadu jejího manželství a vysloužila si tak titulní roli ve scénáři. Ben nesnášel chvíle, které tam trávila. Nesnášel její práci. Jenže právě Nora byla tou, která posledních deset let platila účty. Potřebovala tedy inspiraci a čas na své psaní.

„Čím líp jsem se dokázala postarat o rodinu, tím víc mě nesnášel. Čím víc mě nesnášel, tím víc jsem pracovala, abych všechno napravila.“

Filmový štáb má přístup jen do čajovny, nikoli do jejího domu. Jenže mezi herci, kteří získali obsazení ve filmu, je i Leo Vance – nejlépe placený herec v Hollywoodu. Zahraje si postavu Bena – muže s hromadou problémů, který nakonec odejde od ženy, s níž si vybudoval život. Asi vás nepřekvapí, že Leo jako nejslavnější herec Ameriky má pár hvězdných manýrů. Například nebydlí se zbytkem štábu v hotelu, ale zůstává v karavanu na zahradě u Nory. Je neomalený, Nora ho několikrát načapá ve svém domě – především si pochutnává na Benových zásobách alkoholu.

Po dvou natáčecích dnech se Nora těší, až se její život zase vrátí do zajetých kolejí. Jenže ještě netuší, že bude muset vyřešit jeden drobný problém: Leo s ostatními neodjel. Strávil deštivou noc na její verandě, protože jeho karavan už členové štábu samozřejmě nechali odvézt. A vůbec to nevypadá, že by se Leo někam chystal… Naopak! Poprosí Noru, zda by u ní mohl týden zůstat. Nora se chce ponořit do nového projektu, takže o žádné hosty nestojí. Nakonec se však dohodnou…

Co Lea, slavného herce, zaujalo natolik, že od Nory nechce odejít? Okouzlilo ho prostředí? Nora? Její rodina? Život, který vede? A jak se Nora vyrovná s přítomností muže ve svém domě? Najdou společnou řeč? Nebo si po pár hodinách jen polezou na nervy?

Scénář na lásku je ideální čtení, pokud zrovna máte plnou hlavu starostí, nedokážete se na nic pořádně soustředit, ale zároveň se potřebujete odreagovat. Samotný příběh je poměrně krátký (lehce přes dvě stě stran), takže ho budete mít přečtený za chvilku. Autorka vás zaujme výběrem hlavních hrdinů: Nora není žádná křehká květina, která by se z každého problému hroutila. Je racionální, rozumná a ví, co chce. Dozvíte se, jak se vyvíjel vztah s Benem a na jakých základech byl založen. A nejspíš tušíte, že právě tato postava ve vás příliš sympatií nevzbudí… A Leo? Ač se to nejprve nezdá, jde o muže činu, který je zkrátka unavený způsobem svého života. Nejspíš nastal čas na změnu, což je ovšem pro herce jeho formátu obtížný úkol. Proto kolem sebe potřebuje někoho, kdo by mu pomohl. Je právě Nora správnou osobou? Uvidíme.

Já bych si tento příběh dokázala představit i na filmovém plátně. Ukazuje život takový, jaký je. Plný radostí, starostí i nečekaných nedorozumění. A samozřejmě v něm nechybí ani scénky, u kterých se zasmějete. Zejména Leo nic moc neví o praktickém životě – přece jen jako filmová hvězda má už nějakou dobu kolem sebe lidi, kteří pro něj zařizují vše potřebné. Pak je pro něj obrovským zážitkem pouhá cesta na nákup!

Pokud se vám zdá, že jde o tuctový román, kterých už jste přečetli mnoho, není to tak. Já jsem byla velmi mile překvapená, jak se vyvíjel a co všechno si z něj čtenář může odnést. Zkrátka zpracování se autorce povedlo – zápletku, která hlavní hrdiny dovedla k zásadním rozhodnutím, jsem neodhadla. A naopak je škoda, že se o něm více nemluví!

Ukázka:

„Strávil jste tady dva dny.“
„Neprohlížel jsem si to.“
Odhodlaná si ho nevšímat odložím počítač a hrnek. Zapálím oheň, posadím se ke stolu, položím jednu tužku nalevo od notebooku, stočím si vlasy do uzlu a zajistím je tou druhou. Stojí a zírá na mě.
„Co je tohle všechno?“
„Rituál. Začínám psát. Teď přijde na řadu svíčka.“
„No teda.“ Položí se na pohovku, složí si ruce za hlavou. Hledí na kovová okna na zadní stěně s výhledem do lesa. Slunce je na desáté hodině, moc les neosvětluje. Dnešní paleta barev je směs bílých květin a zbrusu nových celerově zelených listů. Je to taková krása, až to rozptyluje, a proto sedávám zády. „Fakt se mi to tu líbí,“ pronese.
„To už jste říkal.“
„Nechte mě tu týden, to je sedm tisíc dolarů, a pak už mě nikdy neuvidíte.“
Sedm tisíc dolarů, to by bylo víc než dost na nové okapy. Ty by zadržely hnilobu, která pomalu útočí na má stoletá okna. Možná bych dokonce mohla nechat spravit tu díru na půdě, kterou dlouho ignoruju. Třeba by něco zbylo i na letní výlet do Disney Worldu, poslední šance, než se jednoho krásného dne probudím a budu mít v domě dva puberťáky.
Případně by mi suma sedmi tisíc dolarů pokryla hezký kus hypotéky na příští rok a dopřála mi luxus maličko zvolnit tempo.
„Připadalo vám někdy, že se ztrácíte?“ ptá se. „Jako že víte jistě, že se jednoho dne proberete a zjistíte, že to, co jste byla, nahradily plány někoho jiného?“ Hm, právě jsem o tom napsala film. Myslím, že jste scénář četl?

Scénář na lásku – Annabel Monaghanová. Praha: Metafora, 2022. 

logo